بی توجهی به کلان شهرها در قانون جدید مدیریت بحران

به گزارش سفر به کانادا، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به چالش های قانون جدید مدیریت بحران گفت: ویژگی کلان شهرها در قانون جدید مدیریت بحران لحاظ نشده است.

بی توجهی به کلان شهرها در قانون جدید مدیریت بحران

به گزارش شهر به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی در برنامه زنده تلویزیونی تهران 20 اضافه کرد: از زمان تصویب قانون جدید مدیریت بحران 6 ماه فرصت بوده که آئین نامه ها مشخص شود که تا کنون فقط یک سند راهبرد ملی به تصویب رسیده و هیچکدام از جلساتی که باید بر اساس این قانون برگزار می شده تشکیل نشده است.

کرمی محمدی اضافه کرد: شهرداری در شهر تهران به طور ویژه بر روی مدیریت بحران کار کرده و اقدامات مثبتی اجرا شده است. اما از زمان تصویب قانون جدید همه بلاتکلیف هستند چرا که آئین نامه های قانون جدید تا کنون تصویب نشده است .

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه قانون جدید مدیریت بحران به طور کلی خوب است بیان نمود: اما این قانون در خصوص کلان شهرها تقریبا 40 سال عقب است، یعنی با توجه به اینکه کلان شهرها تغییرات بسکمک داشته اند و مدیریت آنها متفاوت است، اما در قانون جدید لحاظ نشده است.

او اضافه کرد: شهر تهران مستعد بروز یک زلزله قوی است و باید به صورت جدی این موضوع را مد نظر قرار دهیم اما در قانون جدید این اتفاق نیافتاده و کاملا مشخص است که زلزله را جدی نگرفته ایم.

کرمی محمدی گفت: مسئله ای که در قانون جدید مدیریت بحران وجود دارد حذف شورای هماهنگی مدیریت بحران است. در حالی که در قانون قبلی 14 کارگروه در شورای هماهنگی مدیریت بحران تشکیل و وظایفشان مشخص شده بود مثل سازمان آب، گاز و ... و اقدامات خوبی هم انجام می شد. اما با تصویب قانون جدید، شورای هماهنگی مدیریت بحران و کارگروه ها حذف شدند . در نتیجه هماهنگ کننده نهایی مشخص نیست و جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشده است.

او با بیان اینکه تنها با تصویب قانون مدیریت بحران، بحران ها مدیریت نمی شوند بلکه نیاز به هماهنگی و تمرین وجود داردبیان نمود: در قانون قبلی هر 3 ماه یک بار 70 سازمان تخصصی و عملیاتی کنار هم جمع می شدند و اقدامات اجرا شده را گزارش می دادند و با هم در ارتباط بودند. اما یک سال و 2 ماه است که هیچ هماهنگی بین سازمان های دخیل در امر مدیریت بحران وجود ندارد و فقط یک جلسه برگزار شده است.

کرمی محمدی بیان نمود: بعد از زلزله 5.1 ریشتری اردیبهشت ماه در تهران یک جلسه برگزار گشت که خروجی آن شهردار محترم تهران به عنوان فرمانده حادثه در سطح محلی مشخص شدند. اما این کافی نیست و باید جزئیات آن بیشتر مشخص شود. به عنوان مثال اگر زلزله 5.5 ریشتری رخ بدهد و در مناطقی از تهران 50 ساختمان فرو بریزد، باید مشخص شود آیا این بحران محلی است یا ملی؟

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه پیش بینی زمان وقوع زلزله ممکن نیست اما زلزله بزرگی در انتظار تهران است، اضافه کرد: با توجه به گسل هایی که در تهران وجود دارد ممکن است زلزله 5 تا 7.3 ریشتری در تهران رخ بدهد. زلزله 5.5 ریشتری قابل کنترل و مدیریت است. اما اگر زلزله به بالای 6 ریشتر رخ بدهد مشکل جدی برای تهران و یا حتی کشور ایجاد خواهد کرد. در حالی که تمام این مسائل قابل برنامه ریزی و بهبود است.

او با اشاره به اینکه بافت فرسوده یکی از مسائل جدی در تهران است ادامه داد: بخصوص در بافت فرسوده اگر زلزله بالای 5 یا 6 ریشتری در تهران رخ دهد دچار مسائل جدی می شویم و دسترسی برای امداد رسانی وجود نخواهد داشت. بنابراین در درجه اول مردم باید آموزش ببینند و چنانچه ساختمان محل سکونت شان نیاز به انجام طرح بهسازی نسبی لرزه ای ساختمان ها را دارد آن را انجام دهند. اجرای این طرح موجب می شود حداقل آوار بر سرشان فرو نریزد و این طرح از سوی شهرداری تهران در حال پیگیری است و البته نیاز به حمایت و کمک دولت نیز دارد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1258

به "بی توجهی به کلان شهرها در قانون جدید مدیریت بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی توجهی به کلان شهرها در قانون جدید مدیریت بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید