سیمان به پاکتی 70 تا 80 هزار تومان رسید؟

به گزارش مجله سفر به کانادا، رئیس کانون انبوه سازان گفت: رکود تاثیرات مخربی بر عدم تعادل در بازار مسکن خواهد داشت؛ زیرا فاصله بین عرضه و تقاضا را عمیق تر و جبران آن را بعضا ناممکن می نماید که در آینده می تواند به افزایش قیمت بینجامد.

سیمان به پاکتی 70 تا 80 هزار تومان رسید؟

به گزارش ایسنا، سید محمد مرتضوی، اظهار کرد: اگر تصور می کنیم رکود مسکن شاید در بازار معاملات تاثیر مثبت داشته باشد اشتباه می کنیم. ممکن است در دوران رکود عده ای از سازندگان و فروشندگان به علت اینکه ضرورت هایی برای تامین مالی دارند محصول خود را با قیمت پایین تر عرضه نمایند، ولی معاملات آنقدر کوچک و منقبض می گردد که اثر قابل توجهی بر جامعه هدف و خریداران مصرفی نمی گذارد.

وی اضافه نمود: عده بسیار کمی ممکن است از رکود منتفع شوند. اما افت ساخت و ساز و کاهش معاملات، عدم تعادل در بازار مسکن را عمیق تر می نماید. در رکود همواره بی انگیزگی و خروج سرمایه گذاران از فراوری مسکن به نحو قابل توجه و وسیعی اتفاق می افتد.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان توضیح داد: اگر قرار باشد سالیانه700 تا 800 هزار واحد مسکونی فراوری کنیم که بیش از این دچار عقب ماندگی در پاسخگویی به تقاضا نشویم رکود باعث می گردد از این هدف دورتر شویم. هر ساله تعداد واحد های مسکونی مورد احتیاج بیشتر از گذشته خواهد شد. حتی اگر به یک بازار قابل قبول در آینده دسترسی پیدا کنیم خلاء هایی که در شرایط رکود ایجاد شده بعضا غیر قابل جبران است و برنامه های آینده را هم مختل می نماید.

مرتضوی با بیان اینکه رکود مسکن به این معنی نیست که قیمت افزایش پیدا نمی نماید گفت: در شرایط فعلی قیمت نهاده های ساختمانی و خدمات مرتبط با بخش مسکن از جمله صدور مجوز ها و دستمزد ها با افزایش روبرو شده است؛ بنابراین رکود را نمی توان عاملی برای توقف یا کاهش قیمت مسکن تصور کنیم.

سیمان به پاکتی 70 تا 80 هزار تومان رسیده است

وی شرایط فعلی ساخت و ساز را نامناسب دانست و اضافه نمود: فراوری مسکن هر ماهه در حال کاهش است. در هفته های اخیر هم با افزایش قیمت سیمان، یونولیت، دستمزد و ... روبرو شده ایم که بی میلی سازندگان برای اجرای پروژه ها را در پی دارد. سیمان از پاکتی 50 هزار تومان به 70 تا 80 هزار تومان رسیده و قیمت یونولیت هم از حدود 70 هزار تومان به 500 هزار تومان افزایش یافته است.

رئیس کانون انبوه سازان تاکید نمود: بر خلاف پیش بینی بعضی کارشناسان که، چون در رکود هستیم نباید افزایش قیمت داشته باشیم، ولی باز هم در بازار معاملات، قیمت های پیشنهادی مقداری بالاتر رفته است.

طرح نهضت ملی مسکن شبیه یک طرح شکست خورده است

مرتضوی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی حمایت لازم را از فراوری مسکن به وسیله بخش خصوصی انجام نمی دهد گفت: طرح نهضت ملی مسکن نیز به یک طرح شکست خورده شبیه شده است. در این طرح با ناتوانی متقاضیان در پرداخت آورده و قفل شدن تسهیلات بانکی روبرویم که این مساله انگیزه سازندگان و پیمانکاران این طرح را کاهش داده است.

وی تاکید نمود: حتی بانک مسکن هم منابع مالی قابل توجهی برای حمایت از فراوری مسکن ندارد و به نوعی سازندگان را جواب نموده است. طرح نهضت ملی، تناسبی با مقیاس 4 میلیون واحد ندارد.

رئیس کانون انبوه سازان ابراز امیدواری کرد تا وزارت راه و شهرسازی بدنه تخصصی خود را در حوزه مسکن ترمیم کند و یک نگاه تخصصی و کارشناسانه مبتنی بر طرح های بالادستی و تعریف مجدد طرح جامع مسکن، جایگزین سیاست های دستوری و غیراجرایی گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 آذر 1401 بروزرسانی: 12 آذر 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2198

به "سیمان به پاکتی 70 تا 80 هزار تومان رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیمان به پاکتی 70 تا 80 هزار تومان رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید