نقش تغذیه صحیح در زمان کرونا

به گزارش مجله سفر به کانادا، یک متخصص تغذیه در خصوص نقش تغذیه در تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا در شرایط قرنطینه خانگی توضیحاتی ارایه داد.

نقش تغذیه صحیح در زمان کرونا

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مرضیه زیلایی خاطرنشان کرد: با توجه به این که این ویروس شناخته شده نیست و مطالعات اندکی روی آن اجرا شده، نمی توانیم به صورت قطعی مصرف نوع غذاهای مقابله کننده با این ویروس را بیان کنیم اما برخی مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی اهمیت دارند.

وی اضافه کرد: یکی ازموارد مهم برای مقابله با عوامل ویروسی و تقویت سیستم ایمنی، پیشگیری از استرس است چون ترشح برخی هورمون ها در بدن باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود.

زیلایی در برنامه زنده تلویزیونی خوزستان ادامه داد: حفظ آرامش در هر شرایطی و دنبال کردن خبرها از منابع موثق استرس را کاهش می دهد.

نقش ویتامین C

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص نوع تغذیه خاطرنشان کرد: دریافت منابع غذایی ویتامین C در میوه ها و سبزی ها شامل پیاز خام، فلفل دلمه های رنگی، مرکبات مانند کیوی و پرتقال و دریافت آنها در طول به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

وی گفت: از آنجا که این ویتامین به نور، حرارت و گرما حساس است پس سبزی و میوه را خام مصرف کنید؛ به عنوان مثال لیموترش از منابع غذایی ویتامین C بعد از برش زدن نباید به مدت زیاد در معرض هوا قرار گیرد و باید سریع مصرف شود.

زیلایی اضافه کرد: نیاز روزانه این ویتامین در زنان 75 میلیگرم و مردان 90 میلیگرم است و افراد سیگاری نیاز بیشتری دارند.

این متخصص تغذیه ادامه داد: دریافت 2 پرتقال و یا یک لیوان آب پرتقال طبیعی نیاز روزانه ویتامین C افراد را تامین می کند اما مصرف بیش از اندازه آن لازم نیست و اگر منابع غذایی به اندازه کافی مصرف شود نیازی به مصرف مکمل نیست.

تاثیر ویتامین D

وی در خصوص مصرف ویتامین D گفت: این ویتامین در تقویت سیستم ایمنی و بهبود عملکرد سیستم تنفسی موثر است ولی منبع غذایی خوبی ندارد و به مقدار کمی در زرده تخم مرغ و ماهی سالمون وجود دارد و باید از طریق مکمل وارد بدن شود.

زیلایی خاطرنشان کرد: این ویتامین محلول در چربی است و زیاده روی در مصرف مکمل مسمومیت ایجاد می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز توصیه کرد: اگر از پایین بودن میزان این ویتامین در بدن خود آگاه هستید هفته ای یک عدد پرل 50 هزار ویتامین D به مدت هشت هفته و پس از آن ماهانه یک بار مصرف شود و اگر کسی اطلاع ندارد ماهانه یک عدد پرل 50 هزار و در بچه ها در 2 تا 10 ساله هر 2 ماه یک عدد پرل 50 هزار کافی است.

آیا مصرف گرمی ها موثراست

وی در خصوص تاثیر گرمی ها مانند زنجبیل، دارچین و زعفران گفت: برخی ترکیبات موجود در این مواد باعث تقویت سیستم ایمنی می شود و ترکیبات ضد التهاب در زنجبیل و دارچین وجود دارد اما نمی توان در خصوص نقش موثر آن برای مقابله با ویروس کرونا به صورت قطعی اظهار نظر کرد.

زیلایی ادامه داد: در خصوص نقش این گونه مواد در فضای مجازی بزرگنمایی شده و تاثیر مصرف دوز بالای این مواد طولانی مدت هنوز شناخته شده نیست.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: چای سیاه و سبز نیز با داشتن آنتی اکسیدان باعث تقویت سیستم ایمنی می شوند اما نباید زیاده روی شود و مصرف چای کم رنگ با فاصله از غذا و در حد 2 تا سه لیوان در روز توصیه می شود.

منابع روی و زینک

وی گفت: حبوبات و غلات کامل مانند نان های با آرد سبوس دار منابغ غذایی روی هستند و برنج قهوه ای، گوشت قرمز، مرغ، ماهی و تخم مرغ از منابع غنی زینک محسوب می شوند و اگر فردی در رژیم غذایی خود داشته باشد نیاز به مصرف مکمل ندارد.

زیلایی خاطرنشان کرد: ویتامین A نیز در تقویت سیستم ایمنی موثر است و در میوه ها و سبزی ها با رنگ زرد و نارنجی مانند هویج، کدو حلوایی، مرکبات و موز، جگر، قلوه، زرده تخم مرغ و لبنیات وجود دارد.

پیشگیری از چاقی در دوران قرنطینه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص پیشگیری از چاقی در زمان قرنطینه توصیه کرد: از مواد غذایی شیرین مانند شکلات و کیک پرهیز کنید چون باعث نوسانات قند خون و تضعیف سیستم ایمنی می شود و به جای آن از تخمه و آجیل و یا میوه جات و سبزیجات با رعایت اصول بهداشتی استفاده کنید.

وی اضافه کرد: آجیل را در ماهیتابه و یا در مایکروویو 2 تا سه دقیقه حرارت دهید، مواد غذایی سرخ کرده زیاد مصرف نکنید و فعالیت و تحرک بدنی را در منزل به مدت 20 دقیقه انجام دهید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: canadaro.ir شناسه مطلب: 941

به "نقش تغذیه صحیح در زمان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش تغذیه صحیح در زمان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید