راه حلی درمانی برای محاصره تومور بدخیم سرطانی

به گزارش سفر به کانادا، محققان با ساخت یک شبکه پلیمری میکروسکوپی قادر به محاط کردن توده های تومور و انتقال کارآمد دارو به آن ها شدند.

راه حلی درمانی برای محاصره تومور بدخیم سرطانی

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، یک شبکه پلیمری میکرو مقیاس در اطراف تومور های مغز پیچیده شده است، چیزی شبیه به یک تور ماهیگیری در اطراف کلونی از ماهی ها! تیم دقیقا چیزی است که به آن microMESH گفته می گردد، یک دستگاه نانوپزشکی جدید که قادر به محاط کردن توده های تومور و انتقال کارآمد دارو ها به آن است.

جزئیات مربوط به این فناوری در قالب مقاله ای با عنوان Conformable hierarchically engineered polymeric micromeshes enabling combinatorial therapies in brain tumours در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.

این ایمپلنت جدید زیست پزشکی در مرحله مطالعات بالینی است تا اثر درمانی آن روی سرطان گلیوبلاستوما مولتی فرم تعیین گردد.

این کار توسط گروه پروفسور پائولو دکوزی، رئیس آزمایشگاه IIT آزمایشگاه فناوری نانو برای پزشکی دقیق، با همکاری آزمایشگاه زیست شناسی سلول های بنیادی عصبی دکتر روسلا گالی در بیمارستان San Raffaele در میلان اجرا شده است. پروفسور جرالد گرانت در بیمارستان بچه ها Lucile Packard از دانشگاه استنفورد نیز در این پروژه حضور دارد.

تومور های مغزی اگر چه کاملاً نادر هستند، اما از جمله سرطان های تهاجمی بوده که به سختی قابل درمان هستند. شانس بقای بیماران مبتلا بهگلیوبلاستوما مولتی فرم به طور متوسط در حدود 12 ماه است و تنها 5 درصد از بیماران بیش از 5 سال زنده می مانند. گلیوبلاستوما مولتی فرم به طور معمول مردان و زنان بین 45 تا 75 سال را تحت تأثیر قرار می دهد.

علاوه بر این، برخلاف سایر سرطان های بدخیم، طی 30 سال گذشته هیچ پیشرفت قابل توجهی در تشخیص و درمان این نوع سرطان مشاهده نشده است.

تنها راهبرد درمانی که در حال حاضر استفاده می گردد مبتنی بر جراحی است که شامل برداشتن بخشی از توده تومور و کاهش فشار داخل جمجمه و به دنبال آن رادیوتراپی و یا شیمی درمانی است.

سیستم زیست پزشکی توسعه یافته توسط IIT و همکاران آن ها می تواند نقش بسیار مهمی در مبارزه با بیماری داشته باشد، که به عنوان یک جایگزین موثر ممکن مورد استفاده قرار گرفته است.

microMESH به شکل یک شبکه پلیمری میکرومتری است، که با مواد زیست تخریب پذیر ساخته و دور توده تومور پیچیده می گردد. در واقع، الیاف پلیمری ضخیم میکرومتری بسیار انعطاف پذیر بوده و مرتب شده اند و دهانه های منظمی را تشکیل می دهند که درست مانند اندازه سلول های سرطانی میکرومتری هستند.

این ویژگی منحصر به فرد به microMESH امکان می دهد تا با توده تومور، تعامل نزدیکتر داشته و اثر درمانی را افزایش دهد. ساختار آن از دو محفظه جداگانه تشکیل شده است که در آن می توان دارو های مختلفی را بارگذاری کرد که به صورت مستقل، دقیق و طولانی مدت دارو به سمت توده تومور آزاد می شوند. microMESH می تواند با ترکیبی از روش های درمانی مختلف نظیر شیمی درمانی، نانو پزشکی و ایمونوتراپی، به گلیوبلاستوما حمله کند.

پروفسور پائولو دکوزی و همکارانش، با ادغام انواع مختلف دارو ها و روش های درمانی برای مقابله با انواع دیگر تومورها، به توسعه microMESH ادامه خواهند داد. در کوتاه مدت، هدف اصلی آن ها استفاده از این فناوری برای درمان بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1647

به "راه حلی درمانی برای محاصره تومور بدخیم سرطانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حلی درمانی برای محاصره تومور بدخیم سرطانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید