میزبانی ایران در چهارمین دوره جایزه مصطفی(ص) به علت پاندمی کرونا

به گزارش مجله سفر به کانادا، به گزارش خبرنگاران، مهدی صفاری نیا امروز در نشست خبری چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) که به صورت حضوری برگزار گردید، گفت: در 3 دوره گذشته جایزه مصطفی، 9 نفر از دانشمندان مسلمان به اسم برگزیده جایزه معرفی شدند.

میزبانی ایران در چهارمین دوره جایزه مصطفی(ص) به علت پاندمی کرونا

وی با بیان اینکه طی این 3 دوره بیش از 270 نفر از دانشمندان مسلمان از 33 کشور مورد ارزیابی قرار گرفتند، گفت: این برگزیدگان سه دوره از کشورهای ترکیه، سنگاپور، اردن و ایران بوده اند.

رئیس پارک فناوری پردیس با بیان اینکه سال جاری چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) برگزار می گردد، گفت: در این دوره 5 دانشمند دنیا اسلام به اسم برگزیده جایزه مصطفی (ص) معرفی خواهند شد.

وی گفت: در این دوره یک جایزه مشترک به دو دانشمند غیر مقیم کشورهای اسلامی و یک جایزه مشترک به 3 دانشمند مقیم کشورهای اسلامی اعطا می گردد. این 5 برگزیده مورد تایید شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) بوده اند.

به گفته مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص)، این جایزه به دانشمندان مسلمانی اختصاص دارد که اثرگذاری در دنیا اسلام دارند و دستاورد آنها موجب رفاه جامعه بشری می گردد؛ از این رو جایزه متعلق به دنیا اسلام است و هدف آن شناسایی افرادی خواهد بود که آثار علمی آنها در خدمت بشریت است.

وی اضافه کرد: جایزه اعطایی به 2 گروه منتخب در مجموع یک میلیون دلار است که از محل صندوق سرمایه گذاری و موقوفات مصطفی (ص) پرداخت خواهد شد.

به گفته صفاری نیا، اکنون دارایی های این صندوق 600 میلیارد ریال است.

مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) از اعمال تغییراتی در جایزه به منتخبین اطلاع داد و گفت: از این دوره 80 درصد جوایز نقدی و 20 درصد آن غیرنقدی در قالب ارسال دانشجو و سفر دانشمندان به سایر کشورها برای همکاری پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری مراسم اعطای چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) گفت: این مراسم روز پنجشنبه 29 مهرماه همزمان با ولادت پیامبر (ص) با حضور 50 نفر از دانشمندان دنیا اسلام برگزار می گردد.

صفاری نیا با اشاره به برنامه های جنبی برای برگزیدگان جایزه گفت: نشست با 13 دانشگاه، مرکز علمی و پژوهشگاه ها، یکی از برنامه هایی است که با حضور این 50 دانشمندان دنیا اسلام برگزار خواهد شد.

مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) گفت: بعلاوه برگزاری 4 کافه علمی به منظور تشریح دستاوردهای این دانشمندان و نشستی در پارک فناوری پردیس به منظور آنالیز دستاوردهای این دانشمندان از دیگر برنامه هایی است که با حضور این دانشمندان برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به نشست استپ در حوزه همکاری برای سرمایه گذاری روی طرح های منتخب دنیا اسلام گفت: این نشست هر دو سال یکبار در یکی از کشورهای دنیا اسلام برگزار می گردد ولی دو سال اخیر به صورت مجازی برگزار شده است.

صفاری نیا درباره اینکه قرار بود این دوره از جایزه در کشور دیگری برگزار گردد، گفت: پنج کشور متقاضی برگزاری جایزه مصطفی (ص) بودند و ما چارچوب هایی برای برگزاری جایزه در این کشورها مشخص کردیم.

مدیر بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) ادامه داد: آنالیز های زیادی شد که با توجه به شیوع کرونا ممکن بود این مراسم برگزار گردد یا به صورت مجازی باشد. برگزاری محدود هم مورد علاقه کشورها در این شرایط نبود، بنابراین تصمیم گرفته شد که نهایتا در کشور خودمان چهارمین دوره برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1867

به "میزبانی ایران در چهارمین دوره جایزه مصطفی(ص) به علت پاندمی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزبانی ایران در چهارمین دوره جایزه مصطفی(ص) به علت پاندمی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید