آغاز بازسازی و حفاظت دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل

به گزارش مجله سفر به کانادا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، آغاز بازسازی و حفاظت دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل صورت گرفت.

آغاز بازسازی و حفاظت دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل

جهت دریافت خدمات بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

قضیه چیست؟

عاطفه رشنوئی اظهار کرد: دروازه شوش در جبهه جنوب غربی حصار میانی شهر دورانتاش واقع شده است که با توجه به ماهیت خشتی و گلی و بدلیل بارندگی های فصلی دچار فرسایش و ریزش اندود بدنه شده بود.

او با تأکید بر اینکه حفاظت در محوطه میراث جهانی بر پایه مبانی و اصول علمی حفاظت و بازسازی و با پشتیبانی روشهای سنتی صورت می گیرد، اضافه نمود: دروازه جنوب غربی حصار میانی شهر که براساس نامگذاری رومن گیرشمن دروازه شوش نام دارد، در چندین نوبت شاهد بازسازی های اساسی بوده و در سالهای اخیر بارندگی های شدید، لزوم حفاظت از این بنا را بیش از پیش نموده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اشاره به اینکه دروازه شوش به مانند دیگر فضاهای معماری بجای مانده شهر دورانتاش از دوره ایلام، ساختار گلین دارد که ساختاری شکننده و آسیب پذیر است بیان نمود: اهمیت و صندلی دروازه، ماهیت گلین و آسیب پذیری ساختار آن، ضرورت نگهداری از این اثر با ارزش را دوچندان می نماید.

او افزود: حفاظت ساختارهای مختلف محوطه های میراث فرهنگی باید با مصالح بوم آورد و حفظ سلامت و اصالت اثر صورت گیرد. از همین رو، در بازسازی این دروازه، حفاظت روشمند از سلامت با حفظ اصالت اثر از اولین اولویت ها بوده است.

رشنوئی تأکید کرد: حفاظت و نگهداری، موضوعی مستمر و تکرارشونده است و پایگاه با پایش های متوالی و متناوب از آثار محوطه دورانتاش این موضوع را مدیریت نموده و با اولویت بندی، امکان سنجی و مدیریت زمان و اعتبار، به اهداف خود دست یافته تا بتواند سلامت اثر را حفظ کند.

او بر لزوم آموزش به نیروی انسانی بومی تأکید کرد و گفت: در بازسازی دروازه شوش از نیروهای جوان روستاهای اطراف چغازنبیل دعوت شده تا در اجرای این مهم حضور داشته باشند تا علاوه بر آشنایی با روش های بازسازی و نگهداری از این شهر باستانی، به اهمیت صیانت از آن بیش از پیش پی ببرند و نقش فعال تری به عنوان جامعه محلی در نگهداری از آن داشته باشند؛ امیدواریم در آینده شاهد ظهور استادکاران دقیق و باسوادی از میان این جوانان باشیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اظهار امیدواری برای اجرای انواع روش های پایش در زمینه شناخت و تشخیص به موقع هر گونه تغییرات در ساختارهای مختلف شهر اضافه نمود: علاوه بر دروازه شوش، ساختارهای مختلفی با مصالح و ماهیت های متنوع در سطح شهر وجود دارند که نیازمند بازسازی های کوتاه مدت، میان مدت، بلندمدت و مستمر هستند.

او اضافه نمود: طرح بازسازی هر یک از این ساختارها در مراحل مختلف مطالعاتی تا اجرا در حال اجرا است که امیدواریم در آینده نزدیک با ابلاغ اعتبارات مکفی و لازم شاهد اجرای برنامه های مستمر بازسازی و حفاظت در بازه های زمانی منظم و مناسب باشیم.

منبع: همگردی
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1516

به "آغاز بازسازی و حفاظت دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز بازسازی و حفاظت دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید