آجرهای ساختمان به باتری تبدیل می شوند

به گزارش سفر به کانادا به نقل از پرس اسوسیشن، محققان دانشگاه واشنگتن روشی نوین ابداع نموده اند که یک مصالح ساختمانی فراوان و ارزان را هوشمند می نماید تا مانند باتری انرژی را در خود ذخیره کند. هرچند این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است، اما محققان ادعا می نمایند دیوارهایی که با چنین آجرهایی ساخته می شوند، قادر به ذخیره مقدار قابل توجهی انرژی هستند و می توان در یک ساعت آنها را هزاران بار شارژ کرد.

آجرهای ساختمان به باتری تبدیل می شوند

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

جولیو دی آکری استادیار شیمی این دانشگاه و محقق ارشد پژوهش می گوید: تصور می کنم هنگامیکه بتوان آجرها را به سلول های خورشیدی متصل کرد، این طرح عملیاتی خواهد شد.

در حقیقت این پژوهشگران روشی برای تبدیل آجرهای قرمز به نوعی دستگاه ذخیره انرژی یافته اند که ابرخازن نام دارد. این روش شامل یک پوشش رسانا به نام پدوت(Pedot) است که روی آجرهای نمونه کشیده شد. این پوشش به ساختار متخلخل آجر نفوذ می نماید و آن را به یک الکترودهای ذخیره انرژی تبدیل می نماید.اکسید آهن که در حقیقت رنگدانه قرمز در آجر است نیز به این فرایند یاری می نماید.

محققان در آزمایشی نشان دادند ابرخازن مذکور می تواند یک چراغ ال ای دی را روشن کند.

دی آکری در این باره می افزاید: در این پژوهش ما یک روکش پلیمری رسانا توسعه دادیم که از نانوفیبرهایی تشکیل شده است. این نانوفیبرها پس از نفوذ به شبکه داخلی آجر، در ساختار متخلخل آن باقی می مانند و مانند یک اسفنج یونی عمل می نمایند که الکتریسیته را ذخیره و راهنمایی می نماید. چنین آجری را می توان هزاران بار در ساعت شارژ کرد. با اتصال حسگرهای میکروالکترونیک به دو آجر می توان آنها را روشن کرد.

یافته های این تحقیق در ژورنانیچر کامونیکیشن منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1098

به "آجرهای ساختمان به باتری تبدیل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آجرهای ساختمان به باتری تبدیل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید