دیدنیهای شهر ملاکا مالزی

به گزارش مجله سفر به کانادا، ملاکا یکی از استان های استراتژیک مالزی است که به دلیل موقعیت مهم خود در جهت دریایی بین چین و هند مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. برای قرن ها متمادی، بین پرتغال، انگلیس و هلند بر سر ملاکا جنگ و درگیری بوده است. به همین خاطر نیز این شهر مدرن، امروزه مقصد توریستی است و دارای فرهنگ، معماری، سنت و غذاهای مختلفی می باشد که منعکس کننده این میراث غنی است. در این مقاله قصد داریم در خصوص 10 جاذبه گردشگری ملاکا صحبت کنیم.

دیدنیهای شهر ملاکا مالزی
  1. فاموسا:

بقایای این قلعه پرتغالی در میان نهادهای اروپایی قدیمی ترین باقی مانده در تمام آسیا می باشد. این قلعه در اوایل سال 1500 برای محافظت از سرزمین های تازه فتح شده و یا جلوگیری از هجوم سایر کشورهای اروپایی بر روی تپه ساحلی ساخته شد. سازندگان این بنا بر این امید بودند که بتوانند یک بندر پرتغال دوست دیگر در طول راستا Spice بسازند تا تجارت کشتی های بازرگانی بین آسیا و اروپا تسهیل گردد. این قلعه بعد ها به دست هلندی ها افتاد و سپس برای جلوگیری از فتح شدن آن توسط ناپلئون فرانسه به انگلیس سپرده شد. انگلیس از این واهمه داشت که اگر فرانسه و یا سایر کشور ها بتوانند آن را فتح نمایند، قدرت زیادی بدست آورند. بنابراین ترجیح داد به جای محافظت، آن را تخریب کند. به درخواست آقای رافلز،بنیانگذار سنگاپور، تنها دروازه کوچکی از آن حفظ شد.

  1. مسجد سلت ملاکا:

مسجد سلت ملاکا(مسجد تنگه ملاکا)، در اوایل قرن بیستم با ترکیبی از سبک معماری آسیای شرقی و مالایی ساخته شد. زمانی که سطح آب بالاست، این مسجد به گونه ای در جزایر مصنوعی ملاکا ساخته شده که شناور دیده می گردد. در سبک سنتی اهالی مورو، بیرون مسجدها به صورت سفید با سایه ای از رنگ های مختلف است. در این مورد گذرگاه های سرپوشیده شیشه ای رنگ زرد و سبز یکی از اصلی ترین نکاتی است که این مسجد را متمایز می نماید. ساختمان این بنا در شب زیبایی خاصی دارد. مسجد ها محلی عمومی برای عبادت پرشور خداوند به شمار می آیند، اما می توان از این بنا ها بازدید کرد.

  1. کاخ سلطان ملاکا(Malacca Sultanate Palace):

اگرچه این بنا یک بنای اصلی نیست، اما یک کپی خوب است که برای نمایش دادن تاریخ منطقه در سال 1984 ساخته شد. ساختمان این کاخ، بر اساس توصیف تاریخی از کاخ شاه منصور ، سلطانی که در ملاکا از 1456 تا 1477 حکمرانی می کرد، ساخته شد. این کاخ دارای یک سری دایوراما (ماکت سه بعدی) است که نشانگر روزهای معمولی داخل کاخ است. درخواست نمایندگان، نگهبانان و فروشندگان در تالار اصلی منتظر احترام به سلطان می ماندند تا بتوانند درخواست های خود را با سلطان در میان گذارند.

  1. ستادسویس (Stadthuys):

این سالن هلندی قدیمی مانند بیستر باقی مانده های هلند در شهر ملاکا، به رنگ قرمز رنگ آمیزی شده است. این سالن در زمان استعمار هلندی ها، محل استقرار فرمانداران و افسران هلندی بود ولی در زمان استعمار انگلیسی ها به یک مدرسه انگلیسی زبان رایگان تبدیل شد. امروزه از این بنا به عنوان یک موزه تاریخ و فرهنگ شناسی استفاده می گردد و افراد بسیاری معتقدند این سالن یکی از موزه های برتر در منطقه است. هم چنین در این موزه لباس های سنتی و مصنوعاتی به نمایش گذاشته شده است که بیانگر دوره های تاریخی مختلف در ملاکاست.

  1. برج تامینگ ساری (Menara Taming Sari):

این برج گردان یادآور سوزن فضایی(space needle) در سیاتل بوده و برای اهداف یکسانی با این برج ساخته شده است. این برج چشم انداز کلی از تاریخ گذشته و تغییرات امروزی در ملاکا را به نمایش گذاشته است. این برج ژیروسکوپی دارای ارتفاع 110 متر بوده و همزمان می تواند 80 نفر را در خود داشته باشد. در پایه برج فعالیت های دیگری همچون اسب سواری و اجاره ماشین های الکتریکی وجود دارد. بلیت این برج به همراه جاذبه های گردشگری دیگر در داخل یک بسته بندی با تخفیف به فروش می رسد.

  1. معبد چنگ هون تنگ(Cheng Hoon Teng Temple):

معبد چنگ هون تنگ یکی از قدیمی ترین معبد های عملکردی در مالزیاست که تاریخ ساخت آن به 1646 می رسد. این معبد بر روی سه آموزه سنتی چینی به نام های تائویسم، آیین کنفوسیوس و بودیسم تاکید دارد. معبد در امتداد خیابان هارمونی قرار گرفته است که معبدها و مسجدهای زیادی در آن وجود دارد. خود معبد از چندین سالن برای عبادت ساخته شده و اصلی ترین آن برای Kuan Yin یعنی الهه رحمت اختصاص یافته است. همچنین در این معبد سالن های کوچک تری برای احترام به خدایان قدرت، ثروت و رفاه اختصاص یافته است.

  1. موزه میراث بابا نیونیا (Baba Nyonya Heritage Museum):

این موزه توسط چان کیم لی ساکن نسل چهارم این خانه برای تجلیل ترکیب پیچیده و شگفت انگیز از فرهنگ چینی و مالایی گسترش و توسعه یافت. این موزه به عنوان موزه بابانیونا نیز شناخته شده است. در این موزه ویژگی های تعدادی از صنایع دستی و صنعت دست، از جمله قطعات نجاری، ظروف سفالی و مبلمان دیده می گردد. پرده های عظیم و نقش دار بر روی دیوار ها نصب شده و نشان دهنده ترکیبی از فرهنگ چینی و غربی در دنیای مالایی است.

  1. کلیسای سنت پل (St.Paul`s Church):

این کلیسا توسط یک کاپیتان پرتغالی در سال 1521 به عنوان یک کلیسای ساده ساخته شد. سنت فرانسیس خاویر، یکی از بنیان گذاران فرقه یسوعیون، از این کلیسا به عنوان یک پایگاه برای سفر تبلیغی خود به چین و ژاپن استفاده می کرد. در یکی از این سفرها، خاویر بیمار شد و در نهایت در سال 1552 در چین درگذشت. بدن او قبل از انتقال به گوا در این مکان نگه داری شد. بازدیدنمایندگان می توانند از مقبره باستانی او که در داخل کلیسا واقع شده است، دیدن نمایند.

  1. خیابان جونکر (Jonker Street):

این خیابان مرکز محله چینی ها در ملاکا است. این مکان به عنوان خانه ای برای بیشتر خدمتکاران اشراف هلندی در زمان استعمار هلندی ها به کار می رفت. با اینحال، بعد از خروج هلندی ها، این مکان به محل سکونت خود اشراف زادگان در آمد. بسیاری از خانه های عظیم قرن هفدهم به همراه تعداد زیادی از مغازه ها، رستوران ها و سایر امکانات رفاهی در آن باقی مانده است. این خیابان در هر شب آدینه، شنبه و یک شنبه مسدود شده و تنهای به عنوان بازار دستفروشان کار می نماید.

  1. کلیسای کریس(Christ Church):

کلیسای کریس در قرن هجدهم به عنوان جایگزینی برای کلیسای کهنه و قدیمی پرتغالی ها ایجاد شد و به عنوان یکی از ساختمان های نمادین از دوره استعمار هلندی باقی مانده است. رنگ اصلی این کلیسا سفید بوده و در سال 1900 به رنگ قرمز رنگ آمیزی شده است. این رنگ نمایانگر بسیاری از ساختمان های باقی مانده از دوران استعمار هلندی هاست. داخل کلیسانیز تعدادی از سنگ قبر ها نوشته شده به زبان های هلندی، انگلیسی، پرتغالی و ارمنی منبت کاری شده است.

منبع: مجله سفر
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 979

به "دیدنیهای شهر ملاکا مالزی" امتیاز دهید

1 کاربر به "دیدنیهای شهر ملاکا مالزی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنیهای شهر ملاکا مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید