حاشیه های نامگذاری سویه نو ویروس کرونا اومیکرون

به گزارش مجله سفر به کانادا، نامگذاری سویه نو که نخستین بار در کشور آفریقای جنوبی مشاهده شده واکنش های بسیاری را در شبکه های اجتماعی به همراه داشته و بسیاری از سیاستمداران جمهوریخواه آمریکا از جمله تدکروز و حتی پسر دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین این کشور از مسئولان این نهاد بین المللی بابت این اقدام انتقاد نموده اند.

حاشیه های نامگذاری سویه نو ویروس کرونا اومیکرون

سازمان جهانی بهداشت که از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری های خود استفاده نموده این بار از روی دو حرف Nu و Xi رد شده است. مسئولان این نهاد بین المللی علت این تصمیم خود را پرهیز از سردرگم شدن افراد عنوان نموده اند، موضوعی که دستمایه طنز و البته به چالش کشیدن سیاست های این نهاد بین المللی شده است.

منتقدان این اقدام سازمان جهانی بهداشت می گویند این نهاد بین اللمللی به این علت از حرف Xi عبور نموده تا در هنگام نوشتن شباهتی با نام رئیس جمهور کنونی چین، شی جین پینگ پیش نیاید. املای لاتین نام کوچک آقای پینگ دقیقا Xi نوشته می گردد.

این سازمان در ماه ژوئن 2021 اعلام نموده بود که از شیوه نوی برای نام گذاری گونه های ویروس کرونا استفاده می نماید. بر اساس روش نو قرار بود از حروف الفبای یونانی استفاده گردد تا جلوی بدنامی کشور های مختلف جهان که به عنوان مثال یک ویروس جهش یافته برای نخستین بار در آن کشور مشاهده شده بود پرهیز گردد. به عنوان مثال سویه جهش یافته کرونا که نخستین بار در بریتانیا مشاهده شده بود با حرف آلفا، سویه آفریقایی با حرف بتا و سویه هندی نیز با حرف دلتا نام گذاری شده بود. اما حالا مسئولان سازمان جهانی بهداشت دو حرف XI و Nu را فاکتور گرفته اند و نام گونه نوی که در آفریقای جنوبی مشاهده شده را اومیکرون نامیده اند.

سناتور تد کروز یکی از کسانی بود که از این اقدام سازمان جهانی بهداشت انتقاد نموده است. آقای کروز در حساب توییتری خود نوشت: اگر سازمان جهانی بهداشت از حزب کمونیست چین می ترسد پس چگونه می توان اعتماد کرد که دفعه بعد در مورد یک همه گیری فاجعه آمیز جهانی مخفی کاری نکند؟

بسیاری از کاربران هم این موضوع را به شوخی گرفته اند. یک کاربر در توییتر در این خصوص می نویسد: برای حروف Xi و Nu غمگینم. آن ها مدت ها منتظر بودند که مورد توجه جهانی قرار بگیرند، اما حالا حذف شده اند.

دونالد ترامپ جونیور، پسر رئیس جمهوری پیشین آمریکا هم یکی دیگر از کسانی بود که این تصمیم سازمان جهانی بهداشت را به سخره گرفت. آقای ترامپ در حساب توییتری خود نوشت: تا جایی که به من مربوط می گردد سویه اصلی همواره Xi خواهد بود. پیش تر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از ویروس کرونا به ویروس چینی یاد نموده بود.

منبع: یورونیوز

منبع: فرارو
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1955

به "حاشیه های نامگذاری سویه نو ویروس کرونا اومیکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاشیه های نامگذاری سویه نو ویروس کرونا اومیکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید