سفر رئیس جمهور چین به بیشکک و دوشنبه در هفته جاری

به گزارش سفر به کانادا، رئیس جمهور چین در سفر به قرقیزستان و تاجیکستان علاوه بر شرکت در نشست های سیکا و شانگهای، با نخست وزیر هند و مقامات تاجیک و قرقیز دیدار خواهد نمود و شماری از اسناد دو و چندجانبه با این کشورها را به امضا خواهد رساند.

سفر رئیس جمهور چین به بیشکک و دوشنبه در هفته جاری

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل سفر به کانادا به نقل از آکی پرس، ژانگ هانوی، معاون وزیر امور خارجه چین روز گذشته در مصاحبه با سفر به کانادا خاطرنشان کرد، رئیس جمهوری این کشور در یک سفر رسمی به قرقیزستان به منظور شرکت در نوزدهمین اجلاس شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در بازه 12 الی 14 ژوئن از بیشکک بازدید خواهد نمود. به گفته معاون وزیر امور خارجه چین، شی جین پینگ همچنین برای شرکت در پنجمین اجلاس کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در بازه 14 الی 16 ژوئن به دوشنبه، پایتخت تاجیکستان سفری رسمی خواهد داشت.

هانوی با اشاره به برنامه های احتمالی رئیس جمهور چین، اشاره نمود که علاوه بر امضای شماری از اسناد دو و چندجانبه، تزریق نیرویی برای همکاری بیشتر میان سیکا و شانگهای یکی از اهداف سفر شی جین پینگ به دوشنبه و بیشکک است. توسعه همکاری ها در قالب پروژه یک کمربند، یک جاده نیز از دیگر اهداف سفر رئیس جمهور چین به کشورهای آسیای مرکزی عنوان شده است.

همچنین رسانه های هندی گزارش نموده اند که شی جین پینگ در این سفرها در بیشکک با نارندا مودی، نخست وزیر هند نیز دیدار خواهد نمود. این نخستین دیدار دو رهبر سیاسی هند و چین پس از پیروزی حزب بهاراتیا جاناتا در انتخابات 2019 هندوستان به شمار می رود.

دو دوون، سفیر چین در قرقیزستان نیز به همین دلیل در مصاحبه ای با پایگاه CGTN گفته است روسای جمهور چین و قرقیزستان موافقتنامه هایی در مورد توسعه روابط دوجانبه به امضا رسانده و بر دستاوردهای دو کشور در چارچوب ابتکار کمربند و جاده تاکید خواهند کرد. وی همچنین افزوده است که روابط چین و قرقیزستان در حال توسعه بوده و دو کشور خواستار ارتقاء بیشتر روابط، افزایش و تعمیق اعتماد سیاسی و فعال کردن پتانسیل های همکاری هستند.

سفیر چین در قرقیزستان همچنین می افزاید: دو رئیس جمهور یک تفاهم نامه در مورد تعمیق مشارکت راهبردی دو کشور، که دو کشور را به برنامه های جدیدی در روابط آینده رهنمون می سازد، به امضا خواهند رساند. اکنون ما در حال صحبت در مورد یک آینده مشترک بین چین و قرقیزستان هستیم. فکر می کنم این سفر یک جهت و جاده برای آن معرفی کند.

این دیپلمات چینی همچنین اشاره می نماید که قرقیزستان اکنون جاده های بهتری دارد و مردم بیشتری از این کشور امروز زبان چینی را به منظور کار در شرکت های چینی فرا می گیرند. به گفته وی، ابتکار کمربند و جاده به میزان قابل توجهی روابط تجاری دو کشور را گسترش داده است. او همچنین تصریح می نماید: جامعه قرقیزستان امروز با خرید آنلاین از وب سایت چینی تائوبائو کاملا آشنا است. ابتکار کمربند و جاده نیز ارتباطات زیرساختی را توسعه داده است.

دو دوون همچنین تصریح می نماید: جاده چین- قرقیزستان- ازبکستان اکنون به بهره برداری رسیده است و یک بزرگ راه با استانداردهای مدرن به شمار می رود. قرقیزستان برای مدت ها با کوهستان های تیان شان که ارتباط شمال و جنوب این کشور را قطع می کرد، مشکل داشته اند. جاده قدیمی قابلیت استفاده در تمامی فصول را نداشت و ما به آن ها یاری می کنیم که جاده شمال به جنوب را بسازند. ما همچنین در تعمیر خیابان های پایتخت نیز به قرقیزستان یاری می کنیم. آن ها اکنون روگذرهای خوبی ندارند و ما در سومین مرحله، روگذر و زیرگذرهای متعددی خواهیم ساخت.

سفیر چین در قرقیزستان همچنین در ادامه با اشاره به همکاری های بیشکک و پکن می افزاید: از زمان ریاست قرقیزستان در سازمان همکاری شانگهای در ژوئن سال گذشته، آن ها رویدادهای بسیاری را برگزار نموده اند و ما در امسال بسیار مشغول هستیم. آن ها نشست وزرای دفاع را برگزار کردند، نشست دبیران شورای امنیت کشورها، نشست وزرای خارجه، و دیگر نشست ها و اجلاسیه های مختلف نظیر انجمن های زنان و رسانه. تمام این ها مبانی خوبی برای این اجلاس فراهم آورده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 256

به "سفر رئیس جمهور چین به بیشکک و دوشنبه در هفته جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر رئیس جمهور چین به بیشکک و دوشنبه در هفته جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید