ابلاغ دستورالعمل بهداشتی برگزاری امتحانات حضوری دانشگاه آزاد

به گزارش سفر به کانادا، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دستورالعمل بهداشتی برگزاری امتحانات حضوری این دانشگاه را به رؤسای استان ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی (سما) ابلاغ کرد.

ابلاغ دستورالعمل بهداشتی برگزاری امتحانات حضوری دانشگاه آزاد

به گزارش خبرنگاران، دکتر محسن نفر در این دستورالعمل تأکید کرده است: در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا و با عنایت به مصوبات هیأت رئیسه و شورای آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص برگزاری حضوری امتحانات پایان ترم با رعایت پروتکل های فاصله گذاری اجتماعی هوشمند، ضروری است تمامی دانشجویان قبل از شروع امتحانات حضوری در سامانه خوداظهاری وزارت بهداشت به آدرس https://salamat.gov.ir ثبت نام کرده و در صورتی که علائم بیماری را نداشتند، پیامک دریافت شده از سامانه مذکور و یا فرم خوداظهاری تکمیل شده را در بدو ورود به مسئولان معین شده در حوزه امتحانات ارائه دهند.

این موضوع در صورت عدم بیماری دانشجو فقط برای یک بار در اولین امتحان انجام می شود و نیاز به تکرار آن در جلسات بعدی امتحانی نیست. همچنین در صورتی که دانشجو مطابق سامانه و یا فرم خوداظهاری بیمار باشد و یا در بدو ورود دارای علائم بیماری باشد، مجاز به شرکت در امتحان نبوده و ضروری است، متعاقباً گواهی سلامت و یا عدم سلامت صادره از مراکز بهداشتی و درمانی را جهت تصمیم گیری در مورد امتحان، به مسئولان آموزشی مربوطه ارائه کند.

براساس بندهای این دستورالعمل در مورد ورود دانشجویان، اساتید و پرسنل به محل برگزاری امتحان، کنترل و غربالگری بهداشتی (استفاده از ماسک، نداشتن علائمی نظیر تب، علائم تنفسی، سرفه، سرماخوردگی و...) برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اعمال می شود.

در این دستورالعمل تأکید شده است: استفاده از ماسک برای تمام دانشجویان، اساتید و پرسنل حاضر در حوزه برگزاری امتحانات الزامی است. حتی الامکان واحدهای دانشگاهی محلول ضدعفونی کننده دست را در محل های معین مانند ورودی های کنار آسانسورها قرار دهند. همچنین به منظور کاهش زمان حضور دانشجو در محل برگزاری امتحانات، با همکاری اساتید، طول مدت برگزاری هر جلسه امتحانی ترجیحاً در سقف 60 دقیقه و در موارد خاص حداکثر 90 دقیقه تنظیم شود و به محض اتمام امتحان دانشجویان خارج شوند و در پایان برگزاری امتحان دانشجویان باقیمانده با هماهنگی ممتحنین ردیف به ردیف خارج شوند.

همچنین ضروری است دکمه های آسانسور، صفحه کلید کامپیوترها، دستگیره درب ها، شیرآلات و سایر سطوحی که به صورت مشترک توسط افراد استفاده می شوند، حداقل 5 بار در روز ضدعفونی شود و در موقع استفاده، نکات بهداشتی از جمله استفاده از دستکش، دستمال کاغذی یا نظایر آن رعایت و شستشو و ضدعفونی دست بعد از تماس انجام شود. گندزدایی و ضدعفونی صندلی ها، محل برگزاری امتحانات، محل تردد و همچنین سرویس های بهداشتی به طور مرتب و حداقل دوبار در روز با رعایت دستورالعمل های موجود در درگاه salamat.gov.ir انجام شود.

براساس بندهای این دستورالعمل، فاصله بین صندلی ها در محل برگزاری امتحانات باید دو متر باشد. استفاده از سیستم تهویه و یا باز گذاشتن پنجره ها در فضای برگزاری امتحانات ضروری است. حذف و یا بلااستفاده کردن آبخوری ها و آبسردکن ها بصورت موقت انجام شود. از سطل زباله درب دار پدالی در فضاهای آموزشی و سرویس های بهداشتی استفاده شود.

همچنین رعایت فاصله ایمن حداقل دو متر در قسمت های عمومی از جمله نمازخانه و راستا ورود و خروج الزامی است. ضروری است بهداشت فردی رعایت و از استعمال دخانیات خودداری شود. جهت کاستن از تماس مستقیم دست ها با درب و دستگیره ها آنها را به حالت نیمه باز نگه دارند (در صورت امکان) یا برای سهولت تردد از جک و آرام بند درب ها استفاده نشود. پرسنل، نگهبانان و کارکنان خدمات باید آموزش های لازم درخصوص راه های پیشگیری از انتقال بیماری را دریافت کنند. سلف سرویس و مراکز فروش مواد غذایی غیربسته بندی شده تعطیل شود.

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین گفت، با توجه به برگزاری امتحانات در نزدیک ترین واحد دانشگاهی محل سکونت دانشجویان و به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا، ضرورتی به بازگشایی خوابگاه های دانشجویی وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1077

به "ابلاغ دستورالعمل بهداشتی برگزاری امتحانات حضوری دانشگاه آزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ دستورالعمل بهداشتی برگزاری امتحانات حضوری دانشگاه آزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید