آژانس اتمی: ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز را اطلاع داد

به گزارش مجله سفر به کانادا، به گزارش خبرنگاران، نشریه وال استریت ژورنال بامداد پنجشنبه در گزارشی به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که جمهوری اسلامی ایران تصمیم خود برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر در تأسیسات غنی سازی نطنز را به اطلاع این نهاد رسانده است.

آژانس اتمی: ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز را اطلاع داد

این نشریه آمریکایی در گزارش خود به قلم لارنس نورمن خبرنگار مستقر در بروکسل، با استناد به گزارش جدیدی که به شورای حکام آژانس اتمی ارائه شده، می نویسد: ایران رسماََ برنامه های خود برای توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته (آی آر -4) در تأسیسات غنی سازی نطنز را به اطلاع آژانس رسانده است.

آژانس در این گزارش به شورای حکام توضیح می دهد: در تاریخ بیست ویکم آوریل، آژانس تأیید کرد که در تأسیسات غنی سازی نطنز، 30 آبشار حاوی 5060 سانتریفیوژ آی آر -1، شش آبشار حاوی 1044 سانتریفیوژ آی آر -2 ام و دو آبشار حاوی 348 سانتریفیوژ آی آر -4 نصب شده تا UF6 طبیعی را به میزان U-235 پنج درصد غنی کنند.

لازم به ذکر است که هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام پس از نشست مورخ 20 آوریل (سه شنبه) این کمیسیون با صدور بیانیه ای تاکید کرد: کمیسیون مشترک برجام، در روز سه شنبه، کار خود را با تشکیل نشست های حضوری در وین ادامه داد. کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرای برجام است.

این نشست کمیسیون مشترک به ریاست انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و به کنندگی از جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد و کنندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایران در این نشست حضور داشتند.

مشارکت کنندگان، در جریان پیشرفت های حاصل در مباحث مطروحه در وین در خصوص تدابیر معین و لازم برای رفع تحریم ها و امور هسته ای جهت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای مؤثر و کامل آن، قرار گرفتند.

کمیسیون مشترک تصمیم گرفت که کارگروه سومی برای آغاز بررسی تدابیر مرتبط ایجاد شود.

در این نشست، مشارکت کنندگان بر عزم خود برای پیگیری تلاش های مشترک دیپلماتیک، از جمله در کمیسیون مشترک و از طریق ادامه ارتباطات مجزای هماهنگ کننده با همه اعضای برجام و آمریکا، تاکید کردند.

لازم به ذکر است که کمیسیون مشترک طی هفته آینده برای ادامه کار مجدداً تشکیل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1678

به "آژانس اتمی: ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز را اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس اتمی: ایران نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز را اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید