واکنش شهرام مکری به دریافت جایزه از جشنواره شیکاگو آمریکا

به گزارش سفر به کانادا، تهران (پانا) - شهرام مکری، کارگردان جنایت بی دقت، دریافت جایزه از جشنواره شیکاگو را، نتیجه کار گروهی همه عوامل این فیلم دانست.

واکنش شهرام مکری به دریافت جایزه از جشنواره شیکاگو آمریکا

پس از اهدای جایزه هوگوی نقره ای جشنواره فیلم شیکاگو به فیلم جنایت بی دقت، شهرام مکری، کارگردان این فیلم، متنی را در اینستاگرامش منتشر کرد.

این کارگردان اعلام کرد، بر خلاف این شعار که می گویند هرکس خودش بهتر می داند، یک واقعیت وجود دارد؛ این که هیچکس آنقدرها هم نمی داند. شرایط سینمای امروز بدون اندیشه گروهی پیش نمی رود. هرچند که گویا کارگردان ها تصورشان غیر از این است. هر کارگردانی مطمئن است همان اوست که پروژه را شروع کرده؛ پیش برده و تمام کرده. اما واقعیت این است که احتمالا او حتی نمی داند دوربین فیلمبرداری چطور سرهم می شود. کارگردان پذیرفته که تخصص او چیز دیگری جز سرهم کردن دوربین است اما در پذیرش میزان سهمش در یک فیلم؛ همین اندازه منطقی نیست. چون او می خواهد یادآور دورانی در گذشته باشد که به واسطه وسعت کمتراطلاعات می شد پذیرفت؛ کارگردان بهتر می داند. قدرت این تفکر که - هرکس خودش بهتر می داند - آنقدر زیاد است که همه محیط اطراف را مثل یک هیولا می بلعد. حتی واقعیت؛ و واقعیت این است که فیلم جنایت بی دقت در جشنواره شیکاگو جایزه برده اما حضورش آنجا به واسطه یک کار گروهی بوده که همه درآن نقش داشته اند و کارگردان هم در بخشی از آن سهیم است. واقعیت دیگر این است که شیکاگویی ها، سینمای ایران را با عزت الله انتظامی- جعفر پناهی -اصغر فرهادی- محسن مخملباف- محمد رسول اف و وحید جلیلوند، پیش از جنایت بی دقت می شناختند. ده ها واقعیت دیگر وجود دارد که خودشان به ده ها واقعیت دیگر پیوند خورده اند. تاریخ سینمای ایران یک واقعیت بزرگ و درهم تنیده است که برای بلعیدنش در فردیت مان باید مثل یک هیولای غول آسا شد و همین، هیبت مان را ترسناک و زشت می کند. باید کمی هم به این شبکه درهم تنیده نگاه کرد و دست از بلعیدنش برداشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 1313

به "واکنش شهرام مکری به دریافت جایزه از جشنواره شیکاگو آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش شهرام مکری به دریافت جایزه از جشنواره شیکاگو آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید