چهلمین جشنواره تئاتر فجر با 30 درصد ظرفیت سالن برگزار می شود

به گزارش مجله سفر به کانادا، تهران (پانا) - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر شنبه نهم بهمن با حضور در دبیرخانه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در جریان جزئیات فرایند برپایی این رویداد قرار گرفت.

چهلمین جشنواره تئاتر فجر با 30 درصد ظرفیت سالن برگزار می شود

به گزارش ستاد خبری، در این دیدار، محمود سالاری معاون هنری وزیر ارشاد، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حسین مسافرآستانه دبیر جشنواره و جمعی از مدیران وزارتخانه، معاونت هنری و جشنواره تئاتر فجر حضور داشتند.

محمود سالاری در ابتدای این نشست با بیان اینکه جشنواره تئاتر فجر یکی از دشوارترین جشنواره های ماست، اظهار امیدواری کرد با حضور آقایان قادر آشنا و حسین مسافرآستانه این دوره، بدون مسائل مرسوم برگزار شود و گفت: اگر بتوانیم این رویداد را با گفتمان های دینی و ملی خودمان عجین کنیم شاهد اتفاقی بزرگ خواهیم بود.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از برگزارکنندگان و دست اندرکاران جشنواره تئاتر فجر، برای برپایی چهلمین جشنواره تئاتر فجر در این ایام سخت و روشن نگاه داشتن چراغ این محفل قدردانی کرد.

قادر آشنا هم در ادامه، با بیان اینکه تمهیداتی برای مواجهه با شرایط بحرانی احتمالی از نظر شیوع کرونا در جشنواره تئاتر فجر اندیشیده شده است، گفت: دوستان ما در دبیرخانه جشنواره سه حالت را برای برگزاری این رویداد پیش بینی کرده اند؛ در بدبینانه ترین حالت که بدتر شدن شرایط به واسطه شیوع بیشتر کروناست، صرفا از طریق پلتفرم هایی مانند تلویزیون تئاتر ایران جشنواره را برگزار می کنیم. حالت دیگر این است که 50 درصد اجرای زنده و 50 درصد از طریق پلتفرم ها آثار اجرا شوند و حالت سوم هم این است که شرایط عادی شده و اجراها به صورت زنده برگزار شوند.

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به ویژگی ها و جزئیات چهلمین جشنواره تئاتر فجر هم شرح داد: هر ساله بخش بین الملل جشنواره با حضور گروه هایی از کشورهای اروپایی و صرف هزینه و در عین حال تحمل چالش های متعدد برگزار می شد؛ اما امسال تصمیم گرفتیم که در این بخش، به کشورهای حوزه تمدنی ایران باستانی و اسلامی توجه کنیم و پذیرای هنرمندانی از کشورهای همسایه خواهیم بود.

آشنا با تشریح جزئیاتی از آثار رسیده به جشنواره، گزارشی درباره تعداد و مضمامین نمایش های حاضر در جشنواره ارائه کرد.

مدیرکل هنرهای نمایشی همچنین درباره تغییر شیوه داوری آثار در چهلمین جشنواره تئاتر فجر شرح داد: هر سال تعداد اعضای هیات انتخاب سه تا پنج نفر بودند، اما امسال تعداد آن ها به 15 نفر افزایش یافت که از طریق سامانه تلویزیون تئاتر ایران آثار را تماشا و ارزیابی کردند. ضمن اینکه تعداد داوران استانی بیشتر از تهرانی ها بود و داوران از اسامی همدیگر اطلاع نداشتند.

آشنا با تاکید بر اینکه دبیرخانه چهلمین جشنواره تئاتر فجر، آمادگی لازم را برای برگزاری جشنواره ای آبرومند با کمترین حاشیه دارد، خواستار توجه بیشتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تامین بودجه این رویداد شد و از طرفی حضور حسین مسافرآستانه را در مقام دبیری این رویداد، یک نعمت توصیف کرد.

حسین مسافرآستانه نیز با اشاره به برگزاری مراسم افتتاحیه چهلمین جشنواره تئاتر فجر در یزد، گفت: سال های سال بود که هنرمندان متقاضی شرکت در جشنواره از سراسر کشور معتقد بودند که فجر فقط مختص تهران است. اما امسال برای اولین بار با استقبال خوبی که استانداری یزد داشت، افتتاحیه جشنواره را به شهری غیر از تهران منتقل کردیم.

دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر با اشاره به اینکه در این دوره 632 گروه متقاضی شرکت در جشنواره بودند، گفت: این حجم بالای متقاضی برای شرکت در جشنواره هم خوب است و هم بد. بد است، چون نشان می دهد که این هنرمندان نتوانسته اند پتانسیل هنری شان را در جایی به جز جشنواره هزینه کنند. اگر می شد جشنواره به جای ده روز، در یک ماه برگزار شود، شاید زحمت گروه ها نشان داده می شد اما با توجه به محدودیت، تعدادی از آثار از حضور در این رقابت جا ماندند؛ هنرمندان خوبی که محل دیده شدن آنها نباید فقط فجر باشد.

مسافرآستانه با بیان اینکه تعدد جشنواره ها، ما را از زیر این بار خلاص نمی کند ادامه داد: مشکل تئاتر کشور فقط بحث مالی نیست، مشکل بیکار نماندن و دیده شدن هم هست. تجمیع جشنواره ها می تواند بار روحی و روانی را کم و انگیزه کار در طول سال را بیشتر کند.

او نیز با اشاره به مزیت های این دوره از جشنواره، و جایگزین کردن بخش ملل به جای بین الملل، گفت:اگرچه در دو سال کرونایی، در اروپا هم خبری از تئاترهای خاص نبود، اما ترجیح دادیم منطقه فرهنگی را در این بخش در اولویت قرار دهیم.

محمدمهدی اسماعیلی در ابتدای صحبت های خود با تبریک فرا رسیدن ایام دهه فجر، خطاب به برگزار کنندگان جشنواره گفت: خوشبختانه جشنواره چهلم تئاتر فجر تا امروز به خوبی پیش رفته و این مهم به همت شما بوده است و از این بابت اعتماد کاملی به کار شما داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دشواری تصمیم گیری در شرایط کرونایی که در پیش بینی آینده اثرگذار است، گفت: در روزهای اخیر جلساتی با ستاد مقابله با کرونا درباره نحوه برگزاری جشنواره های هنری فجر داشتیم که بر اساس آن هفته گذشته ظرفیت سامانه بلیت فروشی جشنواره فیلم تعیین و در مورد جشنواره های تئاتر و موسیقی فجر هم مقرر شد امکان بلیت فروشی با حداقل 30 درصد ظرفیت سالن ها فراهم شود تا بتوان سلامت جامعه هنری را تضمین کرد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه تلقی مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد این است که نباید جامعه و مشاغل تعطیل شود، شرح داد: فرهنگ و هنر جلوه نمادین و هوشیار جامعه است و موضوع به نحوی باید پیش برود که رضایتمندی حوزه فرهنگ و هنر تامین شود.

وزیر فرهنگ با اشاره به مسائل مالی جشنواره تئاتر فجر، بیان نمود: به زودی مبالغی که برای بودجه جشنواره تعیین شده بود را تامین می کنیم تا دغدغه این موضوع را نداشته باشید؛ بنابراین هر کاری برای ارتقای کیفیت جشنواره لازم است را بدون نگرانی انجام دهید.

اسماعیلی در سرانجام یادآور شد: انتظار این است که جشنواره تئاتر فجر امسال، نمادی از سیر تحولی نو در حوزه آثار نمایشی باشد. چراکه هرچه این حوزه بیشتر تقویت شود اثرش را در هنرهای دیگر هم مشاهده خواهیم دید. نگاه ما از ابتدا به تئاتر به عنوان یک هنر اساسی بوده و توجهی ویژه به آن داشته ایم. کارهای خوبی هم در این زمینه پیش بینی شده که بعد از جشنواره اجرایی می شود تا در سال های آینده، گام های خوبی در این زمینه برداشته شود و با عزمی جزم این جهت را دنبال کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2064

به "چهلمین جشنواره تئاتر فجر با 30 درصد ظرفیت سالن برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهلمین جشنواره تئاتر فجر با 30 درصد ظرفیت سالن برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید