واکنش چین به حادثه برای زیردریایی اتمی آمریکا در دریای چین جنوبی

به گزارش مجله سفر به کانادا، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (جمعه) گفت، دولت آمریکا باید جزئیات مربوط به حادثه پیش آمده برای زیردریایی اتمی خود را که در دریای چین جنوبی رخ داد، منتشر کند.

واکنش چین به حادثه برای زیردریایی اتمی آمریکا در دریای چین جنوبی

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری تاس، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی این مساله را اسم نمود که نیروی دریایی آمریکا اخیرا اعلام کرده یک فروند زیردریایی اتمی این کشور هدف یک شی ناشناس قرار گرفته است.

این دیپلمات چینی خاطرنشان کرد: دولت پکن به شدت نگران مسائل پیش آمده بابت این رویداد است. آمریکا و دیگر کشورهای دخیل باید اطلاعات مربوط به این مساله را برای جامعه بین المللی منتشر کنند که شامل محل دقیق رویداد، هدف از این ماموریت، جزئیات پیرامون شی اصابتی و این مساله است که آیا مواد رادیواکتیو از زیردریایی اتمی نشت کرده یا خیر و اینکه آیا خسارتی بر محیط زیست وارد شده است یا نه.

وی افزود: آمریکا در انتشار جزئیات و اطلاعات درباره این رویداد تاخیر می کند و می کوشد تا آن را لاپوشانی کند. آنها غیرمسئولانه و بدون شفافیت رفتار می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین به این نکته اشاره کرد که این رویداد از آن جهت مهم است که در میانه امضای شراکت امنیتی آکوس بین انگلیس، آمریکا و استرالیا برای تامین فناوری ساخت زیردریایی اتمی از واشنگتن به کانبرا رخ داده است.

روز پنجشنبه، یگان پاسیفیک نیروی دریایی آمریکا خاطرنشان کرد که زیردریایی اتمی کانتیکت با شی ای ناشناس حین حرکت در منطقه هند-پاسیفیک برخورد کرده اما تلفات جانی یا تهدید جدی برای سرنشینان آن ایجاد نشده و راکتور اتمی زیردریایی هم سالم است.

به گزارش فاکس نیوز، این حادثه در دریای چین جنوبی رخ داده است. بر اساس این گزارش، کانتیکت با زیردریایی دیگری برخورد نکرده است. به گفته موسسه نیروی دریایی ایالات متحده، 11 خدمه متحمل جراحات میانه یا خفیف شده اند.

در همین حال، یک منبع آگاه به روزنامه میلیتاری تایمز گفت که توپوگرافی منطقه در آن زمان نشان نمی داد که جلوی زیردریایی توده ای زمینی وجود دارد و افزود: هیچ نشانه ای وجود ندارد که این حادثه خصمانه بوده باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1862

به "واکنش چین به حادثه برای زیردریایی اتمی آمریکا در دریای چین جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش چین به حادثه برای زیردریایی اتمی آمریکا در دریای چین جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید