امیراحمدیان: مشکل ما درباره روسیه این است که فکر می کنیم این کشور اروپایی است!

به گزارش سفر به کانادا، کارشناس روسیه اهداف و برنامه های روسیه را برای توقیت جایگاهش در خاورمیانه مورد آنالیز قرار داد.

امیراحمدیان: مشکل ما درباره روسیه این است که فکر می کنیم این کشور اروپایی است!

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش سفر به کانادا، بهرام امیراحمدیان در گفت و گویی درباره اینکه کشور روسیه از لحاظ امنیتی چه رویکردی را در خاورمیانه دارد گفت:روسیه در دو جا احتیاج داشت تا جا پای خود را محکم کند یکی بندر سواستوپول در شبه جزیره کریمه که برای نگهداری زیردریایی اتمی ناوگان دریایی سیاه بود. روسیه این منطقه را از اوکراین اجاره کرد که اوکراین با روسیه اختلاف پیدا کرد. در این بین به جای قدرت نرم از قدرت سخت استفاده شد و روسیه آن منطقه را تصاحب کرد.

وی اضافه نمود: محل بعدی در دریای مدیترانه و در نزدیکی کانال سوئز بود که محل عبور که ناوگان تجاری روسیه یعنی بندر طرطوس بود. روسیه از زمان شوروی از این بندر استفاده می نماید و باید آن را حفظ کند. بنابراین روسیه علاوه بر حفظ این بندر سعی نموده که حکومت سوریه را نیز حمایت کند. همچنین نزدیکی روسیه به کشورهای خاورمیانه به دوره شوروی باز می گردد که مسکو علاقمند است تا آن دوران را دوباره احیا کند. بنابراین شاهد هستیم که اتحادیه مالی و یا گمرکی تشکیل می دهد. حتی به دنبال حضور در اقیانوس هند نیز هستند. نکته ای که باید مطرح کرد این است که روسیه از لحاظ مالی،سیاسی، فرهنگی، صندلی گذشته خود یعنی دوره شوروی را ندارد.

وی در آنالیز دیگر اهداف روسیه گفت: روسیه سعی نموده است که هم بندر را حفظ کند هم حکومت سوریه را حفظ کند کشوری که دوست است ، نزدیکی روسیه به کشورهای خاورمیانه بر میگردد به دوره شوروی خیلی روس ها دوست دارند که ان دوران را احیا نمایند مثلا یک اتحادیه مالی اتحادیه نظامی، منتهی امنیتی شانگهای شده امنیت دسته جمعی که ساختاری است. سی ای اس است ، که 12 کشور هستند. البته الان 11 تا زهستند اوکراین جدا شده است گرجستان هم جدا شده اسم انها است ولی عملکرد انها در اغاز شوروی داشت الان ندارد چون ساختار خودشان را دارند بعضی کشورها مثل قزاقستان همچنان هستند راه دیگه ای ندارند از کریدور تراسکا به سمت چین و اسیای شرقی از طرف غرب هم از همان کریدور باکو جیحان است همه اینها ساختاری است که این منطقه را از شمال ایران جدا می نماید نه به خاطر اینکه با ایران مخالفت دارند این طور نیست اقتصاد است که حرف می زند چون اینها می گویند اگر بیایند ایران و از ایران از لحاظ حقوقی بانک و بیمه و اینها که خیلی سخت می گیرند از ما جدا شده اند روسیه می خواهد به نحوی این محاصره را بشکند بنابراین حضورش در خاورمیانه عرصه خودش را افزایش دهد در اقیانوس هند نفوذ داشته باشد اگر بیاید خلیج فارس دسترسیش به هند زیاد می گردد.

این کارشناس توضیح داد: روسیه حضورش در خاورمیانه فقط برای فرونشاندن حس جاه طلبی شوروی است روسیه از نظر قدرت مالی فرهنگی و سیاسی ان صندلی را ندارد که به عنوان یک قدرت بزرگ مطرح گردد یعنی نمی تواند جای آمریکا را بگیرد، نمی تواند بگیرد چون موردی ندارد بخواهد جای امریکا را بگیرد.

کارشناس اوراسیا درباره اعلام آمادگی روس ها برای حل بحران یمن نیز گفت: از زمان اشغال افغانستان توسط روس ها، آنها همیشه اعلام نموده اند که قادرند مساله افغانستان را حل نمایند ولی در عمل چیزی ندیده ایم. در مورد حضور آنها در خلیج فارس نیز آنها با مسائل ارتباط دریافت، روبرو خواهند بود چرا که زبان روسی بسیار سخت است. به همین دلیل زبان دوم کشورهای عربی انگلیسی است و مسکو در این زمینه دچار چالش خواهد شد. حتی کشورهای آسیای میانه و قفقاز نیز در حال تغییراتی هستند تا زبان انگلیسی را جایگزین نمایند. روسیه قدرت نرم محدودی دارد و مهمتر از اینکه آنها خشن دیده شده اند و غیرقابل اعتماد هستند. به این دلیل که مصر را می توانیم مثال بزنیم. مصر در دنیا عرب ضربه بزرگی را از اتحاد شوروی خورد که البته بعضی می گویند حساب شوروی از روسیه جداست اما این در حالی است که تمام مقام های شوروی سابق همه روس بودند. همان فرهنگ و همان ادمها همچنان بر سر کار هستند، همین اقای پوتین در شوروی صاحب سِمت بوده است لاوروف همین طور!

وی در سرانجام توضیح داد: آنها فقط حس جاه طلبی خود را تقویت می نمایند. برای اینکه به ملت خودشان بگوییند که برای نظامی گری هزینه می کنیم ناراحت نباشید! من روسیه را از سیبری دیده ام تا اورال تا ولگا، قفقاز و الی اخر در مناطق اسیایی روسیه تا 40 سال هم کار کند جا برای کار عمرانی زیاد دارد یک جامعه توسعه نیافته با بافت سنتی دارد. اصلا مثل مسکو نیست. مشکل ما درباره روسیه اینه که فکر میکنیم اروپایی است. روسیه حتی صنعتی هم نیست اگر بود که در کشورهای دیگر چه برندی از روسیه شناخته شده است؟ چه کالایی از روسیه هست که اگر نباشه لنگ می مانیم به جز اسلحه و نیروگاه هسته ای، مالی می تواند جا باز کند که بتواند فراوری صنعتی داشته باشه روسیه قدرت سخت و نظامی است.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 555

به "امیراحمدیان: مشکل ما درباره روسیه این است که فکر می کنیم این کشور اروپایی است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیراحمدیان: مشکل ما درباره روسیه این است که فکر می کنیم این کشور اروپایی است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید