سیگنال های مثبت در پرونده ایران

به گزارش مجله سفر به کانادا، پس از چند روز اخبار نگران نماینده درباره پرونده هسته ای ایران روز پنج شنبه تحولات مثبتی در این رابطه رخ داد. در حالیکه قرار بود سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس در حمایت از آمریکا قطعنامه ای توبیخی علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح نمایند، با کوشش های دیپلماتیک از این اقدام صرف نظر کردند.

سیگنال های مثبت در پرونده ایران

به گزارش خبرنگاران، ایالات متحده آمریکا هم از موضع تازه تروئیکای اروپا حمایت کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری شامگاه پنجشنبه گفت عقب نشینی کشورهای اروپایی از صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام با حمایت کامل واشنگتن انجام شده است.

اما اینکه چرا سه کشور اروپایی از پیشنهاد خود عقب نشینی کردند، به مذاکرات ایران و آژانس باز می گردد. مدیرکل آژانس در گزارشی که به شورای حکام ارائه کرد از عدم پاسخگویی تهران به سوالات اژانس درباره مواد اتمی اعلام نشده در بعضی سایت های قدیمی عیقا ابراز نگرانی کرده بود.

این گزارش به نوعی بهانه اروپا و آمریکا برای طرح قطعنامه توبیخی علیه ایران بود.

ایران نیز به شدت با این قطعنامه مخالفت و تهدید کرد که اگر این اقدام صورت گیرد، توافق اخیر ایران و آژانس درباره نظارت ها به برنامه هسته ای را مورد بازنگری قرار می دهد.

واکنش تند ایران به صدور قطعنامه، اروپا و آمریکا و البته آژانس را نگران کرد.

نهایتا براساس اخبار منتشر شده ظاهرا ایران پذیرفته است که به ابهامات و سوالات آژانس پاسخ دهد.

کاظم غریب آبادی نماینده ایران در سازمان های بین المللی در بیانیه ای تاکید نمود در مورد دو مکان آژانس فقط حدود دو ماه است که نتایج تجزیه و تحلیل و سوالات مرتبط را به ایران ارائه کرده است. این تحلیل ها در حال حاضر تحت ارزیابی و آنالیز توسط ما با هدف ارائه پاسخ های لازم به آژانس است. غریب آبادی همچنین درباره ّبزرگنمایی غیرضروری و نگرانی های ساختگی هشدار داد.

رافائل گروسی هم در این باره گفت: در نتیجه مشاوره های فشرده ای که با ایران داشتم؛ این کشور پایان از ابتکار من استقبال کرد و پذیرفت که در کوششی متمرکز و نظام مند با هدف روشن کردن بعضی مسائل مشارکت کند.

گروسی اضافه نمود ماه میلادی آینده (آوریل)، برگزاری یک جلسه فنی با ایران، در دستور کار قرار گرفته است.

همچنین ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در این باره گفت: مدیر کل آژانس، گروسی، طرحی را برای پرداختن ایران به مسائل پاسخ داده نشده در مورد برنامه هسته ای خود ارائه کرد. سه کشور اروپایی با حمایت کامل ایالات متحده آمریکا به این تصمیم رسیدند که بهترین روش برای حمایت از ابتکار مدیر کل، پیش نبردن پیش نویس قطعنامه در نشست شورای حکام است.

همین موضع در بیانیه سه کشور اروپایی هم وجود دارد. در این بیانیه آمده است: ما فعلاً تصمیم گرفته ایم این اقدام را متوقف کنیم تا به مدیر کل آژانس برای اجرای کوشش های جدید ایشان با هدف شکستن این بن بست و حل و فصل بدون تأخیر اختلافات مذکور -اقداماتی که مدیر کل در هفته جاری آنها را به شورا اعلام کرد- فرصت بدهیم.

سه کشور اروپایی تاکید نمودند ما تحولات را از نزدیک رصد خواهیم کرد و چنانچه پیشرفتی در مورد هر یک از تحولات مطرح شده در این جلسه حاصل نگردد حق فراخوان برای برگزاری نشست فوق العاده شورا را برای خود محفوظ می دانیم.

اما ایران هم از تحولات اتفاق افتاده شاد است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفت: تحول امروز می تواند جهت دیپلماسی را که ایران و آژانس باز کرده اند، حفظ کرده و زمینه را برای اجرای کامل تعهدات از سوی تمامی طرف های برجامی فراهم آورد.

همچنین کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین هم ضمن انتقاد از اقدامات با انگیزه های سیاسی و سوءاستفاده از آژانس برای مقاصد چانه زنی، از هوشیاری و تدابیر اعضای آژانس، بویژه شورای حکام و مدیرکل، در کوشش های خود برای جلوگیری از ایجاد تنش های غیر ضروری و حفظ فرصت های موجود برای دیپلماسی، استقبال کرد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم از پیشنهاد سفر هیات فنی آژانس به تهران در ماه آوریل استقبال کرد و گفت که نشست مزبور در سطح معاون مدیرکل برگزاری می گردد.

ادعای رویترز

اما در خبر دیگری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک غربی گزارش داده که ایران در مورد شرکت در گفتگوهای غیررسمی با آمریکا و اروپا در مورد توافق هسته ای (برجام) طی روزهای اخیر سیگنال های دلگرم نماینده ای فرستاده است.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی روز پنجشنبه (4 مارس) به رویترز گفت: اوضاع در جهت درست پیش می رود و ما هم علامت های مثبتی در این هفته و به خصوص در چند روز گذشته دریافت کرده ایم.

او اضافه نمود: ما شاهد حرکاتی هستیم که در تعطیلات آخر هفته گذشته آن را نمی دیدیم.

این مقام فرانسوی ناشناس مدعی شد هدف این است که همه طرفین تا پیش از فرا رسیدن نوروز در 20 مارس گفتگوها را آغاز نمایند. او گفت همه کوشش خود را به کار می گیریم که این نشست در ظرف روزها یا هفته های آینده انجام گردد.

تا به امروز مقامات ایرانی به این خبر واکنشی نشان نداده اند.

این درحالی است که ایران پیشتر پیشنهاد اروپا برای جلسه غیر رسمی با آمریکا را رد کرده بود. ایران گفته بود زمان برای برگزاری این جلسه مناسب نیست.

با این حال آمریکا همچنان تاکید نمود که حاضر است با ایران مذاکره کند و درباره چگونگی آن تعصبی ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1545

به "سیگنال های مثبت در پرونده ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگنال های مثبت در پرونده ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید