تأثیرگذاری اطلاعات کتابخانه ای در پاندومی کووید-19

به گزارش سفر به کانادا، خبرنگاران، مهردخت وزیرپورکشمیری، پیشکسوت عرصه کتاب داری، عضو سابق هیات امنا و مشاور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی در یادداشتی به تاثیر رونمایی و اجرای سامانه های حافظه ملی ایرانیان و سنا بر فرایند دسترسی آسان پژوهشگران و مراجعه کنندگان به اطلاعات و منابع کتابخانه ای پرداخت.

تأثیرگذاری اطلاعات کتابخانه ای در پاندومی کووید-19

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ جمال سیدی بیشتر بدانید.

متن یادداشت به شرح زیر است:

متاسفانه، امروز در سراسر جهان ویروس کرونا بحرانی جدی به وجود آورده است. مطلع کرودن افراد از منابع اطلاعاتی و جلب توجه شان به استفاده از سایت ها و شبکه های اطلاع رسانی، راهکاری مناسب برای تقویت روحیه افراد، هنگام گذراندن دوران در خانه ماندن این پاندومی است. بدین ترتیب؛ افراد از رویدادهای علمی، وقایع و حوادث گذشته و حال، مطلع شده و پاسخی برای نیازهای خود پیدا می کنند.

کتابخانه های ایران، به ویژه سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اصالت فرهنگی خود را در این زمینه ایفا می کند. هدف اصلی کتابخانه ملی، حفظ میراث فرهنگی و انتقال آن به مردم است.

طراحی و اجرای سامانه های مختلف چون حافظه ملی ایرانیان، پایگاه های نسخه های خطی، برنامه هوشمند نشریات ادواری و روزنامه های ایران از دیرباز تا به امروز در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با استفاده از فهرست استاندارد مارک، گام های مؤثری در ترویج کتاب و کتابخوانی و دسترسی به منابع اطلاعاتی برداشته شده است.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در برنامه های خود -اجرای سامانه های حافظه ملی ایرانیان و سنا- چون دیگر کتابخانه های ایران و جهان، با استفاده از فناوری های نوین در قالب فرایند دیجیتال سازی، منابع اطلاعاتی خود را در دسترس عموم قرار داده و خواهد داد. در حال حاضر در سامانه نشریات کتابخانه ملی تمامی داده های اطلاعات کتاب شناختی قابل جستجو است و قطعا در آینده نزدیک نیز تبدیل تصویر به متن امکان پذیر خواهد شد.

ما کتابداران، به جامعه ایران زمین پیشنهاد می کنیم که از این فرصت به دست آمده ناشی از کرونا، یعنی در خانه ماندن خود، حداکثر استفاده را برده و با کسب دانش و اطلاعات بیشتر به هدف طلایی خود یعنی خودکفایی علمی نزدیکتر شوند. به امید آن روز

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1271

به "تأثیرگذاری اطلاعات کتابخانه ای در پاندومی کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیرگذاری اطلاعات کتابخانه ای در پاندومی کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید