چگونه تفاوت عشق و هوس را تشخیص دهیم؟

به گزارش سفر به کانادا، همیشه در ابتدای آغاز روابط، این سوال برای طرفین مطرح است که چگونه بفهمند که آیا واقعا عاشق شده اند یا فقط دچار هوس هستند؟ به شما خواهیم گفت که تفاوت عشق و هوس چیست؛ هر عشقی با هوس آغاز می گردد و با گذر زمان و مراحلی، هوس به عشق می رسد. فقط کافیست کمی صبر کنید و اجازه دهید این فرایند به صورت طبیعی بگذرد.

چگونه تفاوت عشق و هوس را تشخیص دهیم؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - تا به حال به این فکر نموده اید که آیا احساسی که دارید عشق است یا هوس؟ آیا می دانستید که عاشق شدن یک فرایند است که در طول زمان اتفاق می افتد و سفر از جذابیت اولیه به احساس عشق عمیق دوره ای قابل پیش بینی است که به عوامل مختلفی بستگی دارد؟

تفاوت عشق و هوس

عشق احساس شدید دوست داشتن نسبت به شخص دیگر است. این جاذبه عمیق و احساس مراقبت بسیار زیاد شما نسبت به طرف مقابلتان است که وابستگی احساسی را به وجود می آورد.

در طرف مقابل عشق، هوس حضور دارد که میل شدید طبیعت جنسی است. این احساس مبتنی بر جاذبه های فیزیکی شکل می گیرد. هوس می تواند به یک عشق عمیق تبدیل گردد، اما همانطور که گفته شد به زمان احتیاج دارد.

دو نفر زمانی از هوس به عشق می رسند که با گذر زمان، تمام ابعاد شخصیتی، نقاط قوت و ضعف، را ببینند و از مرحله فانتزی ذهنی گذر نمایند.

دکتر هلن فیشر (Helen Fisher) یکی از محققان سرشناس در زمینه عشق رمانتیک، در کتاب عالی خود به نام چرا او؟ سه مرحله عاشق شدن را معرفی می نماید و به ما می گوید که چطور یک عشق ماندگار داشته باشیم. ادامه مطلب برگرفته از این کتاب است.

مراحل رسیدن از هوس به عشق

شما در چه مرحله ای هستید؟

مرحله اول: هوس

هوس اولین مرحله عاشق شدن است. این احساس با میل رانده می گردد. هورمون های جنسی در این مرحله نقش مهمی ایفا می نمایند. بر اساس گفته کارشناسان، این مرحله ممکن است آنی آغاز گردد و حتی ممکن است تا دوسال ادامه پیدا کند.

نشانه های این مرحله عبارتند از:

  • تمرکز بر زیبایی ها و جذابیت های فیزیکی فرد مقابل است.
  • وجود میل شدید برای برقراری رابطه جنسی، اما مکالمات عمیق احساسی اتفاق نمی افتد.
  • بیشتر ترجیح می دهید رابطه تان را در سطح فانتزی حفظ کنید و کمتر درباره احساسات واقعی مذاکره می کنید.
  • شما یکدیگر را دوست دارید، اما لزوما با هم رابطه محبت آمیز ای ندارید.

بیشتر بدانید: نشانه های شاخص یک مرد هوسباز؛ مردان هوسباز چگونه رفتار می نمایند؟

مرحله دوم: جذابیت

این مرحله اول عبور به عشق است. زمانی که شما ساعت ها درباره معشوقتان به خیال پردازی می پردازید. زمانی که نمی توانید به راحتی بخوابید و اشتهایتان کم می گردد، می توانید بفهمید که در این مرحله قرار گرفته اید. هورمون های عصبی هستند که در این مرحله نقش جذاب و محرکی ایفا می نمایند. دوپامین، نوراپی نفرین و سرتونین همان هورمون هایی هستند که ضربان قلب شما را افزایش می دهند و به شما این احساس را القا می نمایند که گویی در حال دیوانه شدن هستید.

مرحله سوم: احساس عشق عمیق و دلبستگی

زمانی که یک زوج مراحل قبلی را سپری می نمایند و رفته رفته، شخصیت کل شریک عشقی خود، ضعف ها و قوت های او را می شناسند، همچنان انتخاب می نمایند که یکدیگر را دوست بدارند و یکدیگر را همانطور که هستند بپذیرند، یک عصب احساسی به نام اکسیتوسین وارد میدان شده که می تواند باعث ایجاد تعهد گردد. این هورمون هنگام اوج لذت جنسی آزاد شده و گفته می گردد احساس پیوند و صمیمیت بیشتری میان زوجین که در یک رابطه بالغانه هستند ایجاد می نماید.

بر اساس این تئوری زوجین هرچه بیشتر در رابطه جنسی شرکت داشته باشند، این احساس صمیمیت عمیق تر می گردد. سقراط درست می گفت: هر کجا که عشق باشد، دیوانگی هم حضور دارد. عشق و اعتیاد، هر دو یک فرایند شیمیایی در مغز انسان دارند؛ بنابراین به گفته دکتر فیشر، چون در هنگام اوج لذت جنسی، هورمون های صمیمیت در بدن شما ترشح می گردد، اگر نمی خواهید در یک رابطه متعهدانه قرار بگیرید، بهتر است با کسی رابطه جنسی هم برقرار نکنید. اساسا اگر به خودمان بگوییم که این رابطه گذرا و گاه به گاه است به خودمان دروغ می گوییم. مغز ما به کسی که با او احساس لذت را تجربه نموده ایم، احساس وابستگی می نماید.

نشانه های یک رابطه عاشقانه واقعی

  • این نوع عشق، فقط یک احساس باقی نمی ماند. یک اشتیاق شدید درون شما وجود دارد. قدرت عشق حتی از تمایلات جنسی اولیه فراتر می رود و بیشتر است.
  • زمانی که در چنین رابطه ای هستید، تنها همان یک نفر را می خواهید و انتظار دارید او هم تمام عشق و احساسش را نثار شما کند. دوست دارید علاوه بر رابطه جنسی، با طرف مقابلتان زمان بگذرانید و گفت و گویی عمیق داشته باشید. شما در مکالماتتان با او زمان را از دست می دهید و غرق می شوید. در چنین شرایطی با تمام وجود می خواهید که به یکدیگر گوش دهید و از احساسات یکدیگر باخبر باشید. تمام تلاشتان را می کنید که همدیگر را شادمان کنید.
  • در یک رابطه صمیمانه و عاشقانه، تمایل دارید که خانواده و دوستان پارتنرتان را بشناسید و با آن ها دیدار کنید، و به طور ناخواسته اصلا نمی توانید دست از فکر کردن به او بردارید.
  • در این مرحله، هوس و عشق از هم جدا نیستند، رابطه شما بسیار متعادل است و شما عشق متعهدانه و رابطه جنسی بسیار خوب، احساس امنیت و هیجان را تجربه می کنید. شما خوشبخت ترین زوج در جهان هستید و تعادل بالغانه ای میان عشق و هوس ایجاد نموده اند و آن را حفظ می نمایند.
  • از این سفر شناخت خود در رابطه با کسی که نسبت به او احساس شهوت می کنید، لذت ببرید. اگر شیمی شما به هم بخورد، این احساس اولیه به یک رابطه عمیق عاشقانه تبدیل می گردد.

بیشتر بدانید: نشانه های عشق واقعی چیست؟

سخن آخر

برای رسیدن از هوس به عشق عجول نباشید. اجازه دهید این فرایند طبیعی گذار اتفاق بیافتد. هرجه بیشتر عشق، صمیمیت، صداقت و اشتیاق را در درون خود و در فردیت خود تقویت کنید، بیشتر کسی را که این ویژگی ها را درون خود دارد به خودتان جذب می کنید.

اگر احساس شما هم در عشق و هم در شهوت فوق العاده قوی است، قطعا دچار عشقی پر شور و احساس شده اید که می تواند بسته به کاراکتر شخصیتی تان شما را به جهت های مختلفی راهنمایی کند؛ لذا هنگام ارزیابی هر گونه ارتباط و گام برداشتن به سوی مراحل بعدی، بهتر است ابتدا احساساتتان را کاملا درک نمایید.

منبع: setare.com
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1512

به "چگونه تفاوت عشق و هوس را تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه تفاوت عشق و هوس را تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید