چرا انیمیشن فوتبالیست های ایرانی ساخته نمی گردد؟ ، برای خلق ابرقهرمان ایرانی دچار ترس هستیم

به گزارش مجله سفر به کانادا، تهیه کننده انیمیشن آرمن بر این باور است که با وجود محبوبیت انیمیشن های ورزشی نظیر کارتون فوتبالیست ها در ایران، ما هنوز در کشورمان به فراوری یک مجموعه در چنین مقیاسی دست نیافته ایم.

چرا انیمیشن فوتبالیست های ایرانی ساخته نمی گردد؟ ، برای خلق ابرقهرمان ایرانی دچار ترس هستیم

به گزارش خبرنگاران، آرمن محصول مشترک سازمان هنری رسانه ای اوج و صدا و سیما نوعی انیمیشن ابرقهرمانی است که در کشورمان ساخته شد. کارگردانی این سریال انیمیشن را محمدرضا حسایی و حسین صفارزادگان به عهده داشتند و محمدمهدی مشکوری تهیه نماینده آن بود.

مشکوری درباره شرایط فراوریات انیمیشن در ایران معتقد است: از آن جا که انیمیشن در ایران اولویت نیست، ظرفیت بودجه ای کشور به آن تعلق نمی گیرد؛ در صورتی که اگر یک بار برای این خط فراوری هزینه گردد، کار شکل خواهد گرفت.

او درباره انیمیشن های ورزشی و ساختار کارتونی مانند فوتبالیست ها اظهار کرد: انیمیشن های فوتبالیست ها یا والیبالیست ها کارهای انیمه هستند؛ یعنی سبکی از انیمیشن که 2D است. در ایران سطح فراوری برای این سبک از کارها به لحاظ فنی و نیروی انسانی پایین است و معمولا انیمیشن ها در ایران چه 2D و چه 3D دیجیتال فراوری می گردد و افرادی که در کشورمان فراوری فریم با فریم را بلدند، زیاد نیستند به همین علت خط فراوریی در این حوزه شکل نگرفته است.

او افزود: در ژاپن نیز این کار در سوله های صنعتی انجام می گردد و نزدیک به هزار نفر نیروی انسانی یک کار را فراوری می نمایند و به یک خط فراوری رسیده اند. ما در ایران، در زمینه خط صنعتی 2D به یک خط فراوری رسیده ایم برای همین می توانیم در سال 3000 دقیقه کار فراوری کنیم و به کنداکتورها برای پخش تعهد دهیم.

این تهیه نماینده در ارتباط با فرآیند فراوری انیمیشن بیان نمود: قاعدتا فرآیند فراوری انیمیشن زمان بر است؛ مگر اینکه شما به خط فراوری رسیده باشید. می توان گفت ژاپنی ها در این زمینه به خط فراوری رسیده اند ولی ما در ایران از آنجا که نیروی انسانی نداریم، ظرفیت این کار را هم نداریم.

او با بیان اینکه ما در فیلنامه نویسی انیمیشن نیز دچار ضعف هستیم، گفت: ما در ایران برای گروه سنی نوجوان فیلنامه نویس قهار نداریم که این گروه سنی را به خوبی بشناسد و بتواند در آن فضا بنویسد. معمولا انیمیشن هایی که در ایران شاخص می گردد، کارهای حوزه خردسال و کودک است.

مشکوری که انیمیشن آرمن را برای گروه سنی نوجوان ساخته است، ادامه داد: کارهای مناسب رده سنی نوجوان کار سختی است و ساخت کار ورزشی مناسب این رده سنی و با این سبک فراوری در ایران امکان پذیر نیست. بدین ترتیب همه این موارد دست به دست هم می دهد تا هیچ تیم فراوریی سراغ این کار نرود.

او با اشاره به اینکه ساخت چنین کارهایی هزینه زیادی را طلب می نماید، بیان نمود: در کل جهان نیز کمتر کشوری با این سبک کار می نماید. ژاپن و چین از کشورهایی هستند که به علت تکنیک و نیروی انسانی در این سبک به خط فراوری رسیده اند.

مشکوری با بیان اینکه در زمینه خلق ابرقهرمان ایرانی دچار ترس هستیم، در این زمینه توضیح داد: از آنجا که منبع انرژی این ابرقهرمان ها معین نیست برای فراوری محتوا در این زمینه از نظر فلسفی و اسلامی دچار مشکل خواهیم شد؛ بدین ترتیب تیم ها معمولا سراغ فراوری این سبک از کار نمی روند.

او در ارتباط با مجموعه آرمن گفت: ما در ساخت و فراوری مجموعه آرمن، انتحاری عمل کردیم که این کار به فراوری رسید؛ چون صداوسیما با ابرقهرمان به لحاظ محتوایی مشکل دارد.

مشکوری افزود: در این پروژه میلاد حاجی پروانه، سرپرست نویسندگان با جسارت و جلسات متعدد توانست کار را به نوعی جا بیندازد. با این وجود زمانی که کار روی آنتن بود، با حملاتی روبرو می شد. دکتر سرشار (مدیر وقت شبکه کودک) نیز یکی دیگر از افرادی بود که پشت آرمن ایستاد و اگر حضور نداشت، کار از روی آنتن پایین می آمد.

این تهیه نماینده انیمیشن در ادامه مطلب بالا با بیان اینکه این موارد از ضعف های مدیران دولتی و شرکت های خصوصی است، گفت: شرکت های خصوصی و دولتی با هم در تعارض هستند؛ شرکت های خصوصی در پی کارهای جدیدتر و سازمان های دولتی در پی کارهای بدون ریسک هستند.

مشکوری در ارتباط با المان ایرانی بودن ابرقهرمان در این مجموعه گفت: در ساخت متنی آرمن، استکبارستیزی و مقابله با استعمار وجود دارد اما دخیل کردن آن با فرهنگ ایرانی از اولویت های کار ما نبود. در این کار روحیه جهاد و مقاومت وجود دارد اما نمی دانم می توان آن را فقط به ایرانی بودن ربط داد.

او در آخر از پخش فصل سوم این مجموعه اطلاع داد و اضافه نمود: فصل سوم نیز به زودی و پس از سرانجام یافتن فصل دوم پخش خواهد شد.

فیلم اخراجی های مسعود ده نمکی داستان زندگی چه کسی بود؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 دی 1401 بروزرسانی: 5 دی 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2208

به "چرا انیمیشن فوتبالیست های ایرانی ساخته نمی گردد؟ ، برای خلق ابرقهرمان ایرانی دچار ترس هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا انیمیشن فوتبالیست های ایرانی ساخته نمی گردد؟ ، برای خلق ابرقهرمان ایرانی دچار ترس هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید