نکاتی برای مصرف داروی سرماخوردگی بچه ها

به گزارش سفر به کانادا، در صورتی که می خواهید به بچه زیر 2 سال داروی سرما خوردگی بدهید، دستورالعمل دارو را به دقت مطالعه کنید.

نکاتی برای مصرف داروی سرماخوردگی بچه ها

داروی سرماخوردگی بچه ها که معمولا شربت سرماخوردگی است نباید خودسرانه به بچه ها زیر سه سال داده گردد. در بچه ها بالای 4 سال هم غرغره آب نمک یا مکیدن آب نبات های سرماخوردگی گلودرد را تسکین می دهد.

جالب است بدانید که پیشنهاد سازمان غذا و داروی آمریکا این است که برای درمان سرماخوردگی بچه ها زیر 2 سال از دارو استفاده نکنید. زیرا این داروها می تواند خطر جدی برای شیرخواران ایجاد کند. حتی درباره استفاده از این داروها در بچه های بالای 2 سال هم اختلاف نظر وجود دارد. حال این سوال پیش می آید که چطور می توان سرماخوردگی بچه ها را درمان کرد؟

شیوه مصرف داروهای سرماخوردگی

در صورتی که می خواهید به بچه زیر 2 سال داروی سرما خوردگی بدهید، دستورالعمل دارو را به دقت مطالعه کنید. دارو با مواد تشکیل دهنده مشابه را همزمان به بچه ندهید.

آیا آنتی بیوتیک داروی خوبی است؟

آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت های باکتریایی استفاده می شوند اما بر ویروس هایی که سبب ابتلا به سرما خوردگی می شوند، اصلاً تاثیری ندارند.

بایدهای مصرف داروی مسکن

داروهای مسکن مثل استامینوفن یا ایبوپروفن به کاهش تب و گلودرد یا سردرد یاری می نمایند. درصورتی که به کودک مسکن می دهید، به اندازه مصرف دارو توجه داشته باشید.

به بچه ها کمتر از 6 ماه، بچه های که دچار کم آبی شده اند یا استفراغ می نمایند، ایبوپروفن ندهید. به گزارش بیتوته در صورتی که می خواهید برای درمان سرماخوردگی کودک از داروهای گیاهی بهره ببرید، اول با پزشک کودک مشورت کنید.

استفاده از شربت سرماخوردگی

باید شربت سرما خوردگی را پیش از استفاده خوب تکان دهید. در استفاده شربت سرماخوردگی بچه ها رعایت نکات زیر اضطراری است:

این داروها نباید خودسرانه به بچه ها زیر سه سال داده گردد.

شربت را دور از دسترس کودک قرار دهید.

همزمان از داروهایی که ترکیبات مشترک دارند، استفاده نکنید چون امکان دارد دوز یک ترکیب در بدن کودک بالا رود. از جمله این داروها می توان آسپرین و قرص درمان تب، سرفه، درد و سرما خوردگی مثل استامینوفن، آنتی هیستامین و ایبوپروفن را نام برد.

بیش از دوز روزانه، به کودک دارو ندهید.

شربت سرما خوردگی می تواند باعث خواب آلودگی گردد. به همین علت زمانی که کودک درگیر فعالیت ذهنی است، از این دارو استفاده نکنید.

هیچ وقت از شربت سرما خوردگی به عنوان آرام بخش استفاده نکنید.

اگر در زمان سرماخوردگی کودک به ترکیبات دارو حساسیت نشان داد به پزشک مراجعه کنید

چه کنیم تا حال کودک بهتر گردد؟

به وی مایعات بدهید. مایعاتی مثل آب، آب میوه و سوپ می تواند به نرم کردن خلط ها یاری کند.

راه های تنفسی را مرطوب نگه دارید. یک دستگاه بخور سرد در اتاق کودک قرار دهید. برای پیشگیری از رشد

قارچ ها، آب دستگاه را هرروز تعویض و بر اساس دستورالعمل سازنده، دستگاه را تمیز کنید.

کودک را به استراحت تشویق کنید.

بهترین راه پیشگیری

کودک را تمیز نگه دارید. به وی آموزش دهید مدام دست هایش را بشوید.

وسایل بازی و سطوح منزل را تمیز نگه دارید.

از ظرف، لیوان، کیسه حمام، حوله و دیگر وسیله های شخص مبتلا به سرما خوردگی که محل هایی مطلوب برای رشد میکروب ها هستند، به طورمشترک استفاده نکنید.

از افراد مریض دوری کنید.

آیا سوپ مرغ به سرماخوردگی یاری می نماید؟

بعضی مطالعات نشان می دهد سوپ مرغ می تواند به کاهش التهاب یاری کند. این ماده مغذی می تواند از کمبود آب بدن جلوگیری کند. همچنین مایعات زیادی مانند آب ، شیر یا محلول الکترولیت به کودک بدهید. سایر درمان های خانگی را هم امتحان کنید. بخار استنشاق شده از دوش آب گرم یا بخار خنک ممکن است به گرفتگی بینی یاری کند. مالیدن قفسه سینه با منتول (روغن نعناع) می تواند باعث شل شدن مخاط در سرفه گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1291

به "نکاتی برای مصرف داروی سرماخوردگی بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای مصرف داروی سرماخوردگی بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید