عوارض داروها در زنان 2 برابر مردان است

به گزارش سفر به کانادا، نتایج تحقیقات کارشناسان دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد عوارض داروها در زنان 2 برابر بیشتر از مردان بروز می کند.

عوارض داروها در زنان 2 برابر مردان است

بررسی گسترده ای روی عوارض جانبی داروها نشان می دهد عوارض جانبی مصرف داروها در زنان در حدود دو برابر بیشتر از مردان بروز می کند. این شرایط درباره همه داروها مشاهده نمی شود. برخی از این عوارض به هورمون های داخلی بدن زنان و بخشی به عملکرد دستگاه ها مربوط می شود. در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم :

چرا زنان بیشتر درگیر عوارض جانبی داروها می شوند؟

بسیاری از افراد تصور می کنند چون عملکرد بدن زنان و مردان در بسیاری از بخش ها شبیه هم است، پس واکنش بدن آن ها در زمان مصرف داروها یکسان است. در حالی که بدن زنان و مردان تفاوت های قابل توجهی دارد که این تفاوت ها می توانند تا حد زیادی چرایی بروز عوارض جانبی شدیدتر داروها را توضیح دهند.

دستگاه گوارش

معده زنان زمان طولانی تری برای انجام کار خود در مقایسه با معده مردان نیاز دارد. در نتیجه، داروها زمان بیشتری در معده زنان می ماند. علاوه برآن معده زنان به صورت معمول حالت اسیدی بیشتری در مقایسه با مردان دارد.

اندازه اعضای داخلی

اعضای داخلی زنان به صورت معمولی از مردان کوچک تر است. این موضوع به ویژه درباره اعضایی مانند کبد که نقش مهمی در متابولیسم داروها بر عهده دارد، اهمیت بیشتری دارد.

کلیه زنان آهسته تر از کلیه مردان کار می کند و در نتیجه داروها دیرتر از بدن زنان خارج می شود.

میزان پلاسما در زنان کمتر از مردان است. در نتیجه غلظت داروها در خون زنان می تواند بالاتر باشد.

درصد چربی در بدن زنان به صورت معمول بیشتر از مردان است. این موضوع تاثیر مستقیم بر متابولیسم داروها در بدن دارد.در نهایت این که هورمون های بدن زنان به واسطه دوره ماهانه در طول ماه تغییر می کند که این موضوع می تواند روی عملکرد داروها اثر بگذارد.

هنوز در داروسازی تفاوت آشکاری بین میزان مصرف دارو در زنان و مردان وجود ندارد و از طرفی آزمایش های بالینی برای تعیین دوز دارو بیشتر روی مردان اجرا شده است.

راهکارهای کاهش عوارض جانبی داروها

واقعیت این است که یکی از مهم ترین قدم ها در این زمینه را باید شرکت های داروسازی بردارند. تا به این جا در بسیاری از تست های آزمایشگاهی و بررسی داروها، نمونه بیشتر از بین مردان انتخاب شده است و در نتیجه هنوز اطلاعات دقیقی درباره واکنش بدن زنان به برخی داروها و طول عمر آن در بدن زنان نداریم اما خود زنان هم می توانند در کوتاه مدت قدم هایی بردارند.

در زمان مصرف دارو به عوارض جانبی آن توجه داشته باشید. اگر عوارض آزاردهنده است به هیچ عنوان دارو را سرخود قطع نکنید و با پزشک تماس بگیرید و درباره کاهش دوز یا جایگزین کردن دارویی جدید با او مشورت کنید.

برخی اقدامات می تواند عوارض جانبی داروها را کاهش دهد. این دستورات معمولا روی بروشور داروها نوشته شده است. در این باره اطلاعات کافی به دست آورید و سعی کنید حتما آن ها را رعایت کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1416

به "عوارض داروها در زنان 2 برابر مردان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض داروها در زنان 2 برابر مردان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید