سعیدی: بارورسازی ابرها بعد از دو سال وقفه انجام می گردد

به گزارش مجله سفر به کانادا، تهران (پانا) - مجری طرح بارورسازی ابرها در برنامه رادیو سلامت از دلایل وقفه دو سال در بارورسازی ابرها و اقدامات پیش رو و استان های در اولویت بارورسازی ابرها سخن گفت.

سعیدی: بارورسازی ابرها بعد از دو سال وقفه انجام می گردد

علیرضا سعیدی، مجری طرح بارورسازی ابرها، با حضور در برنامه چشم اندار رادیو سلامت درباره برنامه ها و فعالیت های مرکز ملی بارورسازی ابرها گفت: حدود 10 سال است که بارورسازی ابرها به شکل کلاسیک در ایران اجرا می گردد. این عملیات با توجه به بودجه هر دو سال یک بار انجام می گردد. عمده بودجه مربوط به اجاره هواپیماست.

بارورسازی ابر به معنی ایجاد ابر در یک منطقه نیست

سعیدی اضافه نمود: مرکز ملی بارورسازی ابرها با مشکل قدیمی بودن تجهیزات روبرو است. سال جاری بعد از دو سال وقفه با یاری هوافضای سپاه، هواپیمایی را از سال قبل تجهیز نموده ایم و سال جاری به صورت فعال قصد داریم بارورسازی ابرها را انجام دهیم. از آبان ماه تا اردیبهشت ماه امکان بارورسازی ابرها وجود دارد. بارورسازی ابرها به این مفهوم نیست که در منطقه ای ابری وجود نداشته باشد و با انجام این عملیات بتوانیم در آنجا بارش ایجاد کنیم. هدف بارورسازی ابرها افزایش بارش است. این کار زیر نظر وزارت نیرو و با شیوه کلاسیک انجام می گردد. استفاده از شیوه های نوین این کار در دست تحقیق و پژوهش است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا میزان و میزان بارش را در این روش می توان پیش بینی کرد، گفت: با توجه به درصد اثربخشی در هر پرواز ما تابع هشدارهای هواشناسی هستیم. یعنی اگر هشداری برای سیل در منطقه ای وجود داشته باشد عملیات در آن منطقه انجام نمی گردد.

بارورسازی به روش کلاسیک مخرب محیط زیست نیست

علیرضا سعیدی در رابطه با استفاده از عوامل شیمیایی در بارورسازی ابرها و مخاطرات و محدویت های آن گفت: در بارورسازی به شیوه کلاسیک مخاطرات زیست محیطی وجود ندارد. در مدارک علمی بین المللی هم عدم اثرات مخرب زیست محیطی اش اثبات شده است. در کشور امارات از بارورسازی ابرهای گرم استفاده می گردد که ماهم در کشورمان این امکان را داریم تا علاوه بر ابرهای سرد از ابرهای گرم هم استفاده کنیم تا در فصل تابستان هم این امکان برای ما وجود داشته باشد که برای بارورسازی ابرها اقدام کنیم. در مرکز بارورسازی ابرها حدود سی نفر در ده تا پانزده رشته مختلف (هواشناسی، محیط زیست، کشاورزی و ...) مشغول به فعالیت هستند.

وی اظهار کرد: هزینه تأمین آب در روش شیرین سازی برای هر مترمکعب بین نیم تا دو دلار برآورد می گردد. تأمین آب به وسیله سد، حدود یک و نیم دلار و در روش بارورسازی یک درصد تا یک هزارم دلار برای هر مترمکعب است.

سعیدی درباره استان هایی که در اولویت اند گفت: محدویت هایی مثل نبود رادارهای هواشناسی در شرق امکان انجام این عملیات را در آن منطقه ها کمتر می نماید و برای همین در شمال غرب و غرب کشور بیشتر می توانیم فعالیت داشته باشیم، البته در شرق کشور هم در سال 95-96 عملیات بارورسازی داشتیم و در حدود 20-25 درصد افزایش بارش هم ثبت شد.

ارزیابی عملیات بارورسازی ابرهادر 10 سال گذشته

مجری طرح بارورسازی ابرها ارزیابی اش از فعالیت صورت گرفته در 10 سال گذشته گفت: ما وقتی عملیات را انجام می دهیم ارزیابی آن خارج از مرکز و به وسیله مؤسسات و دانشگاه های کشور انجام می گردد و طبق این آمارها در شمال غرب کشور در 89-90 ما 9 درصد افزایش بارش داشتیم و در سال 95-96 یا 93-94 در تهران منطقه ها مرکزی اصفهان و استان قم تا 35 درصد افزایش بارش را هم داشته ایم.

وی درباره اعلان عمومی برای آغاز این عملیات اظهار کرد: قبل از انجام عملیات هم به سازمان هواشناسی هم به وزارت نیرو و هم به استان مربوطه اطلاع می دهیم.

منظره را دوشنبه هر هفته ساعت 20 از رادیو سامت می توانید بشنوید. برای شنیدن قسمت های قبلی به وسیله آرشیو ایران صدا به فایل های صوتی این برنامه می توانید دسترسی داشته باشید. بازپخش این برنامه هم روزهای آدینه ساعت 17:45 به مدت 30 دقیقه از رادیو سلامت پخش خواهد شد. برای اطلاع از موضوعات برنامه می توانید به صفحه رسمی برنامه منظره به نشانی @chashmandaz.fm102 مراجعه کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1900

به "سعیدی: بارورسازی ابرها بعد از دو سال وقفه انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعیدی: بارورسازی ابرها بعد از دو سال وقفه انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید