حلقه محاصره کرونا از همواره تنگ تر شده است

به گزارش مجله سفر به کانادا، رییس بخش عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با اشاره به افزایش مراجعه بیماران بدحال به اورژانس ها گفت: حلقه محاصره کرونا از همواره تنگ تر شده، بیماری در حال چرخش سریع است و به نظر می رسد تهاجمی و افسارگسیخته شده است.

حلقه محاصره کرونا از همواره تنگ تر شده است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران دکتر پیغام طبرسی متخصص بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با اشاره به این که ویروس ها همواره در حال تغییرات ژنتیکی یا جهش هستند گفت: این تغییرات گاهی منجر به کاهش قدرت سرایت بیماری آن ها می گردد نظیر آنچه در خصوص سارس رخ داد و گاهی نیز باعث افزایش بیماری زایی ویروس می گردد، نظیر آنچه در کووید 19 اتفاق افتاده و باعث افزایش میزان انتقال آن شده است.

ویروس شایع در کشور از نوع اروپایی است

این متخصص عفونی بیمارستان با اشاره به وجود دو نوع ویروس کووید 19 (COVID-19) در جهان اضافه کرد: یک نوع همان ویروس آسیای جنوب شرقی یا ووهان است که با جهش هایی که اتفاق افتاده میزان انتقال و بیماریزایی آن کمتر شده است، اما نوع دوم ویروس در اروپا دیده می گردد که دارای بیماریزایی بسیار شدیدی است و ظاهرا به سمت ایران نیز آمده است.

انتقال کرونا خانوادگی و ابتلای خوشه ای

به گفته وی ویروسی که الان در کشور شیوع دارد از همان نوع اروپایی است که میزان انتقال آن بیشتر از قبل است. انتقال بیماری خانوادگی صورت می گیرد و اصطلاحا افراد دسته ای یا خوشه ای به بیماری مبتلا می شوند.

آنفلوانزای فصلی هنوز در کشور آغاز نشده است

دکتر طبرسی ویروسی که در حال حاضر در حال چرخش در جامعه است را همان ویروس کووید 19 برشمرد و یادآور شد: هنوز شواهدی از آغاز آنفلوانزا دیده نشده است گرچه با سرد شدن هوا و تغییر فصل احتمال شیوع انفلوانزا نیز وجود دارد و باید مراقب باشیم که درگیر آن نشویم.

قرنطینه خانگی گروه های پرخطر برای محافظت از کرونا و آنفلوانزا

وی با اشاره به کمبود واکسن آنفلوانزا به افراد به ویژه گروه های پرخطر و های ریسکی که پیروز به تزریق این واکسن نشدند توصیه کرد: افراد باید کماکان نکات بهداشتی یعنی زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند و گروه های پرخطر نیز بهتر است در این شرایط به خاطر کرونا و پیشگیری از آنفلوانزا در منزل بمانند.

بروز سندرم خستگی مزمن در بیماران پس از بهبود کرونا

عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به بروز سندرمی با نام خستگی مزمن پس از ابتلا به بیماری های ویروسی در افراد توضیح داد: در این سندرم بیمار پس از بهبود دچار ضعف، بی حالی، بدن درد، خستگی و افسردگی می گردد.

وی اضافه کرد: مبتلایان به کرونا پس از بهبود علاوه بر این علایم ریزش مو، عوارض التهابی و گلو درد را نیز تجربه می نمایند. البته این بیماران ممکن است پس از بهبودی کرونا به طور دوره ای بدن درد داشته باشند که این عوارض پست کووید تلقی می گردد.

دارو های مورد استفاده در درمان کرونا

دکتر طبرسی با اشاره به استفاده از دو دسته دارو در درمان کرونا گفت: در درمان کرونا دارو های ضدالتهابی و ضدویروسی استفاده می شوند. مطالعات حاکی از تاثیرات پیروزیت آمیز دارو های ضد التهابی است که در راس آن ها دارو های استروئیدی یا دگزامتازون واقع شده است که می تواند مرگ و میر را کاهش دهد.

وی تاکید نمود: دگزامتازون فقط در بیمارانی موثر است که دچار افت اکسیژن هستند و در بیماران دارای اکسیژن خون طبیعی مصرف استروئید ممکن است باعث بدتر شدن شرایط بیمار گردد.

به گفته دکتر طبرسی دارو های ضدالتهاب نیز در جهان برای این کرونا مصرف می گردد، اما شواهد قطعی وجود ندارد که این دارو ها منجر به کاهش مرگ و میر یا بهبودی زودتر بیمار شوند.

این متخصص عفونی در ادامه به دارو های ضد ویروس نظیر فاویپراویر، رمدسیویر، سوبوداک و اینترفرون اشاره نمود که امروزه جنجال برانگیز هستند و اضافه کرد: تاثیر این دارو ها عمدتا در 10 روز اول بیماری است که احتمال تکثیر ویروس وجود دارد و پس از آن ممکن است زیاد اثرگذار نباشد.

دکتر طبرسی تنها داروی مورد تایید FDA برای درمان کرونا را رمدسیویر ذکر کرد که در بیمارستان های ایران نیز استفاده می گردد و ساخت شرکت های دارویی داخلی است و گفت: این دارو ممکن است در درمان بیماران کرونایی درصدی نیز تاثیر داشته باشد. FDA پس از بررسی مطالعات مختلف اعلام نمود که رمدسیویر ممکن است تاثیرات نسبی داشته باشد و آن را به عنوان اولین داروی ضد کرونا پذیرفت.

به گفته وی درمورد سایر دارو ها مثل فاویپیراویر سوبوداک و اینتفرون مطالعات به نتیجه قطعی نرسیده است و هنوز ادامه دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه یکی از ویژگی های بیماری کرونا را افزایش انعقادخون در مبتلایان برشمرد و اعلام نمود: در تمام بیماران بستری در بیمارستان ها از دارو های ضدانعقادی استفاده می گردد. اما در خصوص بیماران غیر بستری در بیمارستان ضرورتی برای مصرف این دارو ها وجود ندارد.

اجتناب از مصرف خودسرانه دارو ها

وی با اشاره به این که ممکن است بسته به شرایط بیماران بستری دارو های مختلفی نظیر داکسی سایکلین و آزیترومایسین، آسپرین، ناپروکسن و... توسط پزشک تجویز گردد به افراد تاکید نمود که از مصرف خودسرانه دارو ها اجتناب نمایند.

دکتر طبرسی با اشاره به پروژه های ساخت واکسن در ایران و جهان گفت: هنوز فاز سوم مطالعاتی واکسن های چینی و روسی تکمیل نشده و فاز مطالعاتی واکسن امریکا و اکسفورد تا اوایل دی ماه محتمل است به اتمام برسد. باید ببینم که سازمان جهانی بهداشت کدام واکسن را برای استفاده عمومی تایید می نماید، اما فکر نمی کنم در کوتاه مدت و تا دو سه ماه اینده اتفاق خاصی درخصوص واکسن کرونا بیفتد.

واکسن ایرانی به فاز مطالعاتی انسانی رسیده است

وی اعلام نمود: در ایران نیز واکسن کرونا به فاز انسانی رسیده، اما این پروژه زمانبر است و ممکن است حداقل تا سرانجام زمستان سال جاری طول بکشد تا نتایج آن برای استفاده عمومی مردم آماده گردد؛ بنابراین کماکان تنها راه حل برای مقابله با کرونا تقویت رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه است.

احساس بوی بد؛ نشانه دیگری از ابتلا به کرونا

این متخصص بیماری های عفونی شایعترین علایم کرونا را تب، سرفه، بدن درد و تنگی نفس ذکر کرد و از دست دادن حس چشایی و بویایی، تغییر مذاق، احساس بوی بد، کمردرد، اسهال و استفراغ در نوع گوارشی را از دیگر علایم این بیماری برشمرد که جزو علایم شایع نیستند.

ابتلای مجدد به کرونا در افراد داری نقص سیستم ایمنی

دکتر طبرسی با بیان این که ابتلای مجدد قطعی به کووید 19 زیاد در جهان گزارش شده است گفت: افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند دوباره به بیماری مبتلا می شوند بنابراین پس از یک بار ابتلا به کرونا افراد همچنان ملزم به رعایت نکات بهداشتی هستند.

افزایش مراجعان به اورژانس مراکز درمانی

وی با اشاره به تاثیر اعمال محدودیت های جدی در تهران برای کاهش انتقال و شیوع بیماری تاکید نمود: در آینده بازگشایی ها نیز باید بسیار محتاطانه صورت گیرد. الان شرایط مناسبی نداریم، تعداد مراجعان به اورژانس ها افزایش یافته و بیماری در حال چرخش سریع است و به نظر می رسد که تهاجمی و افسارگسیخته شده است.

این متخصص عفونی دانشگاه با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی گفت: اگر 90-80 درصد مردم به طور جدی پروتکل ها را رعایت نمایند می توانیم به بهبود اوضاع امیدوار شویم.

ضرورت استفاده از ماسک در منزل برای حفاظت از افراد پرخطر

وی با بیان اینکه در حال حاضر انتقال بیماری به صورت خانوادگی است، تاکید نمود: در خانواده هایی که افراد پرخطر نظیر مبتلایان به دیابت، سرطان و بیماری های زمینه ای وجود دارد افراد باید در منزل نیز برای محافظت از آنان ماسک بزنند.

به گفته دکتر طبرسی بیماری کرونا در بچه ها زیاد شدید بروز نمی نماید و معمولا بچه ها مبتلا درمان های علامتی می گیرند. اما بچه های که دارای بیماری های زمینه ای نظیر دیابت، کلیوی و قلبی هستند ممکن است بیماری شدید و عارضه دار گردد.

تاکید بر تداوم رعایت جدی پروتکل ها و محدودیت ها

عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به مرگ هزاران ایرانی از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز بر اثر این بیماری اعلام نمود: حلقه کرونا از همواره برای ما تنگ تر شده و درصورت عدم رعایت محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی شاهد افزایش مرگ و میر ها خواهیم بود.

دکتر طبرسی در سرانجام سخنان خود اظهار امیدواری کرد که با رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و اجرای محدودیت ها از سوی دولت شاهد کاهش شیوع بیماری و مرگ و میر های ناشی از کووید 19 باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1319

به "حلقه محاصره کرونا از همواره تنگ تر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حلقه محاصره کرونا از همواره تنگ تر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید