توصیه های مهم بعد از بهبود دیسک حاد

به گزارش مجله سفر به کانادا، درد حاد ناشی از دیسک شما خوب شده و حالا به محیط کارتان برگشته اید اما هنوز هم کمردرد و پا درد دارید و به اصطلاح مرده دردهایی وجود دارد که اذیت تان می نماید.حالا برای چاره این مرده درد و بازگشت سلامت به کار و زندگی عادی قبلی تان دو کار را فراموش نکنید: اول، فیزیوتراپی با برنامه و دوم، آب درمانی یا شنا. اینکه چه قدر

توصیه های مهم بعد از بهبود دیسک حاد

توصیه های مهم بعد از بهبود دیسک حاد

نویسنده:مسعود خدیوی

درد حاد ناشی از دیسک شما خوب شده و حالا به محیط کارتان برگشته اید اما هنوز هم کمردرد و پا درد دارید و به اصطلاح مرده دردهایی وجود دارد که اذیت تان می نماید.

حالا برای چاره این مرده درد و بازگشت سلامت به کار و زندگی عادی قبلی تان دو کار را از قلم نیاندازید: اول، فیزیوتراپی با برنامه و دوم، آب درمانی یا شنا. اینکه چه قدر راه بروید و کارهای تان را مانند گذشته از سر بگیرید، کاملا شخصی است و باید به حرف بدن تان گوش کنید. شما باید در ابتدا آرام آرام راه رفتن را آغاز کنید، کمتر بنشینید و نکته مهم اینجاست که باید در ابتدا راه رفتن را در آب آغاز کنید. ارتفاع آب کمی از کمر بلندتر باشد و آب نباید سرد یا گرم باشد (دمای آب حتما باید ولرم باشد) و بعد از چند جلسه راه رفتن در آب، باید شنا کردن را آغاز کنید. برترین شنا برای شما کرال سینه یا پشت است. هرگز و هیچ وقت شنای قورباغه نکنید. حتی بعد از اینکه پیاده روی در آب را چند جلسه انجام دادید، از راه رفتن در خشکی در مسیرهای ناهموار و سنگلاخ و یا سطوح شیب دار بپرهیزید. از پله ها بالا و پایین نروید و از توالت فرنگی استفاده نمایید. ترجیحا باید پوشش شال مانندی دور کمرتان باشد تا در معرض هوای خنک قرار نگیرید. باید مدام به خودتان یادآور شوید اگر در برگشت به زندگی عادی و معمولی با مشکل جدی روبرو نشده ام، کار حمله دیسکی حاد تمام نشده است و این اولین هشدار است که امکان عود در صورت رعایت نکردن اصول درست نشستن، خوابیدن، راه رفتن و... وجود دارد، بنابراین اگر باز هم کمردرد و پادرد به سراغ تان آمد اما پای شما لاغر نشده بود (این یک علامت جدی است و در صورت لاغری پا در بیماران دیسکی باید مراجعه به پزشک صورت گیرد) و قادر بودید روی پنجه و پاشنه راه بروید و از پله ها به خوبی بالا بروید (پله ها را تک تک و آرام بالا و پایین کنید)، دیگر نکته ای نمی ماند و با رعایت اصول یادشده و پوشیدن کفش های مناسب (خانم ها باید 3 تا 5 سانتی متر پاشنه و آقایان حداکثر 3 سانتی متر پاشنه کفش داشته باشند) که بتواند از کمردرد جلوگیری کند، می توانید با تکیه بر آب درمانی (برای همواره در زندگی تان هفته ای دو روز در آب راه می روید و ورزش های تقویت عضلات مجاور مهره ها را انجام می دهید) عادی زندگی کنید. در خصوص پوشیدن کفش مناسب گاهی ضروری است از کفش طبی یا کفه های طبی بهره ببرید که بدن شما را مانند یک ماشین که چرخ های بالانس دارد تنظیم کند و در حرکت درد نداشته باشید. اگر شما پس از راه رفتن در آب یا انجام فیزیوتراپی حس می کنید گزگز و مورمور در پاهای تان به وجود آمده و یا بدون یاری دست قادر نیستید روی پنجه و پاشنه راه بروید، باید بلافاصله با پزشک مشورت کنید چون جدی نگرفتن همین دیسک ساده می تواند عوارض غیرقابل پیش بینی بدهد. به درد و علایم خود اهمیت دهید. لجاجت نکنید. هشدار می دهم فلجی ناشی از دیسک معمولا برگشت ناپذیر است.

پی نوشت ها :

* دکتر جراح و متخصص مغز و اعصاب استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1832

به "توصیه های مهم بعد از بهبود دیسک حاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های مهم بعد از بهبود دیسک حاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید