فرایند صعودی کرونا مثبت ها در بعضی استان های غربی، استقبال کمِ مردم از واکسن در شهرهای قرمز

به گزارش مجله سفر به کانادا، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به چرایی فرایند صعودی کرونا و قرمز شدن بعضی شهرها در استان های غربی کشور، گفت: در صورت عدم اقبال مردم نسبت به انجام واکسیناسیون علیه کرونا و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، وقتی شهری وارد شرایط قرمز شده و تعداد موارد مثبت و مقدار بستری افزایش یابد، علی رغم انجام واکسیناسیون در کشور، می تواند عامل ایجاد پیک بعدی باشد.

فرایند صعودی کرونا مثبت ها در بعضی استان های غربی، استقبال کمِ مردم از واکسن در شهرهای قرمز

دکتر حمیدرضا جماعتی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره فرایند صعودی کرونا در بعضی استان ها و احتمال بروز پیک ششم بیماری، گفت: متاسفانه شهرها و استان هایی که در حال حاضر در شرایط قرمز کرونایی قرار گرفته اند، استان هایی بودند که عمدتا در حوزه واکسیناسیون علیه کرونا، آن اشتیاق و اقبالی که باید در آن ها انجام می شده، انجام نشده است.

2 پایه پیشگیری از کرونا

وی اضافه کرد: همانطور که بارها اعلام نموده ام، واکسیناسیون اثر پیشگیرانه در مقابل بیماری دارد و بعد از آن هم رعایت پروتکل های بهداشتی مهم است. بنابراین واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی دو پایه مهم در پیشگیری از کرونا هستند و در ادامه هم محدودیت های هوشمند قرار دارند. محدودیت های هوشمند نیز بر اساس استراتژی های وزارت کشور و ریاست جمهوری پیش رفته و تغییر می نمایند. در عین حال فعلا اجرای طرح محدودیت های هوشمند در سه استان به صورت پایلوت در حال اجرا است که نتایج نهایی آن را به کمیته علمی ارائه خواهند داد.

جماعتی ادامه داد: با این حال دو اقدامی که همیشه برای پیشگیری از شیوع کرونا توصیه می کنیم، واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی است. استان هایی که از نظر اندازه بستری و مورتالیتی وارد رنگ بندی قرمز کرونا شده اند که عمدتا در بعضی استان های غربی هستند، استان هایی بودند که اندازه واکسیناسیون شان نسبت به استان های دیگر بسیار کمتر بوده است.

وی تاکید نمود: بر این اساس در پی عدم اقبال مردم نسبت به انجام واکسیناسیون و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به اندازه مناسب که از عوامل مهم پیشگیری از کروناست، شاهد چنین شرایطی خواهیم بود. به همین علت توصیه ما این است که فعلا این دو اقدام بهداشتی را که شامل رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون است، مردم جدی بگیرند و با تمام قوا انجام دهند تا شاهد کنترل پاندمی کرونا در آن استان ها و برگشت از حالت قرمز به حالت آبی در این استان ها باشیم. در غیر این صورت وقتی شهری وارد شرایط قرمز شده و تعداد موارد مثبت بیماری کرونا و اندازه بستری در بعضی استان ها افزایش یابد، علی رغم انجام واکسیناسیون در کشور، می تواند عامل ایجاد پیک بعدی باشد و این از مواردی است که نسبت به آن نگرانی داریم.

جماعتی گفت: البته فرایند صعودی و قرمز شدن بعضی شهرها را نمی توان آغاز پیک ششم در آن ها دانست و پیک را معمولا در کل کشور ارزیابی نموده و اعلام می نمایند؛ اما تعداد موارد مثبت و بستری کرونا در بعضی استان ها افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 دی 1400 بروزرسانی: 26 دی 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1953

به "فرایند صعودی کرونا مثبت ها در بعضی استان های غربی، استقبال کمِ مردم از واکسن در شهرهای قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند صعودی کرونا مثبت ها در بعضی استان های غربی، استقبال کمِ مردم از واکسن در شهرهای قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید