بومی سازی فراوری صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز

به گزارش سفر به کانادا، به گزارش خبرنگاران به نقل از جهاددانشگاهی، دکتر احمد مولودی عضو هیأت علمی گروه پژوهشی مواد سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با طرح بومی سازی فراوری صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز رتبه سوم طرح های توسعه ای، سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی را کسب کرد.

بومی سازی فراوری صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز

وی گفت: راستا و خطوط انتقال گاز از محل استخراج گاز و انتقال آن توسط خطوط لوله و در نهایت تا زمانی که به دست مصرف نماینده برسد، دارای ایستگاه ها و محل های اساسی است که گاز با فشار بالا وارد آن ها می گردد و زمانی که به نزدیک شهر می رسد باید در ایستگاه های سی جی اس (CGS) و تی بی اس (TBS) فشار کاهش پیدا کند تا برای مصارف خانگی قابل استفاده گردد.

محقق برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با تاکید بر اینکه ایستگاه تقلیل فشار گاز چه به صورت سی جی اس و یا تی بی اس از رگلاتورهای کاهنده فشار استفاده می نمایند اضافه کرد: با توجه به ماهیت کاهش فشار و ایجاد جریان اغتشاشی، خود جریان اغتشاشی باعث می گردد که نویز ناهنجاری ایجادشده که شدت صدای آن حتی در بعضی از مواقع 110 یا 120 دسی بل اندازه گیری شده است.

مولودی اضافه کرد: اگر بخواهیم این مقدار شدت صدا را شبیه سازی کنیم چیزی معادل با صدای تیک آف هواپیما می گردد که وجود این صدا به صورت دائمی در ایستگاه گاز باعث آزار و اذیت برای کارکنان شرکت گاز شده و در بسیاری از موارد آنها در سرانجام مدت خدمت خود با مسائل کم شنوایی، آرتروز و بعضاً بیماری های عصبی روبرو می شوند.

وی اضافه کرد: در بسیاری از موارد نیز با رشد شهرها ایستگاه های تقلیل فشار در بین چند خانه مسکونی قرار می گیرد و باعث آزار و اذیت برای همسایه ها و شکایت از شرکت گاز می گردد.

محقق جهاددانشگاهی اضافه کرد: باتوجه به وجوداین مسائل حدود 5 سال پیش کارکنان شرکت گاز خراسان رضوی به گروه پژوهشی مواد جهاددانشگاهی خراسان رضوی مراجعه و مشکل را مطرح کردند و خواستند تا مشکل را رفع کنیم.

وی گفت: گلوگاه طراحی این فناوری، رسیدن به دانش فنی ساخت قطعه فوم تخلخل باز نیکلی بود که دارای تکنولوژی بالایی (High Tech) بود که دانش ساخت آن در اختیار سه کشور هست و آن را به کشور ما نمی دادند و با توجه به احتیاجی که وجود داشت، یک طرح پژوهشی در این راستا تعریف و نزدیک به دو سال روی آن کارکردیم تا به تکنولوژی ساخت فوم تخلخل باز نیکلی رسیدیم.

عضو هیئت علمی گروه پژوهشی مواد، جهاددانشگاهی خراسان رضوی ادامه داد: فوم تخلخل باز نیکلی جزو مواد پیشرفته ای است که 95 درصد تخلخل دارد و همزمان با داشتن تخلخل، دارای استحکام نسبتاً بالایی نیز بوده که جزو فوم های فلزی بسیار پرکاربرد به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه بعد از دو سال که به تکنولوژی ساخت این فوم رسیدیم گفت: با هماهنگی شرکت گاز استان خراسان رضوی این فوم را در چند ایستگاه منتخب شرکت نصب کردیم که نتایج اولیه مناسب بود و پس از گذشت یک سال از نصب دوباره اندازه گیری صوتی انجام و قطعه از داخل ایستگاه باز شد، مورد آنالیز نهاده شد و مسئله ای وجود نداشت و بعد از آن تاییدیه به طرح داده شد.

مولودی بابیان اینکه در ادامه هماهنگی های لازم با شرکت ملی گاز انجام شد و در ادامه معرفی محصول صورت گرفت، اضافه کرد: مراحل گذراندن استانداردهای مدنظر همه با موفقیت انجام شد و پس از آن شروع خدمات به شرکت های گاز استانی شروع و در حال حاضر 8 استان اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، مازندران، قم، آذربایجان شرقی، ایلام و یزد در حال استفاده از این فناوری هستند.

محقق برگزیده جهاددانشگاهی در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی بابیان این که دانش صدا خفه کن خطوط تقلیل فشار گاز در کشور بومی سازی شده است، ادامه داد: این دانش که مورد احتیاج کشور بود تا به امروز فروش نسبتاً خوبی داشته است و در مقایسه با نمونه خارجی دارای یک دهم قیمت نمونه خارجی است.

عضو هیئت علمی گروه پژوهشی مواد جهاددانشگاهی خراسان رضوی اضافه کرد: با توجه به این که فوم های فلزی به ویژه فوم های نیکلی جزو قطعاتی هستند که در صنایع نظامی کاربرد دارند، این قطعه تحریمی است و شرکت های خارجی در مکاتبات برای خرید جواب ما را نمی دادند و بعضی هم می گفتند قطعه تحریمی است و از فروش آن به جمهوری اسلامی ایران معذور هستیم.

وی بابیان این که این طرح تا به امروز 2 و نیم میلیارد فروش داشته است، گفت: آخرین دستاورد این طرح تأیید این محصول در فهرست عرضه نمایندگان مجاز (list vendor) شرکت گاز بود که با اخذ گواهی این سامانه مجوز لازم برای فروش را به دست آوردیم.

مولودی با تاکید بر این که مجری طرح، جهاددانشگاهی است، گفت: با توجه به بعضی از مسائل برای عرضه محصول و تجاری سازی آن، تصمیم بر این است که یک شرکت دانش بنیان در این خصوص تشکیل گردد که هسته اصلی آن نیز اخیراً در مرکز رشد سلامت جهاددانشگاهی خراسان رضوی تشکیل شده؛ زیرا با توجه به این که یک نهاد هستیم نمی توانیم وارد مناقصات شویم، درنتیجه برای گسترش کار ترجیح بر این است که یک شرکت دانش بنیان تشکیل گردد که هم بتواند چابک تر عمل کند و هم محصولات جدیدتری را در این عرصه داشته باشد.

وی به مسائل انجام فعالیت های پژوهشی نیز اشاره نمود و گفت: برای صنعت محصول نهایی مهم است و بعضی از ارگان ها بودجه هایی را برای پژوهش در نظر می گیرند، اما این بودجه ها کافی نیست و برای رسیدن به محصول نهایی بودجه بیشتری احتیاج است، بعضی از ارگان ها نیز می گویند ما از شما محصول می خواهیم و هزینه ای برای پژوهش صرف نمی کنیم و اگر توانستید محصول را بسازید تضمین خرید به شما می دهیم. در کشور ما سازمان های دولتی و خصوصی به این سمت رفته اند که اول محصول را استفاده می نمایند و بعد حمایت لازم را انجام می دهند.

این محقق در پاسخ به این پرسش که آیا این محصول از لحاظ کیفیت می تواند با محصولات مشابه خارجی رقابت کند؟ گفت: یکی از دغدغه های شرکت گاز نیز این موضوع بود. برای همین ما نمونه خارجی را تهیه کردیم و در یک شرایط مشابه از هر دو محصول استفاده کردیم که مشاهده شد هیچ تفاوتی باهم در عمل ندارند و در نامه تاییدیه شرکت گاز نیز این موضوع قید شده است که شرایط کاری و کیفیت صدا دقیقاً معادل با نمونه خارجی است.

مولودی در رابطه با معیارهای پذیرش طرح در جشنواره خوارزمی گفت: استراتژیک بودن محصول و درآمدزایی و ایجاد اشتغال از پارامترهای مهم برای شرکت در جشنواره خوارزمی است. در این جشنواره پژوهش هایی کاربردی که به محصول رسیده، فروش خوبی دارند و همچنین قطعه استراتژیک باشند در اولویت انتخاب قرار می گیرند.

برگزیده سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی با تشکر از جهاددانشگاهی سازمان خراسان رضوی گفت: رسیدن به دانش فنی و تکنولوژی که قبل از آن در کشور نبوده کار بسیار سختی است و ریسک خطر بالایی دارد و ممکن است به نتیجه نرسد. اما جهاددانشگاهی این ریسک را پذیرفت و به ما اعتماد کرد و پس از دو سال ما به تکنولوژی آن رسیدیم و در ادامه هم برای فروش و ایجاد زیرساخت های لازم برای فراوری در کنار ما بود تا به این موفقیت برسیم و محصول را در کل کشور عرضه کنیم.

به گزارش خبرنگاران، اکرم صالحی، فائزه برزگر، مرتضی امیرآبادی، منصور جعفری اسفاد، مسعود گلستانی پور، حسین امینی مشهدی، دکتر احمد مولودی را در اجرای طرح بومی سازی فراوری صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز همراهی کردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1518

به "بومی سازی فراوری صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی سازی فراوری صدا خفه کن داخلی خطوط تقلیل فشار گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید