نخست وزیر استرالیا: پکن تنش ها در دریای چین جنوبی را کاهش دهد

به گزارش سفر به کانادا، نخست وزیر جدید استرالیا به چین توصیه کرد، اگر پکن می خواهد شاهد کاهش حضور آمریکا در این منطقه باشد، باید ساخت و سازهایش را در دریای چین جنوبی کاهش دهد.

نخست وزیر استرالیا: پکن تنش ها در دریای چین جنوبی را کاهش دهد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (سفر به کانادا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مالکوم ترنبول، نخست وزیر جدید استرالیا گفت: قعطعا تنش هایی در دریای چین جنوبی وجود دارد. ما به چین توصیه می کنیم که به نفع خودش است تا در این منطقه به دنبال توسعه طلبی نباشد. ما باید اطمینان حاصل کنیم که توسعه طلبی چین امنیت و هماهنگی در این منطقه را متزلزل نمی کند؛ مساله ای که سعادت و رفاه چین نیز به آن بستگی دارد.

ترنبول در مصاحبه ای که یک هفته پس از به قدرت رسیدنش انجام شد، اضافه نمود: توسعه طلبی در دریای چین جنوبی قطعا عکس چیزی خواهد بود که پکن به دنبال دستیابی به آن است.

وی تاکید نمود: استرالیا از روابط بسیار خوبی با چین برخوردار است اما سیاست خارجه پکن در مورد دریای چین جنوبی مضر است. چین به دنبال ایجاد احساس اعتماد و اطمینان کافی در بین همسایگانش است که باعث گردد آن ها احساس نمایند که دیگر به یگان آمریکا و یا حضور قوی این کشور در غرب اقیانوس آرام نیازی ندارند. اما در حال حاضر این جزیره سازی ها و تمامی این فعالیت ها در دریای چین جنوبی منفجر شده تا حتی کشورهای کوچکتر این منطقه نیز بیش از پیش به سمت آمریکا کشیده شوند. به طور مثال ویتنام که تاریخ بسیار تلخی با آمریکا دارد، در حال حاضر به دنبال حمایت این کشور است.

چین مدعی است که تقریبا مالکیت کل دریای چین جنوبی متعلق به این کشور است و در طول سال گذشته میلادی صخره های آبی را به جزایر مصنوعی تبدیل و تاسیسات نظامی در آنجا ایجاد نموده که باعث نگرانی های منطقه ای و هشدارهای واشنگتن شده است.

تایوان، ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی همگی ادعای مالکیت بر این آب ها را دارند.

پنتاگون هشدار داده، فعالیت های چین در حال تغییر وضع موجود است و وزارت دفاع آمریکا در حال برسی ارسال ناو و هواپیماهای شناسایی به این منطقه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 530

به "نخست وزیر استرالیا: پکن تنش ها در دریای چین جنوبی را کاهش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر استرالیا: پکن تنش ها در دریای چین جنوبی را کاهش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید