انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بازار نفت دارد؟

به گزارش سفر به کانادا، فریدون برکشلی، رئیس دفتر مطالعات انرژی وین در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه نفت شیل هم به پیچیدگی معادلات بازار نفت در شرایط کنونی افزوده است، گفت: تا زمانی که شیل محدود به بازار داخلی آمریکا بود، فراوری کنندگان نفت خام های متعارف را خیلی نگران نمی کرد. اما زمانی که شیل، به فراوری 10 میلیونی رسید و آغاز به دست اندازی به بازارهای سنتی نفت خام های متعارف کرد، دیگر مطلقاً قابل تحمل نبود.

انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بازار نفت دارد؟

وی اضافه کرد: در واقع پیوند امروزی اوپک و غیر اوپک، مدیون ظهور شیل است. نفت شیل از خط قرمز اوپک و اوپک پلاس تجاوز کرد. در چنین شرایطی پاسخ اوپک پلاس، شروع جنگ قیمتی بود که بر اساس آن قیمت از مرز 60 دلار آن قدر دور بماند که بخش مهمی از فراوری شیل از دسترس خارج گردد. در عین حال قیمت آن چنان پایین هم نیاید که فراوری کنندگان نفت خام های متعارف را با بحران های اقتصادی و اقتصادی جدی روبرو سازد.

حساسیت اوپک به افزایش سطح ذخیره سازی نفت

این کارشناس بین المللی بازار نفت گفت: باید آنالیز کرد که تحت شرایط کنونی بازار، میزان مصرف چقدر است. چه میزان از نفتی که بازار جهانی عرضه می گردد، واقعاً مصرف می گردد و چه میزان ذخیره سازی می گردد. اوپک نسبت به سطح ذخایر، حساسیت بالایی دارد. بنابراین هدف مهم اوپک پایین آوردن متوسط سطح ذخایر در سطح متوسط پنج ساله گذشته است.

برکشلی با بیان اینکه اطلاعات دبیر خانه اوپک، حکایت از آن دارد که متوسط سطح ذخیره سازی ها، اندکی کاهش یافته است، ادامه داد: اوپک پلاس مدتی است که رصد و پیگیری شرایط بازار بین المللی را به صورت اجلاس های وزارتی ماهانه برگزار می نماید. چنین اقدامی در تاریخ اوپک، فقط در دهه 1980 میلادی، مدت کوتاهی در اوایل دهه 1990 در جریان بود که اوپک با بحران ها و تلاطم های سخت سیاسی روبرو بود.

نفت ارزان در سبد چینی ها

به گفته رئیس دفتر مطالعات انرژی وین قیمت های پایین از یکسو وکاهش هزینه حمل و نقل دریایی از سوی دیگر، بعضی از کشورهای مصرف کننده را به خرید بیشتر نفت ترغیب نموده است. این رویه در چین و کشورهای منطقه آ. سه. آن بیش از بقیه کشورهاست.

وی شرح داد: در عین حال هم گزارشات دبیرخانه اوپک، به دو موضوع توجه نموده است؛ اول اینکه، کاهش جهانی تقاضا، کمتر از آن سطحی است که در ابتدای شیوع کرونا، برآورد شده بود. به این ترتیب که در سه ماهه اول 2020 میلادی، برآوردها از کاهش تقاضا در سطح 30-25 میلیون بشکه در روز، دور می زد. برآوردهای کنونی، بر روی کاهش تقاضا در سطح 12-15 میلیون بشکه در روز متمرکز است. دوم اینکه، بازگشت اقتصاد و زندگی به شرایط نسبتاً عادی، سریع تر از ارزیابی های اولیه رخ داده است. اگر چه هنوز هم برآوردهای قطعی سخت است، اما شرایط در کانون های عمده مصرف نفت، مانند چین، آسیای جنوب شرقی، اروپا و تا حدی هم آمریکا، امیدواری برای بازگشت تدریجی به شرایط نسبتاً عادی را تقویت نموده است.

خودکفایی در انرژی به هر قیمتی

برکشلی با اشاره به اینکه عامل مهم دیگری که کمتر به آن توجه می گردد، آینده انتخابات آمریکا و بازگشت بحث امنیت عرضه است، توضیح داد: ترامپ در استراتژی انرژی و خودکفایی آن، مسیری را ادامه داد که سال ها قبل دیک چینی، معاون بوش پسر، طراحی نموده بود. خود کفایی انرژی به هر قیمتی و به هر هزینه ای.

وی گفت: فراوری نفت شیل با هزینه و آسیب های پرهزینه و بعضاً غیر قابل جبران زیست محیطی همراه است. در حقیقت آنچه که امروز از فراوری و عرضه شیل حاصل می گردد، به ناچار در سال های بعد صرف اصلاح و جبران خسارات ناشی از فرایند کراکینگ می گردد.

طبق اظهارات رئیس دفتر مطالعات انرژی وین بازار این نگرانی را دارد که در صورت پیروزی احتاقتصادی دمکرات ها، فعالیت فراوری شیل، کند گردد.

قیمت کمتر از 50 دلار باقی می ماند

برکشلی در پاسخ به پیش بینی نرخ قیمت نفت در آینده نیز شرح داد: احتمال اینکه در طول ماه های به جامانده 2020، قیمت جهانی نفت بتواند، رقم 50 دلار در هر بشکه را رد کند، کم است. اوپک و غیر اوپک، در بیرون راندن شیل از بازار هم راستا هستند. البته این بدان معنا نیست که اوپک پلاس بخواهد یا حتی بتواند نفت شیل را از صحنه صنعت جهانی نفت خارج کند.

وی اضافه کرد: این جنگ سهمیه ها را ما در دهه 1980 هم با نفت تازه وارد نروژ در بازار داشتیم. شیل هم باید بتواند تا به قاعده بازی کند. سهم بازار برای نفتی ها مثل حق حاکمیت ملی است. جنگ بر سر سهم بازار واقعی و جدی است. در درون اوپک، یک جنگ سهمیه مابین عربستان و عراق خواهد بود و یک جنگ سهمیه دیگر بین اوپک و غیر اوپک.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1215

به "انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بازار نفت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بازار نفت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید