فقط 7 درصد واحدهای صنفی از وام استقبال کردند

به گزارش سفر به کانادا، محمدباقر مجتبی، با بیان خسارت مادی اصناف گفت: طی 15 روزی که در آذرماه سال قبل بیشتر شهرهای کشور قرمز و نارنجی بودند، صنوف طی 15 روز بیش از 50 هزار میلیارد تومان کاهش فروش داشتند. همچنین از ابتدای اسفندماه سال 1398 یعنی ابتدای شیوع ویروس کرونا تا پایان آبان 1399، اصناف بیش از 250 هزار میلیارد تومان کاهش فروش داشتند. این خسارات سنگین است و نداشتن فروش یعنی چک صنوف پاس نمی شود.

فقط 7 درصد واحدهای صنفی از وام استقبال کردند

او اضافه کرد: این شرایط زنجیره تامین و توزیع را دچار مشکل می کند و واحد تولیدی هم نمی تواند مواد اولیه خود را تامین کند. برای مثال چک های برگشتی در فروردین 1399 سه برابر شده بود.

دبیرکل اتاق اصناف ایران همچنین با بیان اینکه علی رغم کمک ها و مساعدت های دولت از طریق تسهیل قوانین و مقررات، اصناف اکنون از بعد مادی کمک قابل توجهی دریافت نکردند، شرح داد: سال گذشته چند بسته حمایتی به دولت ارائه کردیم که بخشی از آن تصویب شد و منتظر تصویب بخش دیگری از آنها در سال جاری هستیم. بنابراین صنوف باید توجه داشته باشند که جبران خسارت ها به میزان خسارت ها نیست و بهترین راه پیشگیری و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

او در ادامه از مردم و واحد صنفی خواست پروتکل های بهداشت را رعایت کنند، چراکه هم جانشان در معرض خطر است و هم به لحاظ اقتصادی خسارت شدید خواهند دید و درباره استقبال صنوف از وام کرونا گفت: در سه ماه اول سال 1399 اولین وام برای مشاغل آسیب دیده از کرونا به چهارده رسته مثل تالارداران که یازده ماه تعطیل بوده و خسارت شدیدی از شیوع ویروس کرونا دیدند و همچنین گروه پوشاک، کفش، رستوران ها و غیره تخصیص داده شد. اما به دلیل شرایط سخت دریافت این وام ها از بانک و همچنین بروکراسی اداری و نبود تفاوت بین وام های عادی و وام کرونایی باعث شد در سه ماهه اول سال گذشته فقط هفت درصد واحدهای صنفی مشمول این طرح متقاضی دریافت وام کرونا شوند.

به گفته این مقام صنفی دلیل دوم عدم استقبال صنوف از وام کرونایی در سال گذشته مبلغ پایین وام بود که به ازای هر کارگر 12 تا 16 میلیون تومان و تا سقف سه کارگر به واحد صنفی اختصاص پیدا می کرد. این در حالی است که در شرایط گران شدن مواد اولیه و کالاها مبلغ 48 میلیون تومان در مقابل میزان خسارت قابل توجه نبود و صنوف در حالت عادی هم این اعتبار را در بانک ها داشتند که 50 تا 100 میلیون وام دریافت کنند. دلیل سوم نرخ 12 درصد در حالت عادی است اما همین 12 درصد هم با توجه به شرایط سخت دریافت وام و مبلغ پایین آن، برای واحدهای صنفی صرفه اقتصادی نداشت. به عبارت دیگر واحدهای صنفی معتقد بودند برای استفاده از 6 درصد یارانه بهره بانک، حضور در فرایند سخت دریافت آن ارزش ندارد.

البته دبیرکل اتاق اصناف ایران با اشاره به تسهیل فرآیندهای بانکی در ادامه سال گذشته، شرح داد: با این حال همچنان منابع محدود است و پیش بینی می شود با وجود تسهیل شرایط بانکی به دلیل پایین بودن مبلغ وام و سود 12 درصد این وام، استقبال از آن قابل توجه نباشد مگر این که در دو مورد یاد شده تجدید نظر شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1613

به "فقط 7 درصد واحدهای صنفی از وام استقبال کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فقط 7 درصد واحدهای صنفی از وام استقبال کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید