طرفداری چامسکی از بایدن و اظهارنظرش درباره ترامپ، او یک تهدید است

به گزارش سفر به کانادا، خبرنگاران : نوآم چامسکی، زبان شناس و منتقد رسانه ای مشهور در ارزیابی خود از شرایط جهان که به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می شود، معتقد است که احتمالا نتیجه این انتخابات کره زمین را به سوی یک فاجعه زیست محیطی پیش می برد، او اظهار کرد، انکار تغییرات آب وهوایی از سوی ترامپ تهدید بدتری از هیتلر برای بشریت است.

طرفداری چامسکی از بایدن و اظهارنظرش درباره ترامپ، او یک تهدید است

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سایت شبکه خبری الجزیره اظهار داشت، چامسکی درباره دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و حزب جمهوری خواه در این کشور معتقد است که آن تنها حزب سیاسی محافظه کار در جهان است که وجود تغییرات آب وهوایی را انکار می کند.

او در مصاحبه با روزنامه ایندیپندنت گفت: چند الگو را در دوره ریاست جمهوری ترامپ شناسایی کردم. اولی از بین بردن هر گونه قراردادی است که ترامپ در ایجاد آن هیچ گونه نقشی ایفا نمی کند همانند توافق پاریس در سال 2015 برای ممانعت از به خطر انداختن سیاره زمین که باراک اوباما (رئیس جمهوری پیشین آمریکا) در میانجیگری برای آن کمک کرد اما ترامپ آمریکا را از آن خارج کرد.

چامسکی در ادامه این مصاحبه میان ترامپ و آدولف هیتلر مقایسه جنجالی کرده و گفت: اینکه ترامپ منکر تغییرات آب وهوایی است به منزله تهدیدی بدتر از هیتلر برای بشریت است.

این زبان شناس و مخالف سیاسی سرشناس جهان با تاکید بر اینکه خطر تغییرات آب وهوایی و افزایش درجه گرمای کره زمین بی سابقه است، گفت: واقعیت ها روشن هستند، توافق نظری تقریبا جهانی میان دانشمندان برجسته درباره این مساله وجود دارد که اگر رویکردهای فعلی ادامه پیدا کنند، ما به سوی یک فاجعه می رویم.

این نظریه پرداز 91 ساله آمریکایی افزود: تا انتها این قرن، احتمالا ما به سطح سوم و چه بسا چهار درجه سانتی گراد بالاتر از سطح دمای کره زمین پیش از صنعت می رسیم و این یک فاجعه کامل است و به این ترتیب چیزی از جوامع بشری توسعه یافته باقی نخواهد ماند و یک کشور در جهان یعنی آمریکا وجود دارد که می خواهد با سرعت پیش برود.

چامسکی در پاسخ به این سوال که ترامپ و حزب جمهوری خواه دقیقا چه نقشی ایفا می کنند، گفت: ویروس کرونا که جان بیش از یک میلیون تن را گرفته و بیش از 43 میلیون نفر را مبتلا کرده می تواند درمان شود اما این سرطان بدخیم که عامل این سیاست هاست، درمان نمی شود، شخصی که برای از بین بردن هر چیزی اقدام می کند، فرصت های انتخابی اش بهبود نمی یابند. بدترین فردی که در تاریخ وجود داشته هیتلر بوده، او بی نهایت خشن بود اما تلاش نمی کرد جامعه بشری توسعه یافته کره زمین را نابود کند.

این نظریه پرداز برجسته آمریکایی در ادامه گفت: دیگر نیازی به اعمال محدودیت های جدید در مورد خودروها نیست چرا که تخمین زده شده درجه حرارت کره زمین تا انتها قرن، 4 درصد افزایش خواهد داشت. جلوگیری از افزایش دما نیازمند آن است اقتصاد و ناوگان حمل و نقل (در آمریکا) به شکل وسیعی از استفاده از سوخت های فسیلی دور شود که در حال حاضر نیز این امر از نظر فنی یا اقتصادی عملی نیست. بر این اساس آنها می گویند حال که به سمت فاجعه در حرکت هستیم، باید سریع تر برویم زیرا این امر می تواند منافع بیشتری را برای دو مرکز انتخاباتی و پژوهشی حامی ترامپ تامین کند.

چامسکی به تازگی با بیان نظراتی جنجال هایی را به پا کرد زمانی که گفت، سال 2020 سال رای اعتراضی نیست و اینکه جو بایدن با وجود اینکه از نظر چشم انداز ترقی خواهی کامل نیست اما تنها گزینه مناسب است.

او در انتها گفت: هر دو سال یک بار چیزی به اسم انتخابات مطرح می شود، شما چند دقیقه وقت می گذارید تا تصمیم بگیرید که آیا این مساله ارزش دارد کمی وقت برای شرکت در آن بگذارید یا نه، گاهی نیز موضوع به حدی شفاف و روشن است که لازم نیست بیشتر از 5 ثانیه وقت بگذارید و آن زمانی است که یک سرطان بدخیم در رقابت برای نابود کردن زمان دارید، گزینه دیگر برنامه ای است که جالب نیست اما دست کم برای پیشرفت قابل قبول است، انسان منطقی بیشتر از پنج ثانیه برای این تصمیم وقت نمی گذارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1316

به "طرفداری چامسکی از بایدن و اظهارنظرش درباره ترامپ، او یک تهدید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرفداری چامسکی از بایدن و اظهارنظرش درباره ترامپ، او یک تهدید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید