هورمون عشق قلب را احیا می نماید؟

به گزارش مجله سفر به کانادا، دیجیاتو نوشت: دانشمندان در مطالعه جدیدی متوجه شدند که اکسی توسین یا هورمون عشق تاثیر بالقوه ای در ترمیم قلب های آسیب دیده دارد.

هورمون عشق قلب را احیا می نماید؟

اکسی توسین که گاهی اوقات هورمون عشق نامیده می گردد، ممکن است به درمان قلب های آسیب دیده یاری کند. در واقع محققان در مطالعه نوی که روی گورخرماهی و با استفاده از سلول های انسانی صورت گرفته، متوجه شدند که این هورمون ساخته شده از مغز، می تواند به بازسازی بافت قلب پس از آسیب یاری کند و از نظر تئوری، روزی می تواند در درمان حملات قلبی مورد استفاده قرار گیرد.

اکسی توسین به علت نقش شناخته شده ای که در ایجاد پیوندهای اجتماعی و اعتماد بین افراد دارد، به هورمون عشق یا نوازش کردن لقب داده شده است. با این حال، هورمون عشق بعلاوه بسیاری از عملنمودهای دیگر مانند تحریک انقباضات در هنگام زایمان و افزایش شیردهی پس از آن را نیز انجام می دهد. علاوه بر این، با کاهش فشار خون، کاهش التهاب و انتشار رادیکال های آزاد، به محافظت از سیستم قلبی عروقی در برابر آسیب یاری می نماید.

یاری هورمون عشق به ترمیم قلب

حالا دانشمندان، در مطالعه نوی، یکی دیگر از مزایای بالقوه اکسی توسین را معین نموده اند. حداقل در گورخرماهی، این هورمون به قلب یاری می نماید تا سلول های ماهیچه ای مرده و آسیب دیده ای با نام کاردیومیوسیت (cardiomyocytes) را بازیابی کند که انقباضات قلب را تقویت می نمایند. نتایج اولیه در سلول های انسانی نشان می دهد که اکسی توسین اگر با زمان و دوز مناسبی ارائه گردد، می تواند تاثیرات مشابهی برای انسان ها داشته باشد.

نویسندگان مطالعه در گزارش خود خاطرنشان کردند که قلب توانایی بسیار محدودی در ترمیم یا جایگزینی بافت آسیب دیده یا مرده دارد. اما چندین مطالعه نشان می دهند که پس از یک آسیب مانند حمله قلبی، زیرمجموعه ای از سلول ها در بیرونی ترین غشای قلب به نام اپی کاردیوم هویت نوی پیدا می نمایند.

این سلول ها به لایه ای از بافت قلب که ماهیچه ها در آن قرار دارند، مهاجرت نموده و به سلول های بنیادی تبدیل می شوند که سپس می توانند به چندین نوع سلول قلبی از جمله کاردیومیوسیت تبدیل شوند.

محققان شرح می دهند که با تشویق بیشتر سلول های اپی کاردیوم به تبدیل شدن به کاردیومیوسیت ها، می توان به بازسازی قلب پس از آسیب یاری کرد.

البته با توجه به اینکه مطالعه نو دانشمندان در مخازن ماهی و ظروف آزمایشگاهی صورت گرفته است، هنوز فاصله زیادی با استفاده نظری از این رویکرد برای انسان ها داریم. آیتور آگویر، نویسنده ارشد این پژوهش از دانشگاه ایالتی میشیگان می گوید: در آینده، باید اکسی توسین را در انسان و پس از آسیب قلبی آنالیز کنیم. به طور کلی آزمایش های پیش بالینی روی حیوانات و آزمایش های بالینی روی انسان برای حرکت رو به جلو یک امر لازم است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 مهر 1401 بروزرسانی: 11 مهر 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2173

به "هورمون عشق قلب را احیا می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هورمون عشق قلب را احیا می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید