ویتنام در اسپارتلی راکت انداز متحرک مستقر کرد

به گزارش سفر به کانادا، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، منابع مطلع از اقدام مخفیانه ویتنام به افزایش استحکامات نظامی در جزایری از این کشور خبر دادند که در منطقه مورد مناقشه دریای چین جنوبی دارند.

ویتنام در اسپارتلی راکت انداز متحرک مستقر کرد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

گفته می گردد که ویتنام راکت اندازهای متحرک جدیدی را در این آبراه استراتژیک مسقر نموده که قادر به هدفگیری باندهای پرواز و تسهیلات نظامی ساخت پکن هستند.

طبق اطلاعات به دست آمده، دولت هانوی این راکت اندازه ها را در ماه های اخیر در پنج پایگاه نظامی مستقر در مجمع الجزایر اسپارتلی که چین هم در آن سهیم است، جای داده است.

منابع مطلع می گویند که این راکت اندازها از دید هواپیماهای شناسایی مخفی نگه داشته می شوند و هنوز به طور کامل تسلیح نشده اند حال آنکه تجهیز آنها به راکت های توپخانه ای بیش از دو یا سه روز زمان نمی برد.

اطلاعات اخیر در حالی به بیرون درز نموده است که وزارت امور خارجه ویتنام درباره آنها ابراز بی خبری می نماید. حتی وزارت دفاع ویتنام هم پیشترعلیرغم دفاع از حق خود در جزایر مورد مناقشه اسپارتلی، گفته بود که دولت هانوی چنین تسلیحاتی را در اختیار ندارد.

به گفته کارشناسان، این اقدام البته اگر صحت داشته باشد، بزرگترین قدم نظامی است که هانوی برای پافشاری بر مطالبات خود و به چالش کشیدن قدرت پکن در دریای چین جنوبی برداشته است.

این اقدام ویتنام را می توان واکنشی به گسترش سازه های چین در هفت جزیره از مجمع الجزایر اسپارتلی تلقی کرد که اگر طبق ادعای غرب ماهیت نظامی داشته باشد، می تواند استحکامات جنوبی ویتنام را آسیب پذیر کند.

ویتنام، چین و تایوان هر سه بخش هایی از مجمع الجزایر اسپارتلی را مطالبه می نمایند حال آنکه برونئی، مالزی و فیلیپین به نوبه خود دولت پکن را بر سر مالکیت بخش های دیگری از دریای چین جنوبی به چالش می کشند.

به گزاش خبرنگاران، ماه میلادی گذشته (جولای) همزمان با انتها پرونده شکایت فیلیپین علیه چین و اعلام رای لاهه مبنی بر عدم مالکیت تاریخی پکن بر دریای چین جنوبی، پیش بینی ها به سمت ناآرام شدن جو سیاسی حاکم بر این آبراه استراتژیک رفت.

انتظار می رود که در دراز مدت، دیگر کشورهای دخیل در مناقشات ارضی منطقه با پیروی از مدل فیلیپین به فکر احیاء حقوق ادعایی خود برآیند. از سوی دیگر، همزمان با اعلام حکم لاهه، این هشدار به چین داده شد که عدم اتخاذ سیاست مناسب در واکنش به مطالبات کشورهای ذینفع ممکن است به قیمت عقد توافق های امنیتی میان آنها و آمریکا منجر گردد - فرضیه ای که حتی برای ویتنام هم قابل اجرا است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 497

به "ویتنام در اسپارتلی راکت انداز متحرک مستقر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویتنام در اسپارتلی راکت انداز متحرک مستقر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید