حل معمای هزاران ساله درباره حیاتی ترین ماده کره زمین!

به گزارش مجله سفر به کانادا، یورونیوز نوشت: در حالی که 71 درصد از سطح سیاره زمین از آب تشکیل شده است، با این حال هیچ کس دقیق نمی داند که چگونه و چه زمانی این حجم بزرگ آب به زمین رسیده است. اکنون دانشمندان در آمریکا در یک مطالعه نو می گویند ممکن است به پاسخی برای این سوال رسیده باشند.

حل معمای هزاران ساله درباره حیاتی ترین ماده کره زمین!

دانشمندان برای دریافتن منشأ وجود آب در کره زمین شهاب سنگ های ذوب شده ای را که از زمان شکل گیری منظومه شمسی در 4 و نیم میلیارد سال پیش در فضا شناور بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. محققان دریافتند که این شهاب سنگ ها دارای محتوای بسیار کمی آب هستند و در واقع این اجرام آسمانی جزو خشک ترین مواد فرازمینی هستند که تا به امروز در زمین یافت شده اند.

مگان نیوکامب، استادیار زمین شناسی در دانشگاه مریلند که راهنمایی این تحقیق را برعهده داشته است، می گوید: ما می خواستیم بفهمیم که سیاره ما چگونه توانسته آب به دست بیاورد، چرا که وجود آب و داشتن اقیانوس های سطحی در سیاره ای کوچک و نسبتاً نزدیک به خورشید یک پدیده چالش برانگیز است.

تیم محققان در پژوهش خود 7 شهاب سنگ ذوب شده متعلق به گونه شهاب سنگ های آکندریتی را که میلیاردها سال پس از جداشدن از سیاره شان به زمین برخورد نموده اند مورد مطالعه قرار دادند. آنان تصور می نمایند شماری از این نمونه شهاب سنگ ها از بخش های درونی منظومه شمسی، جایی که زمین در آن قرار گرفته است و معمولاً فرض می گردد شرایط گرم و خشک بوده است، آمده اند. نمونه های کمیاب تر دیگر اما گمان می رود از بخش های بیرونی منظومه به زمین رسیده اند که به طور کلی ناحیه سردتر و یخی تر منظومه ما را تشکیل می دهند.

از آن جایی که این شهاب سنگ ها به تازگی روی زمین سقوط نموده اند، این برای اولین بار بود که دانشمندان میزان آب آن ها را میزان گیری می کردند. در این تحقیق ابتدا از یک میکروکاوشگر الکترونی برای میزان گیری سطوح منیزیم، آهن، کلسیم و سیلیکون آن ها استفاده شد و سپس دانشمندان در آزمایشگاه مؤسسه علوم زمین و سیارات کارنگی محتوای آب این اجرام را با دستگاه طیف سنجی جرمی یونی ثانوی میزان گیری کردند.

در واقع دانشمندان پس از مشاهده نتایج آزمایش نمونه های شهاب سنگ آکندریتی دریافتند که آب، کمتر از دو میلیونیوم جرم آنها را تشکیل می دهد. در مقام مقایسه، مرطوب ترین شهاب سنگ ها (که به نام کندریت های کربنی شناخته می شوند) حاوی حدود 20 درصد آب یا به عبارتی 100 هزار برابر بیشتر از آب داخل نمونه شهاب سنگ های مورد مطالعه هستند.

یافته های تازه این این حدس را تقویت می نماید که احتمالاً آب به وسیله شهاب سنگ های ذوب نشده یا کندریتی به زمین رسیده باشد. فرضیه آورده شدن آب به وسیله شهاب سنگ ها فرضیه ای رایج در علم زمین شناسی به شمار می رود، با این حال هنوز معین نیست چه نوع اجرامی می توانسته اند آب را در سراسر منظومه شمسی با خود حمل نموده و به زمین آورده باشند.

پژوهشگران می گویند یافته های تازه به آنان اجازه می دهد شرایطی که زمین را به یک سیاره قابل سکونت تبدیل نموده بهتر درک نمایند. این کشفیات بعلاوه می تواند پیامدهای مهمی در زمینه جستجوی آب و حیات در سیارات فراخورشیدی دیگر به همراه داشته باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 اسفند 1401 بروزرسانی: 28 اسفند 1401 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 2249

به "حل معمای هزاران ساله درباره حیاتی ترین ماده کره زمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حل معمای هزاران ساله درباره حیاتی ترین ماده کره زمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید