از طالقان تا نیویورک رفتم ولی ...

به گزارش سفر به کانادا، تهران (پانا) - صَفر که به خاتمه می رسد یعنی روزهای پرکار گروهی از هنرمندان نمایشی که اوج کارشان در دو ماه محرم و صفر است تمام می گردد، اما سال جاری کار این گروه نه تنها هیچ رونقی نداشت، بلکه بی توجهی به خانه نشینی آن ها، بعضی را که عمری در این راه مو سپید نموده اند آزرده نموده است.

از طالقان تا نیویورک رفتم ولی ...

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش ایسنا، هر سال محرم که از راه می رسد در کنار عَلم شدن خیمه ها و دسته های عزاداری، به راه افتادن تعزیه خوانی هم برای خیلی از دوستداران این هنر قدیمی شور و شعف دارد، چرا که حال و هوای جمع شدن در محیطی باز برای تماشای تعزیه در محرم با هر زمان دیگر توفیر دارد.

اما سال کرونازده 1399 هیچ هنر و صنعتی را از آسیب خود بی نصیب نگذاشت و بسیاری از تعزیه خوان های قدیمی و باسابقه کشور برای حفظ سلامتی خود و مردم مجبور به لغو تمام اجراهای شان شدند. شیوع کرونا اگرچه به لحاظ اقتصادی قشرهای مختلفی از مردم را در مضیقه قرار داده ولی هنرمندانی هستند که پس از سال ها کار و کوشش انتظار اندکی توجه داشتند که نصیب شان نشده است.

علاءالدین قاسمی یکی از معروف ترین تعزیه خوان های ایران است که حدود 15 سال قبل سرپرست گروهی بود که همراه با عباس کیارستمی تعزیه ای را در ایتالیا اجرا کردند. این هنرمندِ اهل طالقان مثل خیلی دیگر از همکارانش از کودکی مشغول تعزیه خوانی شده و سال جاری هم با وجود همه برنامه ریزی ها، اجراهایش به سرانجامی نرسید و از اسفند سال قبل بیشتر در شهرستان طالقان روزگار می گذراند.

او از تجربه این سالی که محرم و صفرش را بدون تعزیه گذراند می گوید: حال خواننده ای را دارم که یک عمر کارش خواندن بوده و حالا نمی تواند بخواند. خیلی اذیت کننده است که یک عمر تعزیه بخوانی و ناگهان مجبور شوی کارت را تعطیل کنی. سال جاری همه اجراها را تعطیل کردیم، به خاطر مشکلاتی که هم برای تعزیه خوان ها ممکن بود پیش آید و هم مردم. به هر حال سلامتی تمام کسانی که اطراف ما هستند مهم است و اگر اتفاقی بیفتد گناهش گردن ما می افتد.

لغو اجراها اگرچه برای این هنرمند سخت و به قول خودش اذیت کننده بوده، اما بی توجهی هایی هم که در این چند ماه دیده مزید بر علت شده تا روزهای کرونایی سخت تر برایش بگذرد. قاسمی اگرچه صحبت کردن در این باره برایش سخت است، اما گله هایی دارد؛ گله هایی نه فقط برای خودش بلکه حتی برای دیگر همکارانش.

او می گوید: 60 سال تعزیه خواندم، همه زندگی ام را برای تعزیه گذاشتم ولی سال جاری که اوضاع این طور شد هیچ کس از هیچ ارگانی نمی پرسد شما که کارتان اجرای تعزیه بود، اصلا پولی دارید؟ زندگی را چطور می گذرانید؟

او اضافه می نماید: قبل از انقلاب نمی گذاشتند تعزیه امام حسین(ع) را اجرا کنیم و چند شب ما را نگه می داشتند. الان هم که به این جا رسیدیم وضع مان این است. هیچ پشتوانه ای نداریم. تازه این ها را من می گویم. بسیاری دیگر از همکارانم وضع بدتری دارند. من به خیلی از کشورهای اروپایی گروه تعزیه بردم، اما نه ارشاد و نه جاهای دیگر هیچ کاری برایم نکردند، مگر خودم که هرسال برنامه هایی را پیگیری می کردم و گروه را برای تعزیه می بردم. الان هم که یک وام پنج میلیونی خواستیم بگیریم آن قدر سختی داشت که ... بگذریم.

این شهادت خوان معروف تعزیه که دوست ندارد گله هایش باعث ناراحتی ما گردد، در سرانجام فقط می گوید: من از شش سالگی تعزیه خوانی کردم؛ از طالقان تا نیویورک ولی الان هیچی ندارم و متاسفم!

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1284

به "از طالقان تا نیویورک رفتم ولی ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از طالقان تا نیویورک رفتم ولی ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید