ناکامی آمریکا در دریافت امتیاز تجاری از چین؟

به گزارش سفر به کانادا، روزنامه چینی گلوبال تایمز روز سه شنبه نوشت: دومین روز مذاکرات تجاری آمریکا و چین در حالی برگزار گردید که تاکنون هیچ پیشرفتی در این مذاکرات به دست نیامده و آمریکا به رغم کوشش برای دریافت امتیاز از چین ناکام مانده است.

ناکامی آمریکا در دریافت امتیاز تجاری از چین؟

با تور چین ارزان سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

روزنامه گلوبال تایمز چین وابسته به حزب کمونیست دراین مطلب با هشدار به واشنگتن برای زیر فشار قراردادن پکن در مذاکرات تجاری اضافه نمود: تاکنون هیچ گونه پیشرفتی تا انتها روز دوم این مذاکرات بدست نیامده است.

مذاکرات انتها جنگ تجاری میان مقامات آمریکا و چین در حالی از روز گذشته (دوشنبه) در پکن شروع شد که بسیاری از شرکت های بین المللی نسبت به تأثیر این جنگ تجاری بر رشد دنیای اقتصاد بسیار نگران هستند.

به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، دولت آمریکا بسیار کوشش می نماید تا در ادامه مذاکرات تجاری طرف چینی را تحت فشار قرار داده و بتواند از آن امتیاز بگیرد اما نمی داند که چینی ها تنها براساس منافع ملی خود تصمیم می گیرند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماه جولای سال گذشته با افزایش تعرفه بر کالاهای چینی جنگ تجاری را شروع کرد و از شرکت های فن آوری دنیا خواست تا با تحریم چین را زیر فشار قرار دهند.

بعد از گذشت شش ماه جنگ تجاری، انتها روسای جمهوری دو کشور چین و آمریکا در اول دسامبر برای تعلیق 90 روزه جنگ تجاری توافق کردند و مذاکرات تجاری شروع شد.

اقتصاددانان بر این باورند که فرصت سه ماهه برای حل اختلاف تجاری بین آمریکا و چین بسیار کم است .

واشنگتن در صدد آن است تا پیش قدمی چین در کسب پیروزی در حوزه های اقتصاد دنیا را با ایجاد موانع مسدود کند. اروپا، ژاپن و دیگر متحدان تجاری آمریکا نیز با حمایت از سیاست های واشنگتن به دنبال محدود کردن قدرت چین در بازارهای اقتصادی هستند.

مقامات چینی پیشنهاد نموده اند که پکن ممکن است برنامه های صنعتی خود را تغییر دهد، اما آنها فشار برای رها کردن استراتژی رهبران کمونیست به عنوان راهی برای رونق و نفوذ دنیای را هرگز نخواهند پذیرفت. آنها در مقابل سعی نموده اند فشار برای تغییرات گسترده را با ارائه امتیازات تجاری از جمله خرید بیشتر سویا، گاز طبیعی و دیگر صادرات خنثی نمایند.

همان طوریکه مذاکرات از روز گذشته دوشنبه در وزارت بازرگانی چین شروع شد، پکن نسبت به حضور یک کشتی آمریکایی در آب های چین اظهار ناراحتی کرد، اما تا کنون معین نیست که آیا این اقدام باعث اختلال در روند مذاکرات خواهد شد یا نه؟ هر دو طرف در خصوص بحث های خود اطلاعات ناقص ارائه نموده اند.

روند مذاکرات آمریکا و چین در حال طی می گردد که اخیراً با بازداشت مدیر اجرایی شرکت هوآوی در کانادا روابط طرفین تا حدود زیادی شاهد تنش بیشتری شد.

هیئت آمریکایی حضور یافته در مذاکرات تجاری شامل جفری جرجیش معاون نمایندگی تجارت ایالات متحده و دیگر مقامات وزارت خانه های کشاورزی، انرژی، تجارت، خزانه داری و مقامات وزارت امور خارجه است.

دونالد ترامپ در آخرین اقدام 25 درصد تعرفه کالاهای وارداتی چین به ارزش 250 میلیارد دلار را افزایش داد. چین نیز در مقابل با اعمال مجازات 110 میلیارد دلاری کالاهای آمریکایی، لغو ترخیص کالا از گمرک برای شرکت های آمریکایی و توقف مجوز صدور در امور اقتصادی و سایر مشاغل پاسخ داد.

منبع: انتخاب
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 531

به "ناکامی آمریکا در دریافت امتیاز تجاری از چین؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناکامی آمریکا در دریافت امتیاز تجاری از چین؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید