هزینه ماهانه درمان اعتیاد، اختصاص کد یکتا برای معتادان مجهول الهویه

به گزارش سفر به کانادا، عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت ضمن تشریح تغییرات ابلاغیه جدید تعرفه درمان اعتیاد، از اختصاص کد یکتا به معتادان مجهول الهویه برای درمان سرپایی اعتیاد در قالب پوشش بیمه ای اطلاع داد.

هزینه ماهانه درمان اعتیاد، اختصاص کد یکتا برای معتادان مجهول الهویه

دکتر سید محمد دریجانی - عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص ابلاغیه جدید تعرفه درمان اعتیاد، گفت: بر اساس محاسبات انجام شده برای یک دوره درمان اعتیاد که مدت آن بسته به تشخیص پزشک معالج است، در صورتی که فرد معتاد برای درمان اعتیاد به مراکز خصوصی مراجعه کند، ماهیانه 81 هزار تومان و در صورتی که به مراکز دولتی مراجعه کند ماهیانه 33 هزار تومان پرداخت می نماید و مابقی این مبلغ توسط بیمه سلامت پرداخت خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان بیمه سلامت متولی بیمه درمان معتادان سرپایی برای تمامی معتادان در تمامی سازمان های بیمه گر است، ادامه داد: این یعنی، چه فرد معتاد دفترچه بیمه سلامت داشته باشد و چه دفترچه بیمه تامین اجتماعی و... سازمان بیمه سلامت موظف به خدمت رسانی به این افراد خواهد بود.

دریجانی درباره تغییرات ابلاغیه جدید تعرفه درمان اعتیاد نسبت به سالیان گذشته، شرح داد: در گام اول میزان تعرفه و سطح خدماتی که پوشش می دهیم افزایش پیدا نموده است و از سوی دیگر نیز افراد فاقد هویت نیز در صورتی که بهزیستی برایشان کد یکتا به سازمان بیمه سلامت ارائه دهد، می توانند خدمات مقتضی چه برای درمان اعتیاد و یا سایر خدمات را دریافت نمایند. تا پیش از این افراد فاقد هویت نمی توانستند از این خدماتی که در مراکز ترک اعتیاد با پوشش بیمه انجام می گردد، بهره ببرند که ابلاغیه جدید درمان سرپایی اعتیاد این مشکل را رفع کرد.

وی با تاکید بر اینکه بعضی معتادان متجاهر ممکن است فاقد شناسنامه و هویت باشند، توضیح داد: این افراد تا پیش از این ابلاغیه مغفول مانده بودند، اما اکنون اگر از سوی بهزیستی با ارائه کد یکتا به ما معرفی شوند، دفترچه بیمه برایشان صادر خواهد شد. با صدور دفترچه بیمه می توانند از خدمات درمانی از جمله ترک اعتیاد استفاده نمایند. کد یکتا به طور کلی مربوط به افراد مجهول الهویه است که با ارائه آن صدور دفترچه بیمه انجام می شد که سال جاری معتادان فاقد هویت هم می توانند این کد را اخذ نمایند.

عضو کمیته بیمه سلامت سازمان بیمه سلامت تاکید نمود: ملاک ما معرفی فرد فاقد هویت از سوی بهزیستی است و دیگر در خصوص اینکه فرد اتباع خارجی است یا یک ایرانی است سوالی نمی کنیم.

وی درباره نحوه فعالیت سامانه پاوا، اظهار کرد: زمانی که سازمان بیمه گر با مراکز ترک اعتیاد سرپایی قرارداد می بندد، مرکز موظف می گردد تا هر خدمتی که به معتاد می دهد را در این سامانه ثبت کند و بر اساس ثبت در این سامانه در انتها ماه اسناد مراکز ترک اعتیاد سرپایی آنالیز می گردد و پرداخت هایمان را انجام می دهیم. بر این اساس درمان ترک اعتیاد سرپایی مکانیزه انجام می گردد.

دریجانی ادامه داد: پرداخت های ما به مراکز ترک اعتیاد سرپایی از زمان عقد قرارداد شروع خواهد شد و تا به امروز قرارداد 104 مرکز در سامانه پاوا ثبت شده که برای 2 هزار و 994 نفر بیمه سلامت، 2 هزار و 733 بیمه شده مربوط به سازمان تأمین اجتماعی و 182 بیمه شده هم نیروی مسلح هستند. این خدمات با هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر در استان ها انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1133

به "هزینه ماهانه درمان اعتیاد، اختصاص کد یکتا برای معتادان مجهول الهویه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه ماهانه درمان اعتیاد، اختصاص کد یکتا برای معتادان مجهول الهویه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید