کشف عجیب سیاره ای که نباید وجود داشته باشد، عکس

به گزارش مجله سفر به کانادا، مهر نوشت: محققان یک سیاره کشف نموده اند که بسیار بزرگتر از ستاره خود است و براساس دانش فعلی، وجود آن غیرممکن است.

کشف عجیب سیاره ای که نباید وجود داشته باشد، عکس

این سیاره برای ستاره منظومه خود بسیار بزرگ است و به همین علت درک انسان از نحوه تشکیل سیارات و منظومه شمسی را زیر سوال می برد.

سیاره مذکور 13 بار بزرگ تر از خورشید است و دور ستاره ای مدار می زند که 9 بار کوچک تر از خورشید است. چنین نسبت مقدار بین سیاره و ستاره بیش از 100 بار بیشتر از نسبت مقدار زمین و خورشید است.

این نخستین باری است که سیاره ای با چنین حجم وسیعی مشاهده شده که دوره ستاره ای با این حجم کوچک مدار می زند. تفاوت مقدار این به مقدار ای زیاد است که محققان تصور نمی کردند چنین سیاره ای وجود داشته باشد.

سورات ماهادوان از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در این باره می گوید: ما واقعاً انتظار نداشتیم سیاره ای چنین سنگین دور ستاره ای چنین کم حجم وجود داشته باشد.

هنگامیکه ستارگان از ابرهای گاز و گردو غبار به وجود می آیند، این ماده به شکل یک صفحه به ستاره می چسبد که دور آن مدار می زند. در مرحله بعد سیارات از مواد اضافی به وجود می آیند و در نهایت یک منظومه ایجاد می گردد.

اما تحقیق نشان می دهد صفحه دور ستاره نو که LHS 3154 نام گرفته به مقدار ای مواد نداشته که سیاره ای چنین بزرگ بسازد.

ماهادوان در این باره می گوید: انتظار نمی رود صفحه تشکیل دهنده سیاره دور ستاره مذکور ماده جامد به مقدار کافی داشته باشد تا این سیاره را بسازد. اما چنین سیاره ای وجود داردو اکنون ما باید درک خود از شیوه تشکیل سیاره ها و ستارگان را دوباره آنالیز کنیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 آذر 1402 بروزرسانی: 10 آذر 1402 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2328

به "کشف عجیب سیاره ای که نباید وجود داشته باشد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف عجیب سیاره ای که نباید وجود داشته باشد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید