بسیاری از بازماندگان سکته مغزی دچار ضربان نامنظم قلب می شوند

به گزارش مجله سفر به کانادا، دکتر لی شوام، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، می گوید: در مواردی که سکته مغزی ناشی از سخت شدن شریان ها باشد، بیماران به اندازه کافی از نظر فیبریلاسیون دهلیزی، شایع ترین ناهنجاری ریتم قلب، پس از ترخیص تحت نظارت قرار نمی گیرند.

بسیاری از بازماندگان سکته مغزی دچار ضربان نامنظم قلب می شوند

در این مطالعه سه ساله زیرمجموعه ای از بازماندگان سکته مغزی ایسکمیک، به ویژه، افرادی که دچار تنگی شریان ها (آترواسکلروز) بودند که باعث لخته شدن خون در مغز می شد، تحت پیگیری قرار گرفتند.

شوام گفت: مانیتور های قلبی اغلب ریتم های نامنظم را که بیش از 10 دقیقه طول می کشد شناسایی می کنند. توجه به این نکته مهم است که 6 دقیقه فیبریلاسیون دهلیزی به طور قابل توجهی خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

وی در ادامه افزود: ما می دانیم که حدود 25 درصد از سکته های مغزی ایسکمیک در بیمارانی اتفاق می افتد که از سکته قبلی جان سالم به در برده اند. همه علل قابل درمان هستند، بنابراین ما می توانیم تمام تلاش خود را برای جلوگیری از مورد بعدی انجام دهیم.

شوام گفت: فیبریلاسیون دهلیزی ناشناخته ممکن است خطر سکته مغزی بعدی ناشی از لخته خون تشکیل شده در قلب را که به مغز می رود افزایش دهد.

این مطالعه شامل حدود 500 بازمانده سکته مغزی ایسکمیک بدون تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی بود. میانگین سنی آن ها 67 سال بود.

نیمی از آن ها یک مانیتور قلبی قابل جاگذاری دریافت کردند که ریتم قلب آن ها را 24 ساعت در روز به مدت سه سال ثبت می کرد.

نیمی دیگر تحت درمان استاندارد پزشکی قرار گرفتند که شامل نظارت مداوم قلب نمی شد. آن ها هر شش ماه یک بار به مدت سه سال مراقبت های بعدی را دریافت کردند.

دستگاه مانیتورینگ مداوم قلب در بیش از 20 درصد از شرکت کنندگان در طی این سه سال فیبریلاسیون دهلیزی را تشخیص داد. در مراقبت های استاندارد، این عارضه تنها در 2.5٪ از بیماران تشخیص داده شد.

یافته ها نشان داد حدود نیمی از بیمارانی که فیبریلاسیون دهلیزی آن ها با استفاده از مانیتور تشخیص داده شد، یک دوره به مدت 10 دقیقه یا بیشتر داشتند. بیش از دو سوم از آن ها دوره شأن بیش از یک ساعت طول کشید.

شوام گفت: ما دریافتیم که مقدار فیبریلاسیون دهلیزی در طول سه سال به افزایش خود ادامه می دهد، بنابراین این فقط یک رویداد کوتاه مدت و خودبه خودی مربوط به سکته اولیه نیست.

در حالی که علائم فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است شامل تپش قلب، سرگیجه، خستگی، درد قفسه سینه و تنگی نفس باشد، بیش از 80 درصد از بیماران در این مطالعه هیچ علامتی نداشتند.

منبع: فرارو
انتشار: 26 بهمن 1401 بروزرسانی: 26 بهمن 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2237

به "بسیاری از بازماندگان سکته مغزی دچار ضربان نامنظم قلب می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسیاری از بازماندگان سکته مغزی دچار ضربان نامنظم قلب می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید