خبرنگاران موسوی: نشست آینده کمیسیون مشترک برجام یک جلسه عادی است

به گزارش مجله سفر به کانادا، تهران- خبرنگاران- سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که نشست آینده کمیسیون مشترک برجام در وین یک جلسه عادی است و ارتباطی با ساز وکار حل اختلاف برجام ندارد.

خبرنگاران موسوی: نشست آینده کمیسیون مشترک برجام یک جلسه عادی است

به گزارش دوشنبه شب اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، موسوی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد نشست آینده کمیسیون مشترک برجام در وین توضیح داد: جلسه ای که روز چهارشنبه 7 اسفند برگزار می گردد، نشست عادی و دوره ای کمیسیون مشترک برجام است که در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی برگزار خواهد شد.

وی تأکید کرد؛ این جلسه ارتباطی با ساز وکار حل اختلاف برجام نداشته و جلسه عادی کمیسیون مشترک است که هر سه ماه یکبار برگزار می گردد.

روز چهارشنبه (7 اسفند) با حضور نمایندگان کشورهای باقی مانده در برجام و نماینده اتحادیه اروپا در وین پایتخت اتریش برگزار می گردد.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که در مجموع، پانزدهمین دور این نشست ها محسوب می گردد، کمتر از یک هفته پس از سفر وزیران امور خارجه هلند و اتریش به ایران برگزار می گردد.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام کوشش کرد توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره مندی مالی ایران، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی شصت روزه شروع کرد.

بر این اساس، ایران یکشنبه شب 15 دی ماه، با صدور بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را خاطرنشان کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

9 روز بعد (24 دی ماه)، سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با صدور بیانیه ای خاطرنشان کردند که ساز وکار حل اختلاف در برجام را فعال نموده اند. البته جوسپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید که این ساز وکار هنوز فعال نشده و مهلت آن تمدید شده است.

ایران تأکید نموده که در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 827

به "خبرنگاران موسوی: نشست آینده کمیسیون مشترک برجام یک جلسه عادی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران موسوی: نشست آینده کمیسیون مشترک برجام یک جلسه عادی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید