معرفی برگزیدگان جایزه مصطفی در 11 آذر، تهران میزبان 60 محقق جهان اسلام

به گزارش سفر به کانادا، رییس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) از معرفی دانشمندان برجسته جایزه مصطفی (ص) در 11 آذرماه خبر داد و گفت: در این دوره بیش از 60 دانشمند مسلمان حضور خواهند داشت.

معرفی برگزیدگان جایزه مصطفی در 11 آذر، تهران میزبان 60 محقق جهان اسلام

دکتر سیدعلی عمرانی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با بیان اینکه برای بیش از هزار شخصیت برجسته و بیش از 300 نهاد برجسته علمی فراخوان ارسال کردیم، افزود: با اعلام این فراخوان 31 کشور نامزدهایی برای این دوره از جایزه مصطفی(ص) معرفی کردند که با ارسال پفراینده آنها داوری ها انجام و نامزدهای این جایزه به شورای سیاستگذاری معرفی شدند.

وی با بیان اینکه نامزدهای معرفی شده مورد تایید شورای سیاستگذاری قرار گرفت، خاطر نشان کرد: جشن اعطای جایزه مصطفی (ص) به برگزیدگان در روز یکشنبه، 12 آذرماه برگزار خواهد شد.

عمرانی با تاکید بر اینکه برنامه های این جشن از 11 آذرماه آغاز خواهد شد، در این باره توضیح داد: روز شنبه، 11 آذرماه با همکاری دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران و علم و صنعت برنامه هایی با حضور بیش از 60 دانشمند برجسته نانوفناوری، بیوتکنولوژی، ICT و سایر حوزه های علمی برگزار خواهد شد.

رییس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) مشارکت بیشتر دانشگاه ها در برگزاری این جایزه را از تفاوت های این دوره از جایزه نسبت به سال های قبل دانست و ادامه داد: سعی کردیم از پتانسیل های علمی ایجاد شده برای تعامل بیشتر افراد علمی استفاده کنیم، از این رو در این دوره از جایزه دانشگاه ها میزبان نشست های علمی خواهند بود.

وی روز یکشنبه، 12 آذرماه را روز اعطای جایزه به نامزدهای منتخب دانست و اظهار کرد: در بعد از ظهر همین روز نشستی با همکاری فن بازار کشورهای D8 برگزار خواهد شد و سرمایه گذاران کشورهای مختلف با آثار و دستاوردهای علمی دانشمندانی که ایده های آنها ثاثیرگذار بوده و یافته های علمی آنها منجر به تولید محصول شده و این محصول رفاه عمومی را به دنبال داشته است، آشنا می شوند.

عمرانی، برگزاری رویدادی با عنوان کنز در روز دوشنبه، 13 آذرماه را از دیگر برنامه های این دوره از جایزه نام برد و گفت: کنز (KANS) شامل یک فروم و رقابت است که در هفته اعطای جایزه مصطفی (ص) فروم های آنها برگزار و در آن در حوزه های سلامت، انرژی، محیط زیست و فناوری اطلاعات به بررسی مسائل و مسائل جامعه پرداخته و راهکارهای علمی ارائه می شود.

وی حضور دانشمندان در اصفهان و مشهد را از دیگر برنامه های این دوره از جایزه نام برد.

تعامل بیشتر میان دانشمندان

رییس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) هدف اصلی این جایزه را ایجاد تعامل بیشتر میان دانشمندان و اساتید مطرح نمود و افزود: اگر یک استاد و یا دانشمند تصور کند که به تنهایی می تواند پروژه تحقیقاتی را اجرایی کند، حتما با مسائلی روبرو خواهد شد؛ ولی با هم افزایی می توانیم یک گام فراتر از تولیدات علمی داشته باشیم و به سمت تولید فناورانه هدایت شویم و ما در برگزاری این جایزه به دنبال این هم افزایی با دانشمندان کشورهای اسلامی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه دانشمندان کشورهای اسلامی باید به فکر تعریف پروژه های مشترک باشند، تقدیر و تشویق دانشمندان را یکی از اقدامات در این راستا دانست.

عمرانی با تاکید بر اینکه در این دوره از جایزه مصطفی (ص) بالغ بر 300 طرح ارسال شده است، گفت: شاخص های معین و سخت گیرانه ای برای انتخاب آثار و نامزد کردن دانشمندان از سوی نهادهای معرفی کننده نامزدها در نظر گرفته می شود؛ چراکه هر فرد به تنهایی نمی تواند خود را برای دریافت این جایزه نامزد کند، بلکه باید از سوی دانشگاه، مرکز علمی، پژوهشگاه، مراکز و یا سایر دانشمندان معرفی شوند؛ از این رو نهادها و افراد معرفی کننده نامزدها رویکردهای دقیقی در انتخاب ها دارند.

وی افزود: تحقیقات با تاثیرگذاری بالا به وفور یافت نمی شود؛ چراکه به عنوان مثال پروفسور یاغی برنده 2015 جایزه مصطفی (ص) به مدت 20 سال بر روی ایده خود تحقیقات انجام داد.

عمرانی با اشاره به مشارکت بالای نهادهای علمی کشورهای اسلامی با این جایزه ابراز امیدواری کرد که در سال های آینده مشارکت بیشتری در جهان ایجاد شود.

توسعه علم و فناوری و همراهی صندوق سرمایه­ گذاری و موقوفات جایزه مصطفی(ص)

عمرانی با اشاره به ردیف های اعتباری جایزه مصطفی(ص) با تاکید بر اینکه تکیه این جایزه بر منابع و اعتبارات مالی دولت نیست، گفت: اساس فعالیت های ما در حوزه توسعه علم و فناوری از محل وقف و خیرین است؛ از این رو دوره اول منابع مالی این جایزه از محل منابع وقف تامین شد.

وی با بیان اینکه تجهیز مدارس و پژوهش سراهای دانش آموزی در دور اول و دوم مسابقه نور از طریق منابع غیر دولتی تامین شد، خاطر نشان کرد: ما به دنبال این نیستیم که منابع دولتی و یا منابع سازمان ها و نهاد خاصی را در این زمینه در اختیار بگیریم؛ چراکه شعار جامعه هر مسلمان حداقل یک سهم برای توسعه علم و فناوری در جهان اسلام است.

به گفته این مقام مسوول تا به امروز جمع کثیری از نخبگان حوزه های علم، فناوری، فرهنگ و هنر به همراه علما و علاقه مندان به توسعه علم و فناوری، همچنین واقفین و خیرینی از دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان، سازمان ها و موسسات مختلف به جرگه خادمین حضرت مصطفی(ص) پیوسته اند.

عمرانی با بیان اینکه ما باور داریم این جایزه متعلق به جامعه اسلامی است و باید منافع آن به بشریت و جهان برسد، اظهار کرد: از رو به دنبال این هستیم که استقلال این حرکت را در بستر زمان تضمین کنیم و این رویکرد با وابستگی به منابع خاص دولتی و یا سازمانی منافات دارد.

رییس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی (ص) از اجرای آیین تقدیر از خیران جامعةالمصطفی خبر داد و افزود: در این مراسم از افرادی که به این جمع پیوسته اند، تقدیر خواهد شد.

عمرانی یادآور شد: نشان خادم المصطفی(ص) در سطح بین ­الملل به ثبت رسیده است و این نشان به همراه لوح تقدیر و خادم المصطفی(ص) به خادمین حضرتش تقدیم می شود.

به گفته وی، تا به امروز نهادهایی چون بانک توسعه اسلامی، نهضت العلمای اندونزی، بنیاد علمی اکو و افراد حقیقی به صندوق موقوفات پیوسته اند.

نحوه همکاری خیرین علم و فناوری با صندوق

وی با تاکید بر اینکه بسترهای مختلفی برای توسعه فعالیت های خیرخواهانه توسعه علم و فناوری در این صندوق ایجاد شده است، ادامه داد: کمک های خیرین در این صندوق تنها مالی نیست، بلکه فردی بود که پتنت و منابع آن را وقف صندوق کرد؛ ضمن آنکه هنرمندی فرش دستباف خود را وقف این مجموعه کرده است.

عمرانی، وقف زمان برای توسعه علم و فناوری را از دیگر فعالیت های خیرخواهانه واقفان علم و فناوری مطرح نمود و افزود: اولویت های واگذازی نذر علمی جهان اسلام شامل اتباع کشورهای اسلامی فارغ از مذهب و مسلمانان جهان فارغ از کشورها است.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می شود. این جایزه به احترام نام پیامبر اسلام (ص) و به دلیل تأکید بسیار آن حضرت به علم آموزی، به نام یکی از القاب ایشان، مصطفی(ص)، به معنای برگزیده نامگذاری شده است.

جایزه مصطفی(ص) با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از برترین های علم و فناوری در جهان اسلام، علم آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می کند. همچنین این جایزه پیشگام توسعه روابط منطقه ای نهادهای علمی و فناوری در کشورهای اسلامی است و با تقویت ارتباط علمی میان دانشمندان و پژوهشگران جهان اسلام به رشد و تعالی علمی در کشورهای اسلامی کمک خواهد کرد.

جایزه مصطفی(ص) چهار رشته علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، علم و فناوری زیستی و پزشکی، علم و فناوری نانو و تمام زمینه های علم و فناوری را تحت پوشش قرار می دهد. برگزیدگان در هر رشته علاوه بر دریافت لوح و مدال مخصوص جایزه، مبلغ 500 هزار دلار جایزه ویژه نیز دریافت می کنند که مبلغ آن از محل موقوفات جایزه تأمین می شود.

این جایزه در سال 1391 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. شورای سیاستگذاری متشکل از دانشگاه ها و مراکز علمی بزرگ ایران و جهان اسلام بر فرایند اعطای این جایزه نظارت می کند. این جایزه به طرح هایی تعلق می گیرد که زمینه ساز بهبود زندگی بشر بوده و در آن ها محققان دست به نوآوری های مشهود در مرزهای دانش و فناوری زده باشند.

اولین دوره جایزه مصطفی (ص) در سال 2015 با معرفی دانشمندان برتر در چهار حوزه علم و فناوری نانو، علم و فناوری زیستی و پزشکی، علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات و تمام زمینه های علم و فناوری برگزار گشت. این مراسم در روز 4 دی سال 1394 با حضور بیش از 60 مهمان از 25 کشور جهان بوده است.

با آغاز به کار جایزه مصطفی (ص) ، صندوق سرمایه­ گذاری و موقوفات جایزه مصطفی(ص) راه اندازی شد و بیش از 237 نفر از شخصیت ­های برجسته علمی و مدیریتی جهان اسلام و 22 شرکت حقوقی فناور، به عضویت این صندوق در آمدند.

صندوق سرمایه گذاری و موقوفات جایزه مصطفی (ص) از 15 آذرماه سال 94 مجوز تاسیس و فعالیت خود را دریافت کرد و تا به حال بیش از 70 میلیارد ریال جذب سرمایه کرده است که جوایز نخستین دوره جایزه مصطفی (ص) از محل منابع این صندوق به برگزیدگان اهدا شده است.

صندوق سرمایه گذاری و موقوفات جایزه مصطفی (ص) نیز به منظور تامین هزینه های جایزه مصطفی(ص) و همچنین حمایت مالی از توسعه علم و فناوری در جهان اسلام بویژه در حوزه ­های مرتبط با این جایزه در قالب حمایت ­های پژوهشی و تحقیقاتی و تسهیلات مالی جهت تجاری سازی طرح ­های فناور با دریافت مجوز رسمی از سازمان بورس و اوراق بهادار آغاز به کار کرده است.

چشم انداز این صندوق تبدیل شدن به بزرگترین صندوق مالی در توسعه علمی و فناوری جهان اسلام است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 712

به "معرفی برگزیدگان جایزه مصطفی در 11 آذر، تهران میزبان 60 محقق جهان اسلام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی برگزیدگان جایزه مصطفی در 11 آذر، تهران میزبان 60 محقق جهان اسلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید