تغییر رفتار های جدید ویروس کرونا

به گزارش سفر به کانادا، دکتر آذرخش آذران با اشاره به تغییرات کروناویروس از ابتدای پاندمی تا به امروز، اظهار کرد: جهش های ویروس می تواند تاثیر مثبت، منفی یا خنثی داشته باشد. آنچه در جهش ویروس اهمیت دارد این است که آیا موجب تغییر در علائم بالینی و افزایش مرگ و میر شده است؟

تغییر رفتار های جدید ویروس کرونا

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به افزایش سرعت انتقال ویروس، اضافه کرد: اکنون تولیدمثل ویروس کرونا 31 درصد افزایش یافته است. میزان انتقال ویروس نیز سه تا 9 برابر افزایش پیدا نموده است. در اردیبهشت ماه و خردادماه یک تا دو نفر از اعضای یک خانواده به کرونا مبتلا می شدند، اما اکنون اینگونه نیست و میزان انتقال ویروس بسیار افزایش یافته و مشاهده می گردد که همه اعضای یک خانواده چهار تا پنج نفره مبتلا شده اند.

این متخصص ویروس شناسی گفت: در حال حاضر یک فرد پس از گذشت چند روز از حضور در یک مهمانی، دچار علائم بیماری می گردد بنابراین با توجه به افزایش قدرت سرایت ویروس، باید حتی در زمان ملاقات با پدر و مادر از ماسک استفاده گردد.

وی با بیان اینکه جهش های ویروس، همواره نگران نماینده نیستند؛ اضافه کرد: در چند کشور از جمله استرالیا جهش ویروس موجب خفیف تر شدن علائم بالینی شده است بنابراین ویروس در جهش به یک ویروس ضعیف تر تبدیل شده است و حتی اگر بیماری منجر به بستری شدن بعضی افراد شده باشد، احتیاج به اکسیژن کمتر شده است. در تغییرات ویروس، ابتلای جوانان نیز بیشتر بوده است.

آذران با بیان اینکه تابلوی علائم بالینی کروناویروس بسیار متغیر است، گفت: در مقالاتی که ابتدای پاندمی منتشر شده بود؛ تب، سرفه، اسهال و شکم درد بعضی از علائم بالینی این بیماری بودند، اما به دلیل اینکه در ابتدای پاندمی بودیم فکر می کردیم این ویروس تنها موجب تب، سرفه و تنگی نفس می گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز توضیح داد: به تدریج با افزایش تعداد بیماران متوجه شدیم که علائم بالینی این بیماری بسیار متغیر است و ویروس هر روز یک علامت جدید از خود نشان می دهد و اطلاعات ما درمورد آن کم بوده است. اکنون اطلاعات ما در مورد ویروس کرونا بسیار بیشتر شده و بهتر متوجه علائم بیماری می شویم.

وی اضافه کرد: در ابتدا فکر می کردیم ممکن است راش های پوستی، ناشی از عوارض دیگری باشند، اما بعد متوجه شدیم مبتلایان به کرونا نیز دچار این علائم می شوند. همچنین بعد ها متوجه مرگ ناگهانی این بیماران هم متوجه شدیم.

آذران در مورد مطرح شدن موضوع ابتلای کرونای گوارشی و کرونای تنفسی، گفت: ما چیزی به اسم کرونای گوارشی یا تنفسی نداریم و تنها ممکن است علائم بیماری در هر فرد متفاوت باشد. اینگونه نیست که اگر یک نفر با علائم گوارشی به کرونا مبتلا شده باشد، بیماری را به وسیله تنفس به دیگران منتقل نکند و چنین تصوری اشتباه است.

وی اضافه کرد: دو سه علامت جزو علائم تشخیص کرونا هستند، اما در صورتی که یک بیمار تنها علامت از دست دادن یا کاهش حس بویایی و چشایی یا حس بوی ناخوشایند در بینی داشته باشد، قطعا به کرونا مبتلا است.

این متخصص ویروس شناسی بیان نمود: در آخرین مقاله منتشرشده عنوان شده بود که عده ای از بیماران به صورت ناگهانی حس بویایی و چشایی خود را از دست می دهند و تعدادی نیز دچار کاهش حس بویایی و چشایی می شوند. دسته ای دیگر از بیماران بو را مانند قبل به صورت دلپذیر حس نمی نمایند یا حس بوی سیگار و یا حس بوی نان تست دارند.

وی گفت: از دست دادن حس بویایی و چشایی موجب نگرانی بعضی بیماران می گردد و مدت برگشت حس بویایی و چشایی در بعضی از بیماران بسیار طولانی است.

آذران در مورد ابتلای مجدد به کرونا، توضیح داد: بعضی بیماران دچار حالت حمل طولانی مدت ویروس یا فعال شدن عفونت اولیه می شوند و در حالت دوم نیز بعضی به عفونت مجدد مبتلا می شوند.

وی اضافه کرد: در حالت اولیه، بیمار با علائم مراجعه می نماید و PCR نیز مثبت است که پس از تکرار این تست، نتیجه منفی خواهد بود، اما بعد از گذشت یک هفته، مجددا دچار علائم می گردد و نتیجه تست نیز مثبت می گردد و بیمار فکر می نماید دوباره به کرونا مبتلا شده است در حالی که ممکن است مقدار جزئی از ویروس در بدن بیمار باقی مانده باشد و این مساله موجب فعالیت مجدد ویروس گردد و حتی گزارش هایی از ضایعات جدید ریوی در این حالت گزارش شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ممکن است منفی شدن تست در این فرایند، به دلیل خطا و منفی بودن کاذب تست باشد این شرایط ممکن است تا سه ماه طول بکشد.

وی اضافه کرد: ممکن است PCR یک فرد مثبت و بیماری وی علامت دار باشد و پس از چند ماه مجددا دچار علائم گردد، اما برای اثبات ابتلای مجدد به عفونت در یک فرد، باید یک آزمایش تکمیلی نیز انجام گردد.

آذران بیان نمود: افرادی که دارای نقص ایمنی هستند و کادر درمان، بیشتر در معرض ابتلای مجدد به عفونت هستند.

وی با بیان اینکه استاندارد طلایی تشخیص بیماری انجام PCR است، توضیح داد: پس از گذشت یک روز از مواجهه با فرد مبتلا به کرونا، در صورت انجام تست PCR قطعا نتیجه تست منفی خواهد بود. برای انجام تست باید پس از گذشت یک هفته تا 10 روز اقدام گردد تا نتیجه منفی کاذب نگردد، اما اگر فردی دچار علائم بیماری شد، بهترین زمان برای انجام تست PCR روز دوم تا چهارم پس از مواجهه با فرد مبتلا به کرونا است.

این متخصص ویروس شناسی پزشکی در مورد نحوه تشخیص بیماری با انجام تست آنتی بادی بیان نمود: آنتی بادی ها چند دسته هستند؛ آنتی بادی IgM در فاز حاد عفونت افزایش می یابد و آنتی بادی IgG در فاز مزمن و در واقع پس از بهبود افزایش می یابد. یک هفته پس از علامت دار شدن بیماری، افزایش این دو آنتی بادی شروع می گردد.

وی گفت: بهترین زمان برای انجام تست آنتی بادی، 21 روز پس از شروع اولین علائم بیماری است. پس از گذشت این مدت، آنتی بادی رو به کاهش می رود بنابراین برای تشخیص بیماری بهتر است از تست آنتی بادی استفاده نگردد.

آذران بیان نمود: فعلا عنوان می گردد که آنتی بادی IgG تا هفت ماه پایدار می ماند. هر چه علائم بالینی شدیدتر باشد پاسخ های IgG قوی تر هستند؛ مشاهده می گردد که میزان IgG در بیمارانی که در ICU بستری می شوند و علائم بالینی شدید دارند، افزایش یافته است، اما هنوز مطمئن نیستیم که آنتی بادی IgG چقدر از ما محافظت می نماید.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، گفت: معمولا IgG در ویروس هایی که موجب عفونت تنفسی می شوند یک تا سه سال پایدار می ماند. به نظر می رسد کروناویروس هم از این موضوع مستثنی نباشد و شاید علی رغم وجود IgG با میزان بالا، پس از گذشت یک سال مجددا یک فرد مبتلا گردد. البته همه این اطلاعاتی که تا به امروز در مورد کروناویروس به دست آمده، ممکن است پس از چند روز نقض شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1375

به "تغییر رفتار های جدید ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر رفتار های جدید ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید