دو دوز واکسن کرونا در بدن چه کسانی ایمنی ایجاد می نماید؟

به گزارش مجله سفر به کانادا، تهران (پانا) - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه اندازه ایمنی زایی در واکسن های مختلف فرق دارد احتمال داد که در بعضی افراد حتی با تزریق دو دوز واکسن کرونا هم ایمنی لازم ایجاد نشود.

دو دوز واکسن کرونا در بدن چه کسانی ایمنی ایجاد می نماید؟

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا جانبخش، با بیان اینکه اندازه ایمنی زایی در واکسن های مختلف فرق دارد، گفت: واکسن های مختلف مکانیزم های مختلفی دارند و پاسخ های متفاوتی ایجاد می نمایند و این احتمال هست که در بعضی افراد حتی با تزریق دو دوز واکسن کرونا هم ایمنی لازم ایجاد نگردد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: تنها راه سنجش ایمنی ایجاد شده ناشی از واکسن کرونا، انجام تست آنتی بادی پس از تزریق دوز دوم واکسن است و توصیه می گردد این کار در صورت احتیاج یک ماه پس از تزریق دوز دوم انجام گردد.

جانبخش گفت: چنانچه با انجام این تست معین گردد که ایمنی لازم ایجاد نشده، احتیاج به تزریق دوز اضافه واکسن است.

وی گفت: البته تست آنتی بادی هم قطعیتی در تشخیص اندازه ایمنی زایی ندارد، چرا که این امکان هست که در بعضی افراد آنتی بادی های لازم ایجاد نشده باشد، اما ایمنی سلولی در این افراد فعال باشد که با استفاده از تست آنتی بادی قابل ارزیابی نیست.

جانبخش درخصوص تزریق دوز سوم یا دوز یادآور واکسن کرونا نیز گفت: دوز سوم جهت طولانی شدن ایمنی زایی واکسن کرونا تزریق می گردد و بطور معمول تزریق آن شش ماه پس از دوز دوم صورت می گیرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: در حال حاضر دوز سوم برای کادر بهداشت و درمان و نیز گروه های پرخطر که شش ماه از تزریق دوز دوم واکسن آنها گذشته در کشور تزریق می گردد.

وی اضافه کرد: در مورد تزریق عمومی دوز سوم باید منتظر ماند که شرایط بیماری چگونه پیش می رود و چه تصمیماتی در این زمینه اخذ می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1939

به "دو دوز واکسن کرونا در بدن چه کسانی ایمنی ایجاد می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو دوز واکسن کرونا در بدن چه کسانی ایمنی ایجاد می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید