اخبار خوش دولتی ها برای بازنشستگان

به گزارش مجله سفر به کانادا، به گزارش خبرنگاران، علی ربیعی، از تصویب لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان در جلسه امروز هیات دولت اطلاع داد و گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان از برنامه پنجم توسعه همواره دنبال می شده و همواره تعارض هایی بین بازنشستگان کشوری و لشکری و تأمین اجتماعی وجود داشته است.

اخبار خوش دولتی ها برای بازنشستگان

وی، علت عدم همسان بودن حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی را با سایر بازنشستگان، منابع نامعلوم تأمین اجتماعی دانست و گفت: این قانون چند دوره هم اجرای ناموفق داشت.

ربیعی اضافه کرد: در قانون برنامه، موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان با اسم متناسب سازی آمده است و لایحه ای که امروز در دولت با اسم همسان سازی تصویب شده است، همان متناسب سازی است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه از این پس همه بازنشستگان تا 90 درصد حقوق شاغل همتراز خودشان را خواهند گرفت، گفت: این موضوع مشمول بازنشستگان تأمین اجتماعی هم خواهد شد.

ربیعی گفت: بر اساس یکی از تبصره های این قانون چنانچه بر مبنای حکم کارگزینی، حقوق بازنشستگی فردی طبق مقرارت بیش از 90 درصد شده باشد تفاوت تطبیق، پرداخت خواهد شد (فارس).

حقوق بازنشسته ها محکم می شود

قرار است جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان که طی چند سال اخیر در خصوص آن اقدام شد، به زودی در قالب لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان به مجلس ارائه و تصویب شود که طی آن حداکثر فاصله حقوق بازنشسته ها با شاغلان تا حداکثر 10 درصد دائمی خواهد بود.

از چندی پیش محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه قول هایی در رابطه با ارائه لایحه ای به مجلس برای قانون شدن متناسب سازی حقوق بازنشستگان داده بود و در تازه ترین اعلام خود از نهایی شدن لایحه مربوطه در دولت و ارائه آن به مجلس خبر داده است.

ماجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان به ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه بر می شود که تاکید دارد دولت مکلف است آنالیز های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، برطرف تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را انجام دهد.

بر این اساس، طی بودجه های سنواتی در چند سال اخیر اقداماتی در این رابطه صورت گرفت و با پیش بینی منابع طی هر سال جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و البته تامین اجتماعی در دستور کار نهاده شد.

این فرایند از خاتمه سال 1398 پررنگ تر و در سال گذشته قرار بر همسازی حقوق بازنشسته ها تا 90 درصد میانگین حقوق شاغلان همتراز شد و سازمان برنامه و بودجه وعده داد که آن را از نیمه دوم سال اجرایی کند و بر همین اساس با موافقت هایی که در دولت صورت گرفت همسان سازی در دستور کار نهاده شد؛ به طوری که بر اساس مصوبه هیات دولت صندوق های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح مکلف شدند علاوه بر امتیازات شغلی از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه گذاری های خود و بعلاوه منابعی که در بودجه پیش بینی شده نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش خود با 90 درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلان هم طبق مشترک صندوق متناسب با سنوات خدمت از نیمه دوم سال اقدام نمایند.

اما در امسال جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان به این نحو مطرح بود که دولت آن را با ارائه لایحه ای به مجلس به قانون تبدیل کند، بر این اساس سازمان برنامه و بودجه با تشکیل کارگروهی پیش نویس لایحه را آماده و چندی پیش به دولت ارائه کرد و اکنون رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید که لایحه مربوطه در دولت نهایی شده است.

علت این اقدام این است که آنچه برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان پیش بینی شده به قانون تبدیل و جریانی با ثبات بوده و در دستور کار دولت ها قرار گیرد تا فاصله حداکثر 10 درصدی بین حقوق بازنشستگان و شاغلان رعایت شده و به یک قانون دائمی تبدیل شود.

این در حالی است که در سال 1398 که جریان متناسب سازی حقوق بازنشستگان به طور جدی تری پیش رفته، تا به امروز میانه حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با افزایش 120 درصدی به حدود 7.2 میلیون تومان و میانه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با رشد 138 درصدی به پنج میلیون تومان رسیده است.

در رابطه با حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال گذشته با وجود تخصیص منابع بعضی موانع وجود داشت و به روال بازنشستگان لشگری و کشوری پیش نرفته بود اما آنچه مسئولان می گویند بیانگر تخصیص منابع، برای پیگیری جریان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در امسال است (ایسنا).

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصاد کلان خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1741

به "اخبار خوش دولتی ها برای بازنشستگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخبار خوش دولتی ها برای بازنشستگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید