حاشیه های دیزین برای بانوان اسکی ایران، نظریان: نباید مسائل ابتدا در فضای مجازی مطرح شود

به گزارش سفر به کانادا، رئیس فدراسیون اسکی، یکی از دلایل بروز اتفاقات روزهای اخیر در پیست دیزین را عدم استفاده فدراسیون از پیست اختصاصی مطرح کرد.

حاشیه های دیزین برای بانوان اسکی ایران، نظریان: نباید مسائل ابتدا در فضای مجازی مطرح شود

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، 17 دی ماه 99 یعنی روزی که عباس نظریان به عنوان رئیس فدراسیون اسکی انتخاب شد، این امیدواری به وجود آمد که با حضور یکی از مدیران وزارت ورزش و جوانان در رأس فدراسیون، آرامش بیشتری بر این رشته حاکم گردد؛ آرامشی که حتی به اندازه یک فصل نیز دوام نداشت و خیلی زود حاشیه ها به این رشته بازگشتند.

چند روز قبل و در حاشیه برگزاری مسابقات لیگ اسکی آلپاین در پیست دیزین، سمیرا زرگری سرمربی وقت تیم ملی اسکی آلپاین بانوان قصد ورود به پیست را داشت که این کار با حاشیه هایی همراه بود. زرگری که در برخوردها برای جلوگیری از ورودش به پیست ناراحت بود، روز سه شنبه در جلسه ای که رئیس فدراسیون و تعدادی دیگر از مسئولان نیز در آن حضور داشتند، گلایه های را مطرح نمود و البته این اتفاق از سوی مسئولان پیست نیز افتاد و در حالی که قرار بود صلح بین طرفین برقرار گردد، اما این اتفاق رخ نداد.

این اتفاقات در فاصله 2 ماه بعد از ریاست نظریان رقم خورد و قطعاً نمی تواند بازخوردهای خوبی داشته باشد؛ چرا که انتظار می رفت اسکی ایران به یک آرامش حداقل موقت پس از تغییرات در رأس فدراسیون برسد، اما این موضوع تا حدی محقق نشد و حتی عنوان شد که گزینه ای نیز به نظریان تحمیل شده است.

چند روز قبل فدراسیون اسکی گفت که میترا کلهر به عنوان سرمربی تیم اسکی آلپاین جوانان منصوب شده است. این انتصاب از آن جهت جالب توجه است که میترا کلهر ملی پوش سابق ایران همسر حسن شمشکی بهره بردار پیست دیزین است. همچنین قرارداد سمیرا زرگری نیز تا خاتمه سال اعتبار دارد و وی به نظر می رسد باید جای خود را به فرد دیگری که احتمالاً کلهر است، بدهد. البته زرگری روز گذشته (شنبه) از سمتش استعفا کرد تا پیش از خاتمه قراردادش کنار برود.

اتفاقات اخیر در پیست دیزین و انتصاب همسر بهره بردار تیم ملی به عنوان مربی تیم جوانان، شاید بی ارتباط به هم نباشند و این مسئله هرگز جالب به نظر نمی رسد. زیر سوال رفتن اقتدار یک رئیس فدراسیون آن هم تنها دو ماه پس از نشستن روی صندلی ریاست، قطعاً باعث می گردد پایه های فدراسیون در آینده سست تر از همیشه باشد و همین مسئله نیز منجر به احتمال تکرار چنین اتفاقات و تصمیماتی در آینده خواهد شد که به نفع اسکی ایران نیست.

موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد، بحث مدیریت در پیست های بزرگ کشور است. از همان زمان که قرار شد پیست های معتبر کشور در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرند، مقرر شد که ملی پوشان و مربیان ملی و در واقع مجموعه فدراسیون اسکی بتوانند به راحتی از امکانات استفاده کنند، اما ظاهراً به نظر می رسد این توافق در حد حرف بوده است؛ چرا که اگر شرایط دیگری وجود داشت، قطعاً شاهد اتفاقات تلخی طی روزهای اخیر و جلوگیری از ورود برخی ورزشکاران و مربیان نبودیم.

پیرامون مسائل اخیر اسکی با عباس نظریان تماس گرفتیم. رئیس فدراسیون اسکی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران ابتدا پیرامون برنامه های فدراسیون طی دو ماه اخیر گفت: علی رغم محدودیت هایی که داشتیم، اما سعی کردیم همه برنامه ها از جمله اعزام به مسابقات جهانی، برگزاری لیگ ها و سایر امور را به نحو احسن انجام بدهیم. اعزام به آلمان و ایتالیا در حالی انجام شد که انتظار زیادی نداشتیم و ملی پوشان با وجود آنکه دیرتر از سایر کشورها به محل برگزاری رسیدند، اما برخی از آنها تایم های خوبی به ثبت رساندند. در بخش داخلی نیز مسابقات، جشنواره ها، لیگ رشته های مختلف را داشتیم و ادامه آنها قرار است ابتدای سال 1400 برگزار گردد. همچنین برنامه های ایران دخت ویژه بانوان، روز درختکاری در توچال، مسابقات پارااسکی، المپیاد دانش آموزی و جلساتی پیرامون حوزه پیشکسوتان داشتیم و امیدواریم فرایند بهتری در آینده رقم بخورد.

وی درباره راه ندادن سمیرا زرگری سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین بانوان و فروغ عباسی یکی از ملی پوشان به پیست دیزین که حاشیه هایی نیز به همراه داشت، گفت: روزی که این اتفاق رخ داد، من در پیست نبودم. البته زمانی که چنین موضوعاتی پیش می آید، انتظار می رود که ابتدا افراد به فدراسیون مراجعه کنند و مشکل را بگویند. اینکه گلایه ها ابتدا در فضای مجازی و رسانه ای مطرح می گردد، باعث به وجود آمدن یکسری ابهامات می گردد و حاشیه هایی ایجاد می کند که جمع کردنش سخت است.

نظریان ادامه داد: باید بپذیریم که فدراسیون پیست اختصاصی ندارد. دیزین هم در اختیار یک بهره بردار است و باید به قراردادش احترام بگذاریم و برای حضور در آنجا باید هماهنگی صورت بگیرد و نمی توانیم درخواست نامتعارفی داشته باشیم. دو نکته وجود دارد؛ اول اینکه باید شرایط حضور ورزشکاران فراهم گردد. دوم هم اینکه باید قبل از هر کاری به فدراسیون مراجعه گردد. اینکه کلیپ ساخته و بحث ها در فضای مجازی مطرح گردد و سپس موضوع را به ما بگویند، واقعاً نمی توانم کاری انجام بدهم. حداقل این انتظار از بزرگان می رود که ابتدا مسائل را با ما مطرح کنند و سپس به فضای مجازی منتقل کنند.

رئیس فدراسیون اسکی با اشاره به اینکه شاید فشار تمرینات و احساس غرور یک ورزشکار، باعث وقوع این اتفاقات شده است، مطرح نمود: باید یک موضوع را در نظر گرفت که شاید ماموری که جلوی در قرار داشته، فرد مورد نظر را نمی شناخته است. من، خودم سه شنبه که به صورت سرزده و ناشناس به پیست رفتم تا از نزدیک مسابقات را زیر نظر بگیرم، ابتدا از ورودم ممانعت و حضورم منوط به تهیه بلیت شد، اما زمانی که من را شناختند و هماهنگی های لازم صورت گرفت، وارد پیست شدم.

وی با اشاره به اتفاق مشابهی که برای سمیرا زرگری نیز رخ داد، گفت: همه اینها بازمی گردد به اینکه اسکی فضای اختصاصی خودش را ندارد و تا زمانی هم که نداشته باشد، اوضاع همین گونه خواهد بود. قرارداد بهره بردار پیست دیزین تا 31 شهریور 1402 شد و منِ فدراسیون اسکی هیچ فضایی ندارم. به همین دلیل موضوع را به مسئولان منتقل کردم و برای رفع مسائل ناشی از عدم اختصاص پیست به فدراسیون قرار است با مسئولان وزارت و شرکت توسعه در هفته آینده نشست ویژه برگزار و مشکل حل گردد. متاسفانه در قرارداد پیست دیزین هیچ مکان حتی کوچکی برای فدراسیون دیده نشده است. ما طی سال های آینده بازی های المپیک و آسیایی زمستانی را پیش رو داریم و ملی پوشان باید با فراغ بال تمرین داشته باشند. در واقع تا زمانی که قرار باشد آنها هزینه بدهند، این حواشی وجود دارد.

وی درباره انتصاب میترا کلهر، همسر بهره بردار پیست دیزین به عنوان مربی تیم جوانان بانوان و اینکه این تصمیم باعث ایجاد حرف و حدیث هایی شده است، تاکید کرد: واقعیت این است که اسکی ایران سرمایه انسانی توانمند زیادی دارد و فقط یک عده هستند که مدرک و مدال دارند که کلهر یکی از آنهاست. من در همان ابتدای حضورم این شعارم را بیان کردم که فرصت برای همه، پاسخگویی برای همه تا بتوانیم از همه ظرفیت ها بهره ببریم. در واقع هر کسی که معتقد است در اسکی توانایی دارد، از او استفاده می کنیم تا بهترین شرایط را به وجود بیاوریم. ما حتی این کار را درخصوص پوریا ساوه شمشکی نیز انجام دادیم و زمانی که او خداحافظی کرد، بلافاصله پیشنهاد حضور در کادر فنی تیم جوانان را ارائه کردیم تا در بحث پشتوانه سازی هم شرایط خوبی ایجاد کنیم. حرف من این است که از میترا کلهر به عنوان یک ظرفیت و توان در بخش بانوان استفاده کردیم و او را به عنوان همسر حسن شمشکی برای مربیگری تیم جوانان در نظر نگرفتیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1553

به "حاشیه های دیزین برای بانوان اسکی ایران، نظریان: نباید مسائل ابتدا در فضای مجازی مطرح شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاشیه های دیزین برای بانوان اسکی ایران، نظریان: نباید مسائل ابتدا در فضای مجازی مطرح شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید