دیدار رهبران سیاسی افغان و طالبان در تهران

به گزارش مجله سفر به کانادا، همزمان با افزایش تنش های سیاسی و نظامی در افغانستان، جمهوری اسلامی گام مهمی جهت برقراری صلح برداشته است و رهبران سیاسی افغان و طالبان در تهران دیدار کردند.

دیدار رهبران سیاسی افغان و طالبان در تهران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هم زمان با افزایش تنش های سیاسی و نظامی در افغانستان و در فاصله کوتاهی مانده تا خروج نیرو های خارجی از خاک افغانستان، جمهوری اسلامی ایران گامی مهم جهت برقراری صلح و ثبات در افغانستان برداشته است.

تهران با دعوت از شماری از رهبران و چهره های سیاسی افغانستان و همچنین میزبانی از رهبران ارشد سیاسی گروه طالبان، زمینه را جهت آغاز همگرایی میان گروه های مختلف افغانستان فراهم کرده و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز تنش های سیاسی و نظامی در افغانستان به کار بسته است.

یونس قانونی، کریم خرم، ارشاد احمدی، محمدالله بتاش، ظاهر وحدت و سلام رحیمی اعضای هیات سیاسی هستند که از کابل به تهران آمده که نگاهی به این ترکیب نشان می دهد که تقریبا این گروه از تمام اقوام و جهت ها نمایندگی کرده و می تواند تسهیل گر خوبی برای ادامه این مصاحبه ها در آینده باشد.

از سوی دیگر رهبران ارشد سیاسی طالبان به ریاست عباس استانکزی معاون سیاسی و مولوی خیرالله خیرخواه همچنین قاری دین محمد حنیف هم به تهران آمده اند که این خود نشان از عزم جدی این گروه برای حاضر شدن در میز مذاکرات بین الافغانی دارد.

به نظر می رسد ابتکار و تلاش جمهوری اسلامی ایران برای سر و سامان دادن به فرایند مصاحبه های بین الافغانی و فقط نقش تسهیل گری بازی کردن در این مذاکرات می تواند الگوی مناسبی در اختیار سایر قدرت های منطقه ای از جمله چین، روسیه و پاکستان قرار دهد تا آن ها هم از این طریق شرایط را برای آینده روشن افغانستان فراهم سازند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1744

به "دیدار رهبران سیاسی افغان و طالبان در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدار رهبران سیاسی افغان و طالبان در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید