موهای فر، انسان های اولیه را خنک نگه داشته و مغز ما را بزرگ تر نموده!

به گزارش مجله سفر به کانادا، فرارو نوشت: محققان دریافتند که هرچند دیگر بافت های مو، پوست سر را در برابر تشعشعات مضر خورشید محافظت می نمایند، اما این موهای فر است که برترین عایق و محافظ را در برابر اشعه خورشید ایجاد می نماید.

موهای فر، انسان های اولیه را خنک نگه داشته و مغز ما را بزرگ تر نموده!

نتایج یک پژوهش تازه نشان می دهد که موهای مجعد ممکن است برای محافظت از انسان های اولیه در برابر نور خورشید و بعلاوه حفظ ذخیره آب بدن، تکامل یافته باشد.

محققان شماری از دانشگاه ها، از جمله دانشگاه لافبورو در بریتانیا و دانشگاه ایالتی پن در آمریکا در پی این بودند تا دریابند که چگونه بافت های مختلف مو می تواند به تنظیم دمای بدن انسان یاری کند.

آن ها دریافتند که موهای مجعد، انسان را خنک نگه داشته و به ذخیره آب در بدن آن ها یاری نموده است. این دو عامل به باور دانشمندان باعث رشد مغز انسان به مقدار امروزی آن شده است به این علت که انسان های اولیه در یکی از گرم ترین نقاط دنیا زندگی می کردند.

نینا جابلونسکی، یکی از محققان دانشگاه ایالتی پن در این مورد بیشتر شرح داده: انسان ها در آفریقای استوایی تکامل یافته اند، جایی که خورشید تمام سال و در بیشتر ساعات روز بالای سر آن ها می تابد.

به گفته او پوست و فرق سر انسان، به طور دائم تشعشعات شدید خورشیدی را به صورت گرما دریافت می نماید: ما می خواستیم بدانیم که چگونه این تابش بر تکامل موهای انسان تاثیر گذاشته است؛ در نهایت متوجه شدیم که موهای معجد به انسان یاری می نماید تا خنک بماند و در واقع به ذخیره آب بدن یاری می نماید.

دانشمندان چگونه به این موضوع پی بردند؟

تیم تحقیقاتی دانشگاه لافبورو برای انجام این آزمایش از چیزی به نام آدمک حرارتی استفاده کردند که برای شبیه سازی دمای بدن، به برق وصل شده بود.

برنامه ریزی آن هم به نحوی بود که همواره در دمای 35 درجه سانتیگراد قرار بگیرد؛ دقیقا مشابه دمای میانه سطح پوست انسان.

محققان برای سنجش مقدار الکتریسیته مورد احتیاج برای حفظ این دما از گلاه گیس استفاده کردند. با این روش آن ها دمای بافت های مختلف مو را با این مقدار الکتریسیته مقدار گیری کردند.

آن ها بعلاوه، لامپ های خورشیدی و تونل های باد را برای تکثیر گرما و رطوبت موجود در کشورهای نزدیک به خط استوا به کار گرفتند.

در نتیجه، محققان دریافتند که هرچند دیگر بافت های مو، پوست سر را در برابر تشعشعات مضر خورشید محافظت می نمایند، اما این موهای فر است که برترین عایق و محافظ را در برابر اشعه خورشید ایجاد می نماید.

محققان می گویند این روش مطالعه موهای انسان هیجان انگیز است، زیرا به این معنی است که آزمایش ها می توانند بدون استفاده از افراد واقعی و به طور بالقوه در معرض خطر قرار دادن آن ها انجام گردد

چگونه انسان ها اینقدر باهوش شدند؟

محققان معتقدند از همین رو مغز انسان به مقدار امروزی آن تکامل یافته است.

مغز انسان نسبت به گرما بسیار حساس است و در عین حال حرارت نیز فراوری می نماید. براساس این پژوهش مغز بزرگ تر حرارت بیشتری فراوری می نماید.

با این حال، اگر مقدار گرما بیش از حد باشد، می تواند به بیماری انسان منجر گردد.

یکی از پژوهشگران معتقد است که داشتن مو روی سر به این معنی بوده که مغز ما توانسته در طول زمان بزرگتر گردد

انسان ها دارای غدد تعریق هستند که در خنک نگه داشتن آنان یاری می نماید، اما این غدد برای جلوگیری از گرمای بیش از حد و خطرناک در مغز، کافی نیست.

تینا لاسیسی، یکی از محققان دانشگاه ایالتی پن در آمریکا گفت: به همین علت است که انسان ها به گونه ای تکامل یافته اند که موهای زیادی را در بالای سر خود دارند، حتی زمانی که موهای سایر قسمت های بدن شان را از دست می دهند.

او گفت: ما فکر می کنیم که موهای سر یک سازوکار غیرفعال برای کاهش مقدار گرمای ناشی از اشعه خورشید را ارائه می نماید که غدد تعریق قادر به انجام آن نیست.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 خرداد 1402 بروزرسانی: 27 خرداد 1402 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2285

به "موهای فر، انسان های اولیه را خنک نگه داشته و مغز ما را بزرگ تر نموده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موهای فر، انسان های اولیه را خنک نگه داشته و مغز ما را بزرگ تر نموده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید