سوئیس پوشش برقع در اماکن عمومی را ممنوع نمود

به گزارش مجله سفر به کانادا، به گزارش خبرنگاران به نقل از آناتولی، در همه پرسی ملی که با عنوان ممنوعیت [پوشش] برقع روز یکشنبه در کشور سوئیس برگزار گردید، اکثریت شرکت کنندگان در این همه پرسی (با اختلاف اندک 51.2 درصد) به این ممنوعیت رأی موافق دادند.

سوئیس پوشش برقع در اماکن عمومی را ممنوع نمود

بدین ترتیب با اعلام نتایج این همه پرسی جنجالی، پوشش برقع یا نقاب در اماکن عمومی ممنوع شد.

لازم به ذکر است که طرح برگزاری این همه پرسی از سوی گروهی وابسته به حزب راستگرای خلق سوئیس مطرح شد که از سال 2016 با ترویج شعارهایی همچون افراط گرایی را متوقف کنید و انتشار پوسترهایی از زنان مسلمان محجبه با پوشش نقاب درصدد جلب آرای مردم بودند.

به گفته تارنمای شبکه رادیو و تلویزیون ملی سوئیس، تصویب ممنوعیت پوشش برقع در اماکن عمومی یک شکست برای دولت و اکثریت مجلس سوئیس است؛ زیرا آنها به دلیل آنکه این ممنوعیت غیرضروری بود، با آن مخالف بودند- هم به دلیل پایین بودن تعداد کسانی که در سوئیس از این پوشش استفاده می نمایند و هم به دلیل اینکه هر بلوک در کشور سوئیس می تواند خود در خصوص این موضوعات قانون وضع کند.

از سوی دیگر، شورای مرکزی اسلامی سوئیس (ICCS) نتیجه این همه پرسی را یک نومیدی عظیم برای تمام مسلمانان زاده شده و عظیم شده در سوئیس خواند. دبیرکل این شورا همچنین گفت که این همه پرسی در تحکیم [پایه های] اسلام هراسی گسترده در قانون اساسی سوئیس پیروز عمل کرد.

هرچند که دولت سوئیس می گوید دیکته کردن نوع پوشش بر زنان برعهده دولت نیست، اما این همه پرسی قانون ممنوعیت پوشش برقع را در قانون اساسی سوئیس می گنجاند.

لازم به ذکر است که حدود 5 درصد از جمعیت 8.6 میلیون نفری کشور سوئیس، مسلمان هستند که اکثریت آنها ترک تبار، بوسنیایی تبار و یا کوزوویی تبار هستند.

ذکر این نکته ضروری است که طبق تحقیقات دانشگاه لوزان سوئیس که پیش از برگزاری این همه پرسی انجام شد، تقریباً هیچکس در کشور سوئیس از پوشش برقع استفاده نمی کند و تنها 30 تا 150 زن از پوشش نقاب استفاده می نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1578

به "سوئیس پوشش برقع در اماکن عمومی را ممنوع نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوئیس پوشش برقع در اماکن عمومی را ممنوع نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید