اقتصاد مقاومتی به معنای تعامل گسترده و سازنده با همه دنیا است، صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان بیش از کل صادرات به اروپاست

به گزارش مجله سفر به کانادا، سعید جلیلی گفت: بعضا در هنگام مطرح کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی گفته می گردد که بدون داشتن روابط گسترده با کشور ها امکان رشد مالی وجود ندارد. اما تعامل گسترده و سازنده از الزامات مهم اقتصاد مقاومتی است.

اقتصاد مقاومتی به معنای تعامل گسترده و سازنده با همه دنیا است، صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان بیش از کل صادرات به اروپاست

با ما سفر کنید و با تور لحظه اخرى اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان تجارت منطقه ای؛ اولویت راهبردی صبح امروز در دانشگاه علم و صنعت برگزار گردید. در این همایش دکتر سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام ضمن تشکر از اندیشکده اقتصاد مقاومتی در ترویج سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی عنوان نمود: اگر بتوان یک راهبرد درست را انتخاب کرد، می توان مسائل کلان کشور را حل کرد.

اقتصاد مقاومتی به معنای تعامل گسترده و سازنده با همه دنیا است

جلیی ادامه داد: نکته مهم این است که بعضا در هنگام مطرح کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی گفته می گردد که بدون داشتن روابط گسترده با کشور ها امکان رشد مالی وجود ندارد. اما تعامل گسترده و سازنده از الزامات مهم اقتصاد مقاومتی است.

ایشان اضافه کرد: شناخت اشتراکات با سایر کشور ها بسیار مهم بوده و می توان این اشتراکات را به فرصت تبدیل کرد. دشمن نیز در این اختلال و ایجاد موانع برای ایجاد روابط مالی با کشور ها همسایه است. یکی از اهرم های که دشمن از آن استفاده میکند این است که به موازات تحریم ها بستر های مالی با کشور های منطقه را که ایران امکان حضور پر رنگ در آن دارد را از بین می برد.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام عنوان نمود: اگر گفته می گردد که ایران مزیت های نسبی مالی در حوزه انرژی، منابع اولیه، نیروی انسانی و دانش فنی دارد اگر به سمت بالفعل شدن نرویم کشوره های دیگر از این فرصت استفاده ها استفاده خواهند کرد. ضمن اینکه اگر کشور از این ظرفیت های استفاده نکن شاید امکان تحمل این فشار ها وجد نداشته باشد.

ترانزیت ظرفیت مغفول ایران در تجارت منطقه ای

دکتر جلیلی گفت: به عنوان نمونه در بحث حمل و نقل پتانسیل های ترانزیت زیادی وجود دارد. کریدور های شمال - جنوب، شرق- غرب و جنوب شرقی 3 کریدور مهم کشور بوده که طبق محاسبات کارشناسان ظرفیت ترانزیت 50 میلیون تنی به ارزش 4 میلیار دلار و حداکثر تا 3 برابر این ظرفیت به ارش 12 میلیارد دلار صادرات انجام گردد. کشور ها رقیب با راستا های ریلی چین، تاشکند اکراین و لهستان در حال از بین بردن این فرصت هستند.

وی اضافه کرد: خط لوله های انتقال انرژی هم راه حل دیگری است برای از بین رفتن فرصت های راهبردی کشور ددر ای حوزه که در واقع علیرغم داشتن دومین ذخایر گاز طبیعی دنیا در این زمینه هجدهم است. خطوط لوله های از جمله تایپی، آناتولی بحث فرصت صادرات گاز ایران را از بین ببرند.

صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان جنگ زده بیش از کل صادرات به اروپاست

ایشان اضافه کرد فرصت صادرات برق ایران به کشور های منطقه از جمله افغستان و عراق بسیار مهم بوده که به آن بی توجهی می گردد. در حال حاضر مجموعه ای از کوشش ها برا یازبین بردن این فرصت از سوی آمریکا و عربستا سعودی در حال اجرا است. این بحث در زمینه سایر کالا ها از جمله مواد پتروشیمی نیز وجود دارد. ارزش بازار محصولات پایین دستی پتروشیمی 130 میلیارد دلار است.

وی اضافه کرد: اگر فرصت های تجارت منطقه ای به خوبی شناسایی گردد می توان تحریم های نفتی را که ناشی از خام فروشی است بی اثر کرد. کمان اینکه در حال حاضر صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان جنگ زده بیش از کل صادرات به اروپاست. در واقع جهش فراوری زمانی اتفاق خواهد افتاد که جهش صادرات نیز صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1499

به "اقتصاد مقاومتی به معنای تعامل گسترده و سازنده با همه دنیا است، صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان بیش از کل صادرات به اروپاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد مقاومتی به معنای تعامل گسترده و سازنده با همه دنیا است، صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان بیش از کل صادرات به اروپاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید