فارغ التحصیلان بیکار

به گزارش سفر به کانادا، رمضان نوری - ایلام -خبرنگار: ایلام جزو استان های کم جمعیت کشور به شمار می رود، اما آمار بیکاری در آن بسیار بالاست. طبق اعلام مرکز ملی آمار ایران، این استان 20 هزار بیکار دارد که 14 هزار نفر از این تعداد فارغ التحصیل دانشگاه هستند.

فارغ التحصیلان بیکار

این استان از وجود طرح های بزرگ صنعتی محروم است و اکثر فارغ التحصیلان دانشگاهی آن برای یافتن شغل به استان های دیگر مهاجرت می نمایند. البته کارشناسان می گویند طرح های بزرگی به خصوص در حوزه نفت و گاز در ایلام وجود دارند که می توان از نیروهای بومی در آنها استفاده کرد تا بخش زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی صاحب شغل شوند. ایلام با 580 هزار نفر جمعیت، به عنوان کم جمعیت ترین استان کشور، با مسائل و آسیب های مختلفی روبرو است که در صدر همه آنها بیکاری واقع شده است.

ارائه مشوق برای جذب نیروی کار

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در این ارتباط در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به لزوم به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی می گوید: در صورتی که کارفرمایان فارغ التحصیلان دانشگاهی را به کار بگیرند (فارغ التحصیلان شغل اولی)، 30 درصد از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار فرد جدیدالاستخدام به مدت 12 ماه توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آنها پرداخت می گردد.

احمد خان محمدیان ادامه می دهد: علاوه بر این، در صورتی که کارفرمایان فارغ التحصیلان دانشگاهی را استخدام نمایند، می توانند به مدت 2 سال از مزایای طرح مشوق های بیمه ای برخوردار شوند. به عبارت دیگر، حق بیمه کارفرمایی نیروی کار جدید توسط دولت پرداخت می گردد. به گفته این مسئول، هدف از اجرای این طرح افزایش فرصت های شغلی، کاهش هزینه های نیروی کار برای کارفرمایان و ایجاد انگیزه در کارفرمایان و تشویق آنها برای به کارگیری نیروی کار جدید است.

اجرای طرح پرداخت یارانه دستمزد

خان محمدیان بیان می نماید: اجرای طرح پرداخت یارانه دستمزد در ایلام به عنوان یکی از 5 استان پایلوت آن، با تامین اعتبار، به صورت رسمی از اول مرداد امسال شروع شده است. وی می گوید: این طرح برای حمایت از مناطق کم برخوردار و غیربرخوردار از ابلاغ شده است و بر اساس آن دولت به صورت ماهانه بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی زیر 35 سال را به کارفرما پرداخت می نماید.

معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هدف از اجرای این طرح را کاهش هزینه های به کارگیری نیروی کار برای کارفرما به منظور پایداری فراوری و اشتغال، افزایش فرصت اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار کار و ارتقای سطح سرمایه انسانی کارگاه های فعال بخش خصوصی و تعاونی در مناطق کم برخوردار عنوان می نماید.

جذب نیروی شغل اولی

این مسئول تاکید می نماید: مشکل اصلی ما اشتغال جوانان و طیف سنی زیر 35 سال است. بنابراین کارفرمایان با جذب این افراد مشمول مشوق ها می شوند و بر اساس قانون 30 درصد از هزینه کارفرمایان توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت می گردد.

به گفته خان محمدیان، کارفرمایانی که قصد دارند نیروی جدید جذب نمایند، می توانند به اداره کار ایلام و شهرستان ها مراجعه نمایند و مدارک خود را ارائه دهند. پس از آنالیز مدارک در کمترین زمان، آنها نیروی جدید زیر 35 سال شغل اولی جذب خواهند کرد. وی اضافه می نماید: اخیرا نیز یک بند از این دستورالعمل اصلاح شده است و استان های پایلوت می توانند برای واحدهای مشکلدار، با تایید ستاد تسهیل و برطرف موانع فراوری، تا 30 درصد از ظرفیت اجرای این طرح برای تثبیت اشتغال موجود واحدهای خود بهره برداری نمایند و مشمول یارانه دستمزد شوند.

تعداد فارغ التحصیلان بیکار ایلام بالاست

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار خبرنگاران می گوید: تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار در استان به دلیل صنعتی نبودن و تعداد کم طرح های فراوریی و صنعتی در آن بسیار زیاد است. سلام امینی ادامه می دهد: با آن که استعدادهای طبیعی شایان توجهی در بخش انرژی و همچنین منابع آب و خاک داریم، تاکنون نتوانسته ایم بهره برداری مناسبی از این مواهب خدادادی داشته باشیم.

وی اضافه می نماید: هم اکنون طرح های متعددی در حوزه های نفت، نیرو، کشاورزی و... در استان در حال اجراست یا افتتاح شده اند، اما آنها بیشتر نیروهای مورد احتیاج خود را از دیگر مناطق جذب نموده اند. این در حالی است که نیروی انسانی متخصص و توانمند در رشته های فنی و مهندسی در استان زیاد هست.

این نماینده می گوید: شرایط مالی استان و وجود تعداد زیادی جوان بیکار که بیشتر آنان تحصیلات دانشگاهی دارند، لزوم توجه به ایجاد زیرساخت های مالی را به ویژه با راه اندازی مراکز فراوریی و صنعتی بیشتر نموده است. وی ادامه می دهد: البته فرهنگ سازی در حوزه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار نیز لازم است، چراکه بسیاری از آنها دنبال کار اداری هستند و باید فرهنگ سازی کرد تا دانش آموختگان دانشگاهی به کارهای فراوریی روی بیاورند.

استان ایلام، با وجود موقعیت استراتژیکش به دلیل داشتن 430 کیلومتر مرز مشترک با عراق، ذخایر ارزشمند نفت و گاز و معادن غیرفلزی، طبیعت بکر و گردشگرپسند، شرایط مناسب برای توسعه کشاورزی و دامپروری و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و نیز میزبانی از زوار عتبات عالیات، از قابلیت های ارزنده ای برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی خود برخوردار است. اما این همه ظرفیت سود چندانی عاید جوانان دانش آموخته دانشگاهی این استان ننموده است زیرا بر اساس آمار، ایلام اولین استان کشور از نظر جمعیت کارمندان حقوق بگیر دولت است و فرهنگ کار در آن هنوز صندلی درست خود را پیدا ننموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 357

به "فارغ التحصیلان بیکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارغ التحصیلان بیکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید